polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 8 września 2013

Australia wybrała: Liberałowie wracają do władzy

Premier-elekt Tony Abbott
Opozycyjna konserwatywna koalicja Partii Liberalnej Tony'ego Abbotta i Partii Narodowej  pokonała w wyborach parlamentarnych rządzącą od sześciu lat centrolewicową Australijską Partię Pracy premiera Kevina Rudda.  Tony Abbott będzie 28. premierem Australii.

Koalicja liberalno – narodowa może liczyć na co najmniej 88 miejsc w 150-mandatowej Izbie Reprezentantów (niższej izbie parlamentu) – wynika z dotychczasowych obliczeń wyników wyborów, ktore zakończyły się wczoraj wieczorem.

-  Chciałbym poinformować, że Australia ma zmianę władzy po raz siódmy. Partia Pracy odniosła największą porażkę od ponad 100 lat - powiedział w pierwszych słowach premier-elekt Tony Abbott zaraz po tym jak dotychczasowy szef rządu Kevin Rudd uznał swą przegraną w wyborach powszechnych.





Rząd Rudda  ma niskie notowania mimo dość dobrej sytuacji gospodarczej kraju. Gospodarka Australii przeżywa 22. z kolei rok wzrostu, w latach 2011-12 wyniósł od 2,4-3,4 proc.; stopa bezrobocia jest stosunkowo niska (5,7 proc.). Pod rządami Partii Pracy Australia szczęśliwie przeszła bez większych wstrząsów światowy kryzys finansowy w roku 2008 r., m.in. dzięki wszechstronnej współpracy gospodarczej z Chinami – swym największym partnerem handlowym.

Tony Abbott oskarża jednak laburzystów o marnotrawstwo i nagromadzenie rekordowego deficytu budżetowego i długu publicznego. Zapowiedział cięcia wydatków rządowych na sumę 31 mld dolarów australijskich i zniesienie podatku od emisji  CO2, który drastycznie podniósl koszty energii.  Za to Rudd przestrzegał przed cięciami wskazując, że doprowadzą one do utraty miejsc pracy.
20-miliardowa nadwyżka budżetowa zgromadzona za czasów konserwatywnego premiera Johna Howarda, za rządów laburzystów zmieniła się w deficyt szacowany na 18 mld dol. – pisze agencja Kyodo.

Najważniejszy problem Australii  stanowią jednak nielegalni imigranci i kontrola granic. Podczas kampanii opozycja i rząd rywalizowały ze sobą w kwestii polityki imigracyjnej. Każda z partii chce być bowiem postrzegana jako ta, która będzie w stanie powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, przeprawiających się do kraju łodziami z Indonezji. Za czasów laburzystów od 2008 r. do Australii przybyło 50 tys. osób ubiegających się o azyl.
kb/ABC/TVP info/Aljazeera

Live Results - ABC

Anthony John Abbott (ur. 4 listopada 1957 w Londynie, znany jako Tony Abbott) - australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA), w latach 2003-2007 minister zdrowia i osób starszych w gabinecie Johna Howarda. Od 1 grudnia 2009 pełni funkcję przywódcy LPA i zarazem federalnego lidera opozycji.
Abbott przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii, choć oboje jego rodzice byli rodowitymi Australijczykami. Rodzina powróciła na Antypody, gdy był kilkuletnim dzieckiem. Uzyskał podwójny licencjat z prawa i ekonomii na University of Sydney. W czasie studiów odnosił sukcesy w zawodach bokserskich, był też jednym z przywódców prawicowych środowisk studenckich. Studia magisterskie odbył na University of Oxford, po czym powrócił do Australii i wstąpił do katolickiego seminarium duchownego. Ostatecznie nie zdecydował się jednak na życie duchownego. Zamiast tego został dziennikarzem i komentatorem prasowym, znanym ze swych antylewicowych poglądów, w szczególności niechęci do tradycyjnie silnych w Australii związków zawodowych. Po krótkim epizodzie pracy w biznesie, w 1990 został rzecznikiem prasowym ówczesnego lidera liberałów Johna Hewsona. Następnie, w latach 1993-94, był dyrektorem wykonawczym Australians for Constitutional Monarchy, organizacji pozarządowej lobbującej na rzecz utrzymania unii personalnej między Australią i Wielką Brytanią.
W 1994, w czasie wyborów uzupełniających w okręgu wyborczym Warringah, został wybrany do Izby Reprezentantów. W 1998 trafił do rządu, gdzie w randze ministra nie zasiadającego w gabinecie (co można porównać z polskim sekretarzem stanu) odpowiadał głównie za kwestie zatrudnienia. W 2003 został awansowany na członka gabinetu i stanął na czele resortu zdrowia i osób starszych, którym kierował aż do czasu wyborczej klęski LPA, jesienią 2007 roku. Po rezygnacji Johna Howarda był wymieniany w gronie jego potencjalnych następców jako lider LPA, lecz ostatecznie wycofał swoją kandydaturę.
Nowy przywódca partii Brendan Nelson powołał go w skład swojego gabinetu cieni, gdzie zajmował się sprawami rodzin, służb socjalnych i ludności rdzennej. Pozostał na tym stanowisku również po przejęciu władzy w partii przez Malcolma Turnbulla. W listopadzie 2009, podobnie jak kilku innych członków gabinetu cieni, zrezygnował ze współpracy z Turnbullem. Powodem buntu była sprawa ustawy, w wyniku której australijski przemysł musiałby w ciągu najbliższych lat ograniczyć emisję trujących gazów o 25%. Turnbull zgodził się poprzeć to forsowane przez gabinet Rudda rozwiązanie, co wywołało rozłam w partii. Doprowadził on do wyborów nowego lidera, w których Abbott jednym głosem pokonał dotychczasowego przywódcę[. Dzień później Senat głosami LPA zablokował wejście w życie kontrowersyjnej ustawy.
wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy