polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Webinaria, czyli polska edukacja bez granic


Projekt edukacyjny Polskie Szkoły Internetowe Libratus wprowadził w roku szkolnym 2013/2014 dla polskich dzieci mieszkających za granicą Webinaria – wirtualne lekcje przedmiotów ojczystych, prowadzone przez polskich nauczycieli.
 
W kwietniowe weekendy wszystkie dzieci, które do tej pory nie miały okazji zapoznać się z taką formą edukacji, będą miały okazję przekonać się, jak interesująca może być nauka po polsku na emigracji. Będzie to możliwe dzięki organizowanym otwartym spotkaniom. Szczegóły oraz harmonogram spotkań umieszczone są na stronie www.libratus.edu.pl/web/nauka/webinaria .


 Dla tych, którym spodoba się ta propozycja, Libratus już teraz prowadzi zapisy na rok szkolny 2014/2015. Zapisy trwają do 6 maja. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego też o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Wprowadzone w zeszłym roku Webinaria spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno ze strony uczniów, jak i rodziców, komentuje dyrektor projektu Gaweł Warykiewicz. Postanowiliśmy zaprezentować Webinaria także innym dzieciom, ponieważ zależy nam na tym, by jak najwięcej polonijnych rodziców i ich pociech przekonało się, ile radości przynoszą wirtualne lekcje realizowane w ramach projektu i jak wiele wnoszą do regularnej edukacji.
 Projekt edukacyjny Polskie Szkoły Internetowe Libratus pomaga dzieciom polskim mieszkającym na całym świecie utrzymać kontakt z językiem polskim oraz kulturą ojczystą. Nauka w ramach projektu opiera się na nauczaniu domowym, w którym rodzic staje się nauczycielem swojego dziecka, realizując z nim przygotowany materiał. Odbywa się to za pośrednictwem platformy internetowej. Znajdują się na niej scenariusze lekcji przygotowane przez polskich nauczycieli, które ułatwiają pracę z dzieckiem. Dodatkowo mali Polacy łączą się co tydzień za pośrednictwem Internetu z nauczycielem i podsumowują zrealizowany program nauczania na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli wzbogacone są o prezentacje, filmy edukacyjne, interaktywną tablicę oraz gry i zabawy. Uczniowie oraz ich rodzice w trakcie trwania lekcji mają możliwość porozmawiać z nauczycielem na czacie. Co więcej, dziecko uczące się w ramach projektu otrzymuje  świadectwo państwowe, takie samo jak rówieśnicy uczący się w Polsce.
 Nauczanie domowe z pomocą Libratusa zyskuje coraz więcej entuzjastów na całym świecie. Zachęcam serdecznie, pisze na facebookowej ścianie Polskich Szkół Internetowych Libratus Pani Joanna z Manchesteru. Nasz syn uczęszcza do pierwszej klasy i jest zachwycony, a my razem z nim, dodaje.
 Nauka w domu nie jest nowością dla Polonii. Wielu rodziców uczy w ten sposób swoje dzieci i realizuje wymagany w polskich szkołach materiał. Rodzice eksperymentują, uczą się być nauczycielami dla swoich dzieci, co nie zawsze się udaje. Materiały edukacyjne i pomoc zapewniane przez Libratusa rozwiązują te problemy. Dzięki doświadczeniu i staraniom zespołu nauczycieli, nauka staje się bardziej efektywna, uporządkowana i atrakcyjna dla uczniów.
 W ostatnich latach w polskich szkołach zaczęły pojawiać się dzieci, wracające do kraju po kilkuletnim pobycie za granicą, mówi dyrektor współpracującej z projektem szkoły. Te, które uczestniczyły w lekcjach Libatusa, mogły wrócić do klas w swoich przedziałach wiekowych. Pozostałe dzieci potrzebowały pomocy i dodatkowych lekcji, dodaje. Nauka w ramach projektu Libratus to nie tylko szansa dla dzieci na ukończenie polskiej szkoły, ale przede wszystkim możliwość kontaktu z polskim językiem i kulturą, które warto pielęgnować, niezależnie od tego, czy pobyt za granicą jest czasowy czy stały.
 Nauka w Libratusie jest darmowa, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na bezpłatną naukę w roku szkolnym 2014/2015 odbywają się za pośrednictwem strony internetowej www.libratus.edu.pl/zapisy2014 i trwają do 6 maja. Już we wrześniu rozpocznie się kolejny rok szkolny!
 





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy