polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

niedziela, 13 kwietnia 2014

Ukraińcy największą grupą studentów zagranicznych w Polsce

W roku akad. 2013/14 w Polsce studiuje 35.983 studentów zagranicznych ze 149 krajów, czyli o 6811 więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 23%). Tak dużego wzrostu ich liczby polskie uczelnie jeszcze nie doświadczyły. Stanowią oni w tej chwili 2,32% ogółu studentów w Polsce (siedem lat temu stanowili zaledwie 0,6%).
 
 Wzrost współczynnika umiędzynarodowienia wynika nie tylko ze wzrostu liczby obcokrajowców, ale również z bezprecedensowego spadku ogólnej liczby studentów. W roku akademickim 2013/14 w Polsce studiuje łącznie 1.549.877 osób – o ponad 125 tysięcy mniej niż w roku poprzednim.
Według najnowszych danych udostępnionych przez GUS, najwięcej studentów zagranicznych przyjechało na polskie uczelnie z Ukrainy (15.123). Coraz częściej mówi się w związku z tym o "ukrainizacji" polskiego szkolnictwa wyższego, jako że Ukraińcy stanowią już 42% ogółu studentów zagranicznych w Polsce. Następni w kolejności są Białorusi (3743), Norwegowie (1580), Hiszpanie (1361) i Szwedzi (1251). Ponad 80% ogółu studentów obcokrajowców przyjechało do Polski z Europy (29.207 osób). Kolejne kontynenty to Azja (4712 studentów), Ameryka Płn. i Śr. (1346), Afryka (592), Ameryka Płd. (99) i Oceania (22).


- Tak duży wzrost liczby studentów zagranicznych w Polsce to efekt z jednej strony otwarcia się polskich uczelni na potrzeby studentów zagranicznych, w tym zwłaszcza rozbudowywania oferty studiów w języku angielskim (w tej chwili polskie uczelnie oferują ich już ponad 500), z drugiej zaś wzmożonej promocji prowadzonej stabilnie na priorytetowych rynkach od 8 lat w ramach wspólnych inicjatyw uczelni, takich jak sztandarowy program promocji polskich uczelni za granicą „Study in Poland”, skupiający 55 najlepszych polskich uczelni – komentuje dr Bianka Siwińska, dyrektor Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" i autorka książki nt. umiędzynarodowienia polskich uczelni pt. „Uniwersytet ponad granicami”.

- Oferta polskich uczelni jest atrakcyjna ze względu na dobrą jakość studiów oferowanych w Polsce, konkurencyjne ceny, niskie koszty utrzymania, przy jednoczesnej możliwości otrzymania europejskiego dyplomu. Jednak nie wolno zapominać, że wciąż jeszcze gonimy świat, jeżeli chodzi o poziom umiędzynarodowienia uczelni i liczbę studentów zagranicznych - podkreśla dr Siwińska.

Według ocen Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", mimo spektakularnego wzrostu, w dalszym ciągu w Polsce uczy się procentowo nie tylko o wiele mniej studentów niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, a nawet w Bułgarii. Polska jest, obok Chorwacji, najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej i jednym z najsłabiej umiędzynarodowionych w OECD.
 
Szczegółowe dane dotyczące stanu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie opublikowane zostaną w czerwcu br., w raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2014" - przygotowywanym corocznie przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" w ramach prowadzonego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich programu "Study in Poland" (www.studyinpoland.pl, www.info.studyinpoland.pl).Newsletter "Study in Poland"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy