polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Chrystus na Wschodzie

Prawoslawna Katedra Św. Bazylego w Moskwie.
Fot. R.Albitsky (CC)
Z powodu wia­do­mych zawi­ro­wań z kalen­da­rzem, my obcho­dziliśmy Trzech Króli, a chrze­ści­ja­nie pra­wo­sławni, to jest ci, któ­rzy w prze­ci­wień­stwie do kato­li­ków, nie refor­mo­wali Kościo­łów apo­stol­skich, mieli wła­śnie Boże Narodzenie.
W niedzielę, 7 stycznia, w pra­wo­sławną Wigi­lię, w sobo­rze Zba­wi­ciela, w obec­no­ści pre­miera Dymi­trija Mie­dwie­diewa, patriar­cha Moskwy i Wszech­rusi Cyryl wezwał Kreml do powścią­gli­wo­ści w sto­so­wa­niu nowego prawa prze­wi­du­ją­cego dra­koń­skie kary za obrazę uczuć reli­gij­nych. Patriar­cha, nie­dawny gość pol­skiego Epi­sko­patu, nazwał kie­dyś rządy Wła­di­mira Putina „boskim cudem”, ale to on wzywa teraz krem­lo­wego poma­zańca do umiar­ko­wa­nia. Oczy­wi­ście koja­rzy się to z dziew­czy­nami z grupy Pussy Riot, które w nie­zbyt mądry spo­sób pro­te­sto­wały rok temu w tej samej kate­drze prze­ciw rzą­dom ulu­bieńca patriar­chy Cyryla, za co ska­zane zostały na dwa lata łagru…
Sam Wła­di­mir Wła­di­mi­ro­wicz uczest­ni­czył w nabo­żeń­stwie wigi­lij­nym w cer­kwi w Soczi, gdzie spę­dza waka­cje i gdzie nie­dawno wyści­skał swo­jego naj­now­szego rodaka, Gerarda Depardieu…
Moskwa jest dziś naj­waż­niej­szą sto­lica pra­wo­sła­wia, ale for­mal­nie, sie­dzibą zwierzch­nika Kościoła Orto­dok­syj­nego jest Stam­buł. Ale tam obo­wią­zuje kalen­darz gre­go­riań­ski i dla­tego wczo­raj w Stam­bule patriar­cha pra­wo­sławny Bar­tło­miej I odpra­wił uro­czy­stą mszę upa­mięt­nia­jącą chrzest Jezusa. Po mszy w kate­drze św. Grze­go­rza, tłum wier­nych odpro­wa­dził patriar­chę do miej­sca, w któ­rym wąska zatoka zwana „Zło­tym Rogiem” styka się z Bos­fo­rem. Tam, respek­tu­jąc wie­kową tra­dy­cję, patriar­cha wrzu­cił do wód Bos­foru poświę­cony krzyż, a grupa wier­nych rzu­ciła się w lodo­waty wir, by go wyło­wić. Ten, któ­remu uda się podobny wyczyn, ma zapew­niony rok pełen bło­go­sła­wieństw. Wczo­raj wyczynu tego doko­nał Loukas Kokinis.

Stam­buł, nie­gdyś Kon­stan­ty­no­pol, a potem Bizan­cjum, był sto­licą cesar­stwa Bizan­tyj­skiego aż do roku 1453, kiedy to zdo­byty został przez woj­ska muzułmańskie.
Mówi­li­śmy o papieżu kato­li­ków, więc teraz dwa słowa o papieżu naj­star­szego spo­śród ist­nie­ją­cych kościo­łów chrze­ści­jań­skich, zało­żo­nego w I wieku w Alek­san­drii przez Apo­stoła Andrzeja Kościoła kop­tyj­skiego, też sto­su­ją­cego kalen­darz juliański.
Jak pań­stwo pamię­tają, w minio­nym roku zmarł Sze­nuda III, wie­lo­letni papież Kop­tów, a na jego miej­sce wybrany został kilka tygo­dni temu Tawar­dos II. To było pierw­sze Boże Naro­dze­nie Kop­tów pod rzą­dami nowego papieża. Prze­bie­gło pod zna­kiem obaw…
Raz, że przez ostat­nie dwa lata isla­mi­ści doko­ny­wali krwa­wych zama­chów na kościoły, w któ­rych odby­wały się nabo­żeń­stwa boże­na­ro­dze­niowe, a dwa, że nowa kon­sty­tu­cja znacz­nie ogra­ni­czyła prawa mniej­szo­ści reli­gij­nych, okre­śla­jąc Egipt jako pań­stwo islam­skie, któ­rego pra­wo­daw­stwo oparte jest na sza­ri­ja­cie, czyli pra­wie kora­nicz­nym, a to sta­wia pod zna­kiem zapy­ta­nia samo ist­nie­nie tego naj­star­szego Kościoła chrze­ści­jań­skiego. Wielu Kop­tów roz­waża moż­li­wość opusz­cze­nia Egiptu.
W Pol­sce wyznaje się reli­gię bli­skow­schod­nią, a wła­śnie tam, gdzie chrze­ści­jań­stwo się naro­dziło, sytu­acja chrze­ści­jan jest cięż­sza niż kie­dy­kol­wiek w ciągu ostat­nich dzie­się­cio­leci, jeśli nawet nie stu­leci… Cesar­stwo Osmań­skie było bar­dziej tole­ran­cyjne wobec chrze­ści­jan niż nie­je­den spo­śród dzi­siej­szych reżi­mów bliskowschodnich.
(...)

Jacek Pałasiński
Studio Opinii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy