polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

piątek, 7 sierpnia 2015

Po inauguracji nowego prezydenta. Przełom czy kontynuacja?

Andrzej Duda obejmuje zwierzchnictwo nad  polskimi siłami
zbrojnymi. Fot.YTscreenprint
Świat komentuje inaugurację  nowego prezydenta Polski. Przewidywany jest skręt w prawo, jednak koncepcja polityki zagranicznej  prezydenta Dudy pozostaje zagadką. Piszą i mówią o tym media amerykańskie, brytyjskie, niemieckie i rosyjskie.

Andrzej Duda cieszy się wielkim poparciem Polonii amerykańskiej. Dlatego też tamtejsze media komentują zaprzysiężenie nowego prezydenta stosunkowo życzliwie. Środowiska chicagowskie urządziły nawet uroczysty bankiet z okazji objęcia stanowiska przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości.


 Agencja Associated Press wieszczy początek polityki prawicowo-konserwatywnej. „Wall Street Journal” natomiast zwraca uwagę na wyjątkową moc wygłoszonej wczoraj mowy inauguracyjnej, podczas której Andrzej Duda potwierdził, iż wywiąże się ze wszystkich swoich wyborczych obietnic: zwiększy kwotę wolną od podatku oraz wydatki socjalne, a także ulgi podatkowe dla najuboższych. Duda pragnie też wycofać się z reformy emerytalnej wprowadzonej przez rząd Platformy Obywatelskiej. Nowojorski dziennik zwrócił uwagę na podziały w Sejmie, które były widoczne podczas wygłaszania przez prezydenta przemówienia: na odniesienia do Boga oraz powoływanie się na zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego entuzjastycznie zareagowali wyłącznie posłowie PiS. Godnym odnotowania natomiast uznano fakt, że prezydent zamierza wzmacniać obronność i utrzymać wysoki poziom wydatków na polskie wojsko. Na portalu internetowym dziennika "Wall Street Journal" artykuł o polskim prezydencie został opatrzony tytułem "Polska skręca w prawo".
 
The Washington Post podkreśla natomiast fakt nieobecności Donalda Tuska na uroczystościach inauguracyjnych nowego prezydenta Polski. W  opinii amerykanskiego dziennika oznacza to zapowiedź trudnej współpracy z rządem.

Niemieccy komentatorzy zastanawiają się, czy nowy prezydent uniezależni się od swojego politycznego matecznika. „Die Welt” podkreśla, że poparcie młodych wyborców dla Dudy świadczy o wielkim niezadowoleniu z liberalnych rządów PO. „W sferze wolnego rynku wzrosły oczekiwania Polaków, zwłaszcza że dobry makroekonomiczny rozwój Polski otwiera państwu pole do działania w sferze socjalnej” – pisze Gerhard Gnauck. – „”To idealny klimat (polityczny) dla prawicowego PiS-u, który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie”. „Die Welt” odnotowuje in plus obietnicę Jarosława Kaczyńskiego, że na jesieni nie będzie ubiegał się o fotel premiera. Niemcy kibicują prezydentowi w kwestii uniezależnienia się od PiS. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, nie są jednak optymstami: „Powrót partii Kaczyńskiego wywołuje w Polsce i Europie mieszane reakcje. Krótki okres rządów szefa PiS upłynął pod znakiem ostrych konfliktów, a jego krytycy obawiają się powrotu narodowo-katolickiego państwa wyznaniowego”. Dziennik „Frankfurter Rundschau” o wyniku jesiennych wyborów parlamentarnych nie przesądza. Według dziennikarzy znacząco wpłyną na niego dwa pierwsze miesiące urzędowania Dudy.

O zaprzysiężeniu Dudy pisze również brytyjskie BBC. Jego inauguracja oznacza początek zmiany w polskiej polityce – powiedział Adam Easton, korespondent BBC w Warszawie – Nowa głowa państwa oznacza zmianę, ponieważ jest wspierany przez prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość, która jest obecnie w opozycji, ale okazja do zmiany frontu nadarzy się już w październikowych wyborach.  Dziennikarz BBC uważa również, że po objęciu urzędu przez Dudę stosunki Polski z Niemcami i Unią Europejską, mogą ulec pogorszeniu.

Rosjanie w swoich komentarzach położyli naturalnie nacisk na fakt, iż prezydent zapowiedział potrzebę większej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Radio Echo Moskwy podało, że „w ocenie obserwatorów na razie nie należy oczekiwać, iż w stosunkach polsko-rosyjskich nastąpi zauważalna poprawa”.

Natomiast moskiewski dziennik „Parlamentskaja Gazieta” pisze, że „można przypuszczać, że nie będzie on [Duda] tak bez namysłu popierać obecnego kierownictwa Ukrainy, jak czyniła to administracja poprzedniego prezydenta; że nie będzie przez palce patrzeć na ustawodawczą heroizację ideowych kontynuatorów tych, którzy zgotowali w 1943 roku rzeź wołyńską”. "Parlamentskaja Gazieta" nie wykluczyła, że "rozumienie interesów narodowych Polski przez jej nowego prezydenta skłoni go do odejścia od politycznej konfrontacji z Rosją i rozwinięcia wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej".

 Internetowa gazeta „Wzgliad” powołuje się na wywiad, którego Duda udzielił dziennikarzom PAP-u. Prezydent mówił wówczas o potrzebie utrzymywania dobrych kontaktów z sąsiadami. Jednak wyrokować na temat ewentualnej poprawy stosunków polsko-rosyjskich będzie można dopiero w październiku (po wyborach parlamentarnych).
na podst. Wirtualna Polska, Strajk.eu, Fakt.pl 

 * * *
Po uroczystościach inauguracyjnych prezydent Andrzej Duda spotkał się z internautami, a więc z nami:
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy