polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi w związku z sprzeciwem wobec polityki polskich władz. Na portalu Telegrm napisał: Z powodu niezgody na politykę i działania władz zostałem zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i obecnie przebywam na Białorusi. Byłem prześladowany i zastraszany za swoją niezależną postawę polityczną. Wyrażam swój protest władzom Polski, które pod wpływem USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kraj do wojny. Naród Polski opowiada się za pokojem i dobrosąsiedzkimi stosunkami z Białorusią i Rosją. Dlatego jestem w Mińsku i jestem gotów powiedzieć prawdę. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Chiński prezydent Xi Jinping po pięciu latach wraca do Europy. Europejską wizytę Xi rozpoczyna od Francji, potem odwiedzi Serbię i Węgry. Chiny, Francja i UE muszą wspólnie przeciwdziałać eskalacji konfliktu na Ukrainie i stworzyć warunki do rozmów pokojowych, oświadczył Xi Jinping w Paryżu. * Na Kremlu odbyla się po raz piąty inauguracja prezydentury Władimira Putina. Putin będzie rzadził Federacją Rosyjską do 2030 roku. * Moskwa odpowie na wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę atakiem nuklearnym na Waszyngton, Paryż i Londyn – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji. Ostrzegł, że zachodnie elity nie będą miały drogi ucieczki przed reakcją Rosji na Kapitolu, Pałacu Elizejskim i Downing Street. "Kennedy i Chruszczow byli w stanie to zrozumieć ponad 60 lat temu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 30 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: królewskie śniadanie

Co to znaczy „królewskie śniadanie”? Na pewno każdy gdzieś już o nim słyszał, ale mało kto miał okazję gościć na śniadaniu u koronowanej głowy, żeby się przekonać, co taki posiłek zawiera. A może chodzi o ilość i dlatego trzeba zadbać o obfitość dań i smaków na porannym stole? Zaraz wszystko się wyjaśni.

 To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na cały dzień. Ilu z nas po przebudzeniu wypija tylko kawę, bo na jedzenie nie ma czasu? Liczymy naiwnie, że filiżanka małej czarnej da nam energię na długie godziny pracy. To ogromny błąd. Nie popełniaj go, bo tylko sobie zaszkodzisz. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba też pamiętać o dobrym źródle białka.

 Z moich obserwacji wynika, że omijamy śniadanie nie tylko dlatego, że nie mamy na nie czasu, ale często dlatego, że nie mamy na nie pomysłu. Uważam za dobry na start posiłek, którego podstawą są jajka. Produkt ten zawiera cenne dla zdrowia proteiny oraz aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie sam wyprodukować, a które świetnie wpływają na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu. Tak, właśnie umysłu, ponieważ oprócz szeregu właściwości jak niska zawartość kaloryczna czy odpowiedni poziom węglowodanów jaja mają w sobie lecytynę. W prostym przełożeniu wpływają na naszą zdolność zapamiętywania, opanowania (redukuje ona kortyzol – hormon odpowiedzialny za stres) czy koncentracji.

 Białko w sam raz na śniadanie znajdziemy też w chudym białym serze, jogurcie naturalnym, filecie z kurczaka czy rybach (świetnie sprawdzą się np. pstrąg czy łosoś). Warto też pamiętać o warzywach. Pomidor i szpinak dostarczą nam witamin z grupy B oraz witaminy C, E i K, a także solidną dawkę minerałów: potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo. Szpinak, niegdyś postrach dzieci, zawiera więcej żelaza, za to w pomidorze dominuje potas. Godne polecenia są też buraki, głównie ze względu na obecność kwasu foliowego oraz magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu i cynku, a także witaminy C. Warto sięgać także po rukolę, bogatą w witaminy: A, B2, B6, C, K, kwasy: foliowy i pantotenowy oraz składniki mineralne: wapń, magnez, potas, żelazo. Wszystkie te warzywa zawierają przeciwutleniacze, które usuwają nadmiar wolnych rodników z organizmu, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się. Poranny posiłek to też dobra okazja, aby dostarczyć do organizmu błonnik. Jest on obecny np. w otrębach, ziarnach soi, suszonych owocach (śliwki, morele), migdałach.

 Jeśli czytaliście moje wcześniejsze porady, wiecie już, że rekomenduję przyrządzanie posiłków bez użycia soli i cukru. Aby wydobyć więcej smaku z potraw, doprawcie je ziołami. Kto zaś lubi śniadania na słodko, może skomponować poranne menu z użyciem owoców (np. malin, jagód, truskawek) lub miodu – polecam zwłaszcza miód gryczany.

 Od tego, jak będzie wyglądało Wasze śniadanie, zależy cały dzień. Warto więc poświęcić czas na jego przygotowanie i spokojne zjedzenie. Smacznego!

 Następnym razem opowiem o aktywności fizycznej – komu i po co jest ona potrzebna oraz jak działa na nasz organizm.

 Konrad Gaca
Fot. Agnieszka Kozłowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy