polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 18 grudnia 2012

Debata: Podzie­lony świat mediów. Śmierć dzien­ni­kar­stwa

Towarzystwo Dziennikarskie zor­ga­ni­zo­wało kilka dni temu w Warszawie  - przy współ­pracy Fun­da­cji Cen­trum Pra­sowe oraz „Stu­dia Opi­nii” – ponad dwu­go­dzinną debatę pt. ”Podzie­lony świat mediów. Śmierć dzien­ni­kar­stwa„.Niezwykle ważna dyskusja o kondycji dziennikarstwa polskiego we współczesnej rzeczywistości. Wzięli w niej udział czołowi dziennikarze Ste­fan Brat­kow­ski, Adam Mich­nik, Woj­ciech Mazo­wiecki, Jacek Żakow­ski. Wśrod nich znani Polakom w Australii z radia i telewizji - Jarosław Gugała prezentujący poranne wiadomości z Polski w TV SBS oraz Igor Janke - korespondent z Warszawy Radia SBS. Na sali było kil­ka­dzie­siąt osób zain­te­re­so­wa­nej publicz­no­ści, głów­nie dzien­ni­ka­rzy, w tym kilku z abso­lut­nej czo­łówki zawodu. Przedstawiamy całosć dyskusji w dwóch częściach.

VIDEO I:


Na sali  był również obecny Azrael Kubacki, który szczęśliwie wrócił do zdrowia po skomplikowanej operacji, o której informowaliśmy wcześniej. Oto jego uwagi na gorąco:

Byłem uczest­ni­kiem tego panelu, jako czło­nek zespołu Stu­dia Opi­nii i jeden z zało­ży­cieli kon­ku­ren­cyj­nego dla SDP sto­wa­rzy­sze­nia dzien­ni­kar­skiego, Towa­rzy­stwa Dziennikarskiego.
Spo­tka­nie, orga­ni­zo­wane przez TD w lokalu SO, było cie­kawe, ale nie­zbyt mocno nagło­śnione, co uwa­żam za błąd. Temat spo­tka­nia zasy­gna­li­zo­wano w tytule, jed­nak po pierw­szych wystą­pie­niach głów­nych dys­ku­tan­tów – Adama Mich­nika, Jacka Żakow­skiego (pro­wa­dzą­cego panel) Igora Jan­kego, Jaro­sława Gugały, Ste­fana Brat­kow­skiego oraz Woj­cie­cha Mazo­wiec­kiego (słowo wpro­wa­dza­jące) wymiana poglą­dów zeszła tro­chę na tematy „smo­leń­skie” i rela­cje wewnątrz dzien­ni­kar­skie. W tej czę­ści ostre wystą­pie­nie miał Sewe­ryn Blumsz­tajn, który, będąc sze­fem TD, oświad­czył, że z wie­loma ludźmi nie siada wspól­nie do dys­kur­sów publicz­nych czy medial­nych. Popie­ram w dużej mie­rze ten pogląd.
Klu­czem dys­ku­sji była sprawa przy­szło­ści mediów i zawodu. Co cie­kawe, dzien­ni­ka­rze nie mieli, według mnie, pomy­słu na zdo­by­cie nie tylko czy­tel­ni­ków, ale rów­nież rynku. Tu zga­dzam się z poglą­dem, że tablo­idy­za­cja nie tylko tele­wi­zji, ale rów­nież gazet jest pro­ble­mem, ale rów­nież pro­ble­mem jest brak pomy­słu na wyj­ście z jało­wej dys­ku­sji. Miał rację Janke, mówiąc że w pro­gra­mach tele­wi­zyj­nych, jak napi­sała „GW”, „zamiast mery­to­rycz­nych roz­mów naj­czę­ściej sta­wia się w stu­diu dwóch poli­ty­ków, któ­rzy się „napa­rzają jak koguty”. Janke ujął to w ten spo­sób – „Do tego nie potrzeba przy­go­to­wa­nego dzien­ni­ka­rza, a takie dzien­ni­kar­stwo jest dużo tańsze”.
Następ­nie była roz­mowa o zawzię­tych kłót­niach dzien­ni­ka­rzy i mediów na tematy smo­leń­skie, którą zaini­cjo­wał Jan Ordyń­ski. Te tematy zawsze pro­wa­dzą do czę­sto zupeł­nie nie­kon­tro­lo­wa­nych wypo­wie­dzi i podzia­łów dzien­ni­ka­rzy. Czy to jest pro­blem do roz­wią­za­nia? Według mnie – tak, o czym wkrótce napiszę.
Spo­tka­nie wielu zna­nych, kla­so­wych i zaan­ga­żo­wa­nych dzien­ni­ka­rzy nie dopro­wa­dziło jed­nak ani do kon­sen­susu, ani do sfor­mu­ło­wa­nia pro­gramu naprawy. Pewno nie jest to do zała­twie­nia w cza­sie dwu­go­dzin­nej dys­ku­sji, ale pro­blem może wynika rów­nież z tego, że w spo­tka­niu uczest­ni­czyli raczej bez­po­średni uczest­nicy spo­rów publi­cy­stycz­nych, zawo­dowi dzien­ni­ka­rze czę­sto sil­nie zaan­ga­żo­wani ide­owo – a nie orga­ni­za­to­rzy mediów, wydawcy, czy wresz­cie ich szefowie.
Może czas na mniej dys­ku­sji, a na wię­cej realizmu?
 
Azrael Kubacki
Studio Opinii

VIDEO II: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy