polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie trwa Marsz Miliona Serc organizowany przez Koalicję Obywatelską. Tłum zapełnił centrum stolicy. 55 proc. badanych przypuszcza, że 15 października wybory do Sejmu wygra raczej PiS, w przypadku Senatu respondenci spodziewają się równowagi między PiS i jego koalicjantami a prawdopodobną koalicją partii opozycyjnych - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

środa, 11 grudnia 2013

Dlaczego Wisława Szymborska?

Od lewej: Michał Kempisty, Elżbieta Romanowska, Marzena Solnicka, Urszula Ryniuk, Jola Supel, Andrzej Dorecki (za Jolą),
 Anna Syrek, Maria Bukowska, Jerzy Krysiak. Fot.Z.Slifierz
 W dniach  23. – 24. listopada 2013 roku Teatr Prób Miniatura  Im. Jerzego Szaniwskiego przedstawił widowisko ”Koniec i Początek” oparte na życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Prapremiera  światowa  widowiska  oraz kolejny spektakl przedstawione zostały w Clayton Community Centre  Theatrettee- 9—15 Cooke Street – Clayton (Melbourne).

Autorem scenariusza i reżyserem jest Stefan Mrowiński.  Szegółowo przemyślana choreografia , spontaniczna , pełna ekspresji gra aktorów pozwoliła widzom przeżyć spektakl w atmosferze pełnej powagi i zadumy. Tytuł widowiska ”Koniec i Początek” wskazuje odwrotny kierunek wehikułu odbioru  dlatego też wprowadza widza w atmosferę  związaną ze śmiercią Wisławy Szymborskiej. Poetka zmarła 1. lutego 2012 roku w Krakowie. Akcja rozpoczyna się na ulicy Kanoniczej z pięknym widokiem na Wawel i ukazuje grupę przechodniów prowadzącą dyskusję o życiu poetki. Padają słowa zarzutu, że była komunistką, ale wśród tłumu są także obrońcy. We wspaniale odegranej scenie na ulicy wzięli udział wszyscy Aktorzy Teatru.
Zamierzenie Reżysera jest bardzo celowe . Już w pierwszej scenie uwypukla ideę przedstawienia.; ”Wisława Szymborska przez całe swoje życie ukrywała przed światem
Swój osobisty dramat, który nosiła w sobie przez  przeszło pół wieku”/ S. Mrowiński/

Jakim zatem była człowiekim?

Druga odsłona wprowadza widza w nastój szczególny. Krystyna Mrozik odtwarza atmosferę znaczącego wydarzenia w zyciu Poetki . Emanują i zakłopotanie i poczucie
dystansu do wydarzenia , którym było przyznanie Nagrody Nobla. Wisława Szymborska siedzi  cicha i skupiona przy swoim stoliku , kiedy otrzymuje wiadomość że

Akademia Szwedzka honoruje Ją Literacką Nagrodą Nobla (jest 3. pazdziernik 1996 rok).
Po niedługiej  chwili tłum dziennikarzy usiłuje nawiązać kontakt z Wisławą Szymborską. Jak przed nimi uciec?, gdzie się ukryć ? Za zimno w ukochanych górach .

W tym momencie słyszymy archiwalne nagranie rozmowy Poetki z Czesławem Miłoszem. Jak ukryć się przed sławą , blaskiem i całym tym splendorem? 

No i właśnie taka jest Wisława Szymborska.

Życie Szymborskiej cofa się do Jej dojrzałego wieku. W roli Dojrzałej Szymborskiej z tego okresu widzimy  Elżbietę Romanowską.  Sposób interpretacji Aktorki jest bardzo przekonywujący, co wzmacnia ekspresyjnie  retrospektywne sytuacje z tego okresu życia Poetki. ”Wierzyłam ze idzie nowe, lepsze ,szczęśliwsze. Jak mogłam nie wierzyć . Miałam tylko dwadzieścia dwa lata!!! ”

Maria Bukowska jako Szymborska
Znowu cofamy się  głębiej w życie Poetki. Tym razem jako młoda dziewczyna wbiega do redakcji tygodnika „Po Prostu”. W tej  roli Maria Bukowska. Jej promienna twarz , uśmiech i sposób poruszania się zwracają uwage redaktora pisma –Adama Włodka . Rolę te odtwarza Michał Kempisty. Jego kreacja aktorska jest znakomita. Świetnie oddaje postać żarliwego komunisty. Młoda Wisełka wpada

Mu w oko. Nie jest wprawdzie zachwycony utworami ,ale zgadza się na wydrukowanie jednego z nich p.t. „Szukam  słowa”. Ten początek znajomości prowadzi póżniej do małżeństwa,które trwało sześć lat. Na scenie pojawiają się Szymborska Dojrzała , Młoda Szymborska oraz  Dojrzały Adam Włodek. Role tę odtworzył  Jerzy Krysiak z ogromna siłą ekspresji.

Mówi On –„Szybciej przejrzałem ja żarliwy komunista od politycznie bezradnej Wisełki- ona mi wierzyła , kochała mnie ,została moja żoną.”

Zycie w realiżmie socjalistycznym coraz bardziej utwierdza pełną wiary w ideologię systemu poetkę, że jest po właściwej stronie.

Wieść o śmierci Stalina /1953 rok/ sprawia ,że Młoda Szymborska żegna go wierszem ”Ten dzień”/cytat; Oto partia – ludzkości wzrok- Oto partia– siła ludów i sumienie”/

Aktorka w tej scenie zrzuca z siebie wszystkie symbole komunizmu (czerwony beret i czerwony krawat) i ukazuje tragizm przeobrażania młodej poetki. ”Ja wtedy wierzyłam, że komunizm to zbawienie dla Polski i ludzkości”

Aktorstwo Marii Bukowskiej jest tak wspaniałe ,że publiczność zamiera wprost z wrażenia, nagradza Ją oklaskami nawet w momencie wygłaszania wiersza na cześć Stalina.

Spektakl ukazuje również inne bardzo ważne okresy  życia Wisławy Szymborskiej.Przeżywa długoletnią i bardzo szczęśliwą miłość z Kornelem Filipowiczem. Andrzej Dorecki jest Kornelem na scenie.

Życzliwość, kultura i ciepło oddają charaker postaci.

Przez całe przedstawienie przewija sie postać Kronikarza  Krakowskiego świetnie zagrana przez Tomasza Romanowskiego. Nie możemy również pominąć doskonałych scen z Dziennikarzami.

Marzena Solnicka, Stefan Mrowiński, Dr George
Łuk-Kozika  (Honorowy Konsul RP)
Tutaj świetni : Jolanta Supel, Jerzy Krysiak ,Michał Kempisty  i Tomasz Romanowski . Na uwagę zasługują też sceny , w których biorą udział trzy doskonałe aktorki – Marzena Solnicka, Urszula Ryniuk. Anna Syrek, która również urzekła grą  na wiolonczeli. Grażyna Krajewska przypominała do złudzenia Hankę Ordonównę w piosence ”Miłość ci wszystko wybaczy”.

Zbigniew Slifierz w roli Aktywnego Fotografa oraz aktywna obecność maleńkiej Emilki Syrek uwydatniły klimat spektaklu. Wymowy i charakteru całemu widowisku dodały efekty świetlne ,zdjęciowe i dżwiekowe nad którymi pracował Mirosław Kuszner.

Jestem przekonana ,że wspaniale zrealizowane Widowisko przez Autora i Reżysera /Stefana Mrowińskiego/ oraz wszystkich Aktorów i całej Ekipy  Technicznej  zapadnie głeboko w pamięć Widzów i stanie się własnością wszystkich, którzy je widzieli i zobaczą.

Myślę,że przekazanie Państwu moich wrażeń i odczuć stanie się odpowiedzią na pytanie  ”DLACZEGO WISŁAWA SZYMBORSKA”

Barbara Dudkowska
Zdjęcia: Zbigniew Slifierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy