polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Ks. Michał Olszewski, oskarżony o bezprawne wykorzystanie wsparcia finansowego z Funduszu Sprawiedliwości na działalność swojej fundacji, pojawił się w piątek na przesłuchaniu w sądzie. Sąd odroczył do 18 października sprawę zażalenia na zatrzymanie księdza, który przebywa w areszcie wydobywczym od marca. * * * AUSTRALIA: Były lider Partii Pracy Bill Shorten odchodzi z polityki. Ma objąć funkcję wicerektora Uniwersytetu w Canberze, który obecnie płaci osobie na tym stanowisku trzykrotność pensji premiera Australii. Dla porównania, premier Anthony Albanese otrzymuje pensję podstawową w wysokości około 607 500 dolarów, a lider opozycji Peter Dutton 432 000 dolarów. * * * SWIAT: W końcu doszło do debaty wyborczej kandydatów na przedenta USA. W trakcie wymiany zdań Trump nazwał Stany Zjednoczone "upadającym narodem", z kolei Harris obiecała zapewnić krajowi najbardziej śmiercionośną armię na świecie. Podczas debaty były prezydent powiedział, że nadal nie akceptuje swojej porażki w wyborach w 2020 roku, obiecał zakończyć konflikt w Ukrainie przed objęciem urzędu i skrytykował Bidena za brak kontaktu z Putinem. Z kolei Harris stwierdziła, że światowi przywódcy "kpią" z Trumpa i że jest on uważany za "hańbę" w amerykańskich kręgach wojskowych.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

poniedziałek, 24 marca 2014

Wyróżniony film "Mój dom". Projekcja i spotkanie z autorką

Wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczenia filmu “Mój dom” w reżyserii Magdaleny Szymków podczas festiwalu w Powerhouse Museum, zapraszamy na projekcję z udziałem reżyserki w piątek 28 marca o godz. 19.00 do Konsulatu Generalnego w Sydney.

  „Mój dom” otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu zagranicznego oraz został wyróżniony nagrodą publiczności na trwającym od 4 do 14 marca w Sydney festiwalu World of Women’s Cinema. Po projekcji przewidywana jest dyskusja z autorką filmu.  

Film Magdaleny Szymków “Mój Dom” podejmuje temat wysiedleń i deportacji po drugiej wojnie światowej na przykładzie jednostkowych losów Polki i Niemki. Jest to spojrzenie na dziecięce losy tych kobiet, pozbawione jakiegokolwiek wartościowania. Narracja wspomnień i obrazów sprzed lat przeplatana jest kadrami archiwalnymi, dokumentującymi nie działania wojenne, ale sceny dzieciństwa i codzienności (kąpiących się w Bałtyku, bawiących się na łące chłopców itp.) Jest to bardzo skondensowany film, budowany jednocześnie niedopowiedzeniami i szczegółem, które dla świadomego historii odbiorcy nabierają głębokiego, symbolicznego wręcz znaczenia.

“Bardzo osobisty film, mówiący jednocześnie o losach setek tysięcy ludzi, którym zawalił się świat. Rzadko się widzi w kinie tak dobre połączenie wrażliwości z dyscypliną formalną. Wzrusza swoją delikatnością.” (Marcel Łoziński, reżyser)

“Mój Dom to jeden z najbardziej obiecujących debiutów ostatnichlat. Nazwisko reżyserki Magdaleny Szymków powinien zanotować każdy kinoman. Jej uderzająco dojrzały i świadomie wyciszony film opowiada historię dwóch starszych kobiet – Polki i Niemki – oraz domu, w którym obie mieszkały. Film analizuje burzę oraz ironię okupacji i wysiedleń, a eksperymentalne przetwarzanie archiwaliów nadaje nowego wymiaru temu urzekającemu obrazowi o paradoksach naszej historii.“ (Neil Young, krytyk filmowy “Holywood Rpoerter”)
Film został wyprodukowany przez Wajda Studio w Warszawie, w koprodukcji z londyńskim Vezfilm http://www.vezfilm.org/myhousewithoutme/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy