polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 16 lipca 2014

Paryski debiut sydnejskiej Olivii

Olivia and Chopin's hands. Which is which? Fot.K.Urbaniak
„Olivia była super dzielna i pięknie zagrała. BRAWO!”. Nadawcą tej  krótkiej elektronicznej wiadomości był prof. Adam Wibrowski, wybitny polski pianista i pedagog, profesor paryskiego konserwatorium, prezes Chopin a Nohaut Association. Czekał na tę wiadomość sydnejski specjalista, dr Krzysztof Urbaniak, który kilka dni wczesniej pożegnał córkę na lotnisku w Sydney przed jej odlotem do Paryża.

Ale wróćmy do początku. Koniec czerwca to czas z utęsknieniem oczekiwany przez tysiące uczniów tak w Polsce jak i tutaj w Australii. Oznacza on bowiem upragnione wakacje. W Australii jest to jedynie dwutygodniowa przerwa semestralna. Szczególnie  niezbędna jednak dla maturzystów, którzy wkrótce zasiądą do swoich próbnych egzaminów.

Dla Olivii Urbaniak, jednej z tegorocznych maturzystek te wakacje z pewnością na długi czas zapiszą się w pamięci. Tuż po zakończeniu pierwszego półrocza w swojej szkole, szesnastoletnia Olivia, w towarzystwie mamy, dr Kamilli Urbaniak udała się w podróż do Europy. Pierwszym etapem był Paryż.

Odpowiadając na zaproszenie prof. Adama Wibrowskiego, Olivia z wielką radością przygotowała recital utworów Chopina. Koncert miał się odbyć w historycznej Bibliotece Polskiej w Paryżu. To miejsce, które stanowiło centrum kulturowego życia Polaków od czasu Wielkiej Emigracji, również i teraz skupia tak polskich jaki francuskich intelektualistów oraz melomanów Paryża. Już po pierwszym, krótkim spotkaniu z młodziutką, sydnejską pianistką, prof. Wibrowski upewnił się, że zaproszenie Olivii było tzw. ‘strzałem w dziesiątkę’.

Aby przedstawić atmosferę tamtego czwartkowego wieczoru, posłużmy się cytatem z recenzji Koncertu, zamieszczonej w Migawkach z Biblioteki Polskiej. Autorem recenzji jest redaktor Aleksander Czastkiewicz.


Historyczna Biblioteka Polska w Paryżu
„... Znowu Biblioteka. Jest czwartek, dwudziesty szósty czerwca. Przed fortepianem w tej samej sali -  świetny pianista i profesor Konserwatorium Adam Wibrowski, w sposób swobodny i sympatyczny przedstawia nam młodziutką, szesnastoletnią pianistkę, Olivię Urbaniak, która opuściła australijskie Sydney, jawiąc się w Paryżu.

Zaglądam do programu, którego zawartość godna jest prestiżowych sal koncertowych świata. Oczywiście – będą grane utwory Chopina. Otwierają się drzwi i za fortepianem zasiada okryta dobrze skrojoną czarną suknią dziewczęca Olivia. Cisza. Po chwili słyszymy Mazurki, Balladę, Nokturn i Scherzo. Zręczne palce pianistki pieszczące klawisze fortepianu wprowadzają mnie w stan romantycznego transu. Pełna skupienia twarz – koncentracja bez jakiegokolwiek wahania wyraźnie świadczą o pewnej artystycznej dojrzałości tego młodego talentu. [...] Zdumiewa mnie jakość interpretacji wykonywanych przez Olivię utworów.

Olivia przy fortepianie, na którym grywał Fryderyk Chopin
Olivia z Olą - przewodnikiem Biblioteki Polskiej w Payżu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 









Po krótkiej przerwie słyszymy przepiękną i trudną muzycznie Sonatę No 2 – zagraną w sposób doskonały. Szczególnie wzruszająca jest interpretacja Marsza Żałobnego. Po długich brawach Olivia bisuje poetycką Ondine Ravela i żegnana oklaskami, nie kryjąc zadowolenia ale i wzruszenia – kłania się obecnym, z sobie tylko właściwym wdziękiem i znika. Szesnaście lat ma dopiero Olivia. A ja mam uzasadnioną nadzieję, że pracą – siłą woli oraz odrobiną szczęścia może dużo wcześniej niż za kolejne szesnaście lat, melomani i nie tylko oni będą bili jej brawa na koncertowych salach świata...”

Z Paryża Olivia poleciała do Polski, gdzie podobnie jak przed dwoma laty wzięła udział w tygodniowych warsztatach muzycznych ‘masterclass’ pod kierunkiem wybitnych profesorów pianistyki polskiej i znawców muzyki Chopina. Nowe wyzwania, nowe znajomości, nowe plany na przyszłość. Bravo, Bravissimo! To komentarz profesora Jasińskiego, który na zawsze pozstanie w sercu i w pamięci Olivii.

Powrót do Sydney a więc normalne dni pracy. ‘Gram, bo to sprawia mi wielką radość i daje prawdziwą przyjemność’ mówi Olivia. A w przerwach pomiędzy Balladą i Nokturnem pisze eseje z angielskiego, ćwiczy konwersację po francusku, porównuje kubizm z impresjonizmem – by za kilkanaście dni usiąść do próbnej matury.

Tak jak przepowiedział paryski dziennikarz, mieszkańcy Sydney nie muszą długo czekać aby usłyszeć Olivię Urbaniak.

 Po niezwykle udanych koncertach w Canberze oraz w Paryżu,  młodziutka, utalentowana pianistka, Olivia Urbaniak wystąpi także w Sydney.

Koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Olivii odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia w Konsulacie Polskim w Sydney, 10 Trelowney St Woollahra. Początek Koncertu o godz. 18.00 (6 wieczorem).

Cały dochód z Koncertu przeznaczony będzie na pomoc w organizacji  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Canberze.

Na Koncert, któremu patronuje Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, zapraszają ‘Friends of Chopin’.
 
Marianna Łacek
Zdjęcia: Kamilia Urbaniak

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy