polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

piątek, 27 września 2013

Sikorski dla "Die Zeit": Nie chcemy zimnej wojny

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Fot. K.Bajkowski
Opniotwórczy tygodnik "Die Zeit" zamieszcza w swoim najnowszym wydaniu wywiad z Radosławem Sikorskim nt. rosyjskiej inicjatywy ws. konfliktu w Syrii oraz stosunków polsko-niemieckich.

Nie chcemy zimnej wojny” – pod takim tytułem niemiecki tygodnik „Die Zeit” opublikował wywiad nt. europeizacji Rosji z szefem polskiej dyplomacji. Czasopismo przypomina, że Radosław Sikorski był korespondentem wojennym brytyjskich mediów w Afryce i Afganistanie. Na pytanie, czy byłby dziś gotów przesyłać reportaże z Syrii, Sikorski odpowiada, że to zadanie dla młodego człowieka. Poza tym diametralnie zmieniła się sytuacja w tym kraju, o czym świadczy przetrzymywanie polskiego reportera jako zakładnika. Zdaniem Sikorskiego inicjatywa ministrów spraw zagranicznych Kerry’ego (USA) i Ławrowa (Rosja) wydaje się optymistyczna, choć w opinii ekspertów zniszczenie arsenału broni chemicznej tej wielkości jest procesem „złożonym i długotrwałym”. „Znaleźliśmy się w takim momencie, który służy interesom wszystkich. Po pierwsze, sprawom Syryjczyków i ich ochronie przed użyciem broni chemicznej. Po drugie, uniknięciu ataku na syryjski reżim. Rosjanie wydają się po raz pierwszy konstruktywni w konflikcie syryjskim” – konstatuje Sikorski i podkreśla, że głównym celem jest teraz rozwiązanie podstawowego problemu, czyli wojny domowej.
W kontekście nowej polityki Kremla wobec Syrii polski minister ustosunkowuje się do relacji polsko-rosyjskich: „Mieliśmy różne doświadczenia. Obok Niemiec Rosja jest naszym drugim ważnym partnerem handlowym. Ponieważ kraj ten chce stać się alternatywnym centrum władzy do UE, zależy mu na dostosowaniu do własnej polityki państw Partnerstwa Wschodniego takich, jak Ukraina i Białoruś. Pragniemy, aby te kraje znalazły się w Europie; by na Białorusi zapanowała demokracja. Temu sprzeciwia się Rosja” – czytamy na łamach „Die Zeit”. W opinii Sikorskiego rywalizacja Rosji z UE wynika głównie z rosyjskiej polityki wewnętrznej. Europeizacja jest szansą dla Rosji na rozwój konkurencyjnej gospodarki, która nie będzie się więcej opierać tylko na zasobach naturalnych. Minister podkreśla, że ze względu na sąsiedztwo z Rosją Polsce przyniosłaby największą korzyść europeizacja Rosji: „Nie chcemy żyć na krawędzi przepaści, z wrogą cywilizacją po drugiej stronie rzeki” – podkreśla Sikorski w wywiadzie.
Inaczej – zdaniem ministra – wyglądają zaś stosunki niemiecko-polskie: „Od trzech lat Angela Merkel jest najpopularniejszym politykiem zagranicznym w Polsce”. Czasopismo przypomina, że dziadek niemieckiej kanclerz był Polakiem. Według ministra zaufanie, którym Polacy darzą Merkel, ma swoje źródła w niemieckiej polityce, która, „abstrahując od historycznej przeszłości i polskiej mniejszości w Niemczech, jest przyjazna”. Sikorski zarzuca Niemcom brak zainteresowania okrucieństwem II wojny światowej. „Wstydzicie się za Holokaust i wiecie, że zostaliście pokonani pod Stalingradem, ale nie zadajecie sobie trudu, aby się dowiedzieć, jak zachowywali się u nas wasi ojcowie czy dziadkowie. Zachowania Niemców w okupowanej Polsce nie da się porównać z żadną inną okupacją. To nie tylko był terror, lecz także codzienne upokarzanie ludzi znających swoją wartość. To wasz obowiązek dowiedzieć się więcej o sąsiedzie, który oddalony jest zaledwie o 70 kilometrów od waszej stolicy”.
W sprawie skandalu, jaki towarzyszył emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” przez ZDF, drugi program niemieckiej telewizji publicznej, Sikorski określa zdecydowanie swoją postawę. Jego zdaniem ukazanie Polaków w tym filmie jest „skandalicznie przekłamane”. „Zrozumcie, że nie możemy tolerować stygmatyzowania nas przez Niemców jako antysemitów” – powiedział Sikorski w wywiadzie.
W rozmowie dziennikarze przywołują również na pamięć słowa ministra, który w swoim wystąpieniu w 2011 roku w Berlinie powiedział, że nie boi się silnych Niemiec, lecz ich bezczynności w ratowaniu strefy euro. Sikorski wyraża nadzieję, że po ostatnich wyborach do Bundestagu sytuacja zmieni się na lepsze. Od nowo wybranego niemieckiego rządu polityk oczekuje wytyczenia nowych szlaków w europejskiej polityce finansowej. Minister opowiada się za wspólnym realizowaniem finansowych zobowiązań w UE. Wówczas odsetki narzucone krajom zadłużonym będą niższe, a Europa Południowa mogłaby odzyskać utracone siły – stwierdza Sikorski.
Na pytanie, czy opowiada się za euroobligacjami, minister odpowiada: „Oczywiście, biorąc pod uwagę przyszłe projekty. Wiem, jak trudno jest przekonać do nich Niemców. Może równie ciężko, jak zmienić stosunek Polaków do wprowadzenia euro”.

Monika Skarżyńska
red. odp. Bartosz Dudek
DW, Onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy