polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: ‹ wróć Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najbardziej ucierpiały takie miasta jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Nysa. Tama w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku została przerwana. Miasto liczące 5 tys. mieszkańców zostało doszczętnie zniszczone. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na części terytorium Polski potkniętych powodzią. To po raz pierwszy w historii III RP. Niesie on ze sobą szereg praw i obowiązków dla osób zamieszkujących tereny objęte tym stanem Wśród ograniczeń znajduje się m.in. zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców czy nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi Ustawa określa także wprowadzenie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych, takich jak wykonywanie określonych prac. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Queen Birthday: Medal OAM dla ks. Wiesława Słowika

Ks.Wiesław Słowik SJ
Dwóch Polaków – ks. Wiesław Słowik SJ i Antoni Sakowski zostało wyróżnionych dziś najwyższymi odznaczeniami australijskimi - Medalami OAM  (Medal of the Order In The General Division). Ks. Słowik za pracę dla społeczności polskiej w Wiktorii a Antoni Sakowski za zaangażowanie w pomoc polskim kombatantom w Południowej Australii.

Ogółem 582 Australijczyków z szerokiego spektrum  profesji i dziedzin działalności, zostało uhonorowanych odznaczeniami z okazji obchodzonego dziś w Australii święta Queen Birthday.

Ksiądz Wiesław Słowik urodził się na Podkarpaciu, w miejscowości Stara Wieś w 1944 roku. Do nowicjatu ojców jezuitów wstąpił  w dniu swoich 15. urodzin, 21 października 1959 roku.  Do Australii przyleciał w 1970 roku. Studiował teologię w Melbourne.
Święcenia kapłańskie przyjmował z rąk kardynała Karola Wojtyły w kościele św. Ignacego w Richmond podczas 40. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, 25 lutego 1973 roku.
Od poczatku był zaangażowany w posługę kapłańską dla miejscowej Polonii.  Od 1983 roku jest koordynatorem polskiego duszpasterstwa w Wiktorii, a od 9 lat – rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii .
Jedną z pierwszych inicjatyw duszpasterskich księdza Wiesława był doroczny festiwal polskiej piosenki o tematyce religijnej, organizowany wraz z młodzieżą i nazwany „Sacrosongiem”. Od l974 roku pełni odpowiedzialną funkcję kapelana Okręgu ZHP w Australii.
Przez kilka lat był nauczycielem języka polskiego w Princes Hill High. Wraz z młodymi liderami organizował Zjazd Polskiej Młodzieży na „Polanie” w Healesville.
Popularne wśród chłopców, doroczne obozy ministranckie, organizował ksiądz Słowik w różnych miejscach. Między innymi: w schronisku „Tatry” na Mt Buller, na „Polanie” w Healesville, w salezjańskim ośrodku „Crosslay” niedaleko Warrnambool i w kilku innych ośrodkach, stwarzając ministrantom środowisko duchowej formacji. 17 lat był moderatorem Sodalicji Mariańskiej.

Duszpasterską posługę opierał zawsze o szeroką współpracę z wieloma ludźmi. Inspirował komitety kościelne i rady duszpasterskie, koła pań, grupy lektorów oraz różne komitety organizacyjne i grupy społeczne. Liczne organizacje społeczne mogły zawsze liczyć na zrozumienie i pomoc ks. Słowika. Reprezentował polskie duszpasterstwo w Radzie Naczelnej Polonii Australijskiej i Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, opiekował się klubami seniora, kapelanował chórowi„Syrena” i wspierał działania innych organizacji. Inicjował też powstawanie nowych, między innymi Związku Polaków w Północno-Wschodniej Wiktorii, Koła Pań w Oakleigh, grup młodzieżowych, klubu „StIgs”, Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i kilku innych.
Popierał „Siódmą świecę”, organizowaną przez polskich Żydów broniących dobrego imienia Polaków. Organizował ruch spotkań małżeńskich, znanych jako „Marriage Encounter”. Był jednym z kapelanów Igrzysk Olimpijskich w Sydney.
Ks. Wiesław przygotowywał też i prowadził kilka kolejnych pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu, Lourdes i do Polski.

Przygotowywał i koordynował największe spotkanie Polaków w Australii – spotkanie z Janem Pawłem II na stadionie MCG  w listopadzie 1986 roku.
Ksiądz Wiesław związany jest ze społecznym radiem w Melbourne od l975 roku. Regularne polskie audycje na falach 3ZZ, SBS i  3ZZZ oraz ścisła współpraca z polskimi zespołami redakcyjnymi to nie tylko jego hobby.  Słuchacze w Polsce i w świecie znają go też z korespondencji nadawanych przez Radio Watykańskie.

Od wielu lat jest reprezentantem duszpasterstwa emigracyjnego w Senacie Księży i asystentem prowincjała do emigracyjnej posługi prowadzonej przez jezuitów w Australii.
W styczniu 2009 roku powierzono mu  troskę o Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon. W lutym  br. roku ks. Wiesław Słowik obchodził jubileusz 40 lat kapłaństwa.
kb/BumerangMedia/jezuici.org.au 

Z odznaczonym Księdzem Wieslawem Słowikiem rozmawia Dariusz Buchowiecki z Radia SBS:

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy