polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 16 listopada 2012

Całkowite zaćmienie Słońca w Queenslandii



Dziesiątki tysięcy ludzi w północnej Australii obserwowały w środę  pierwsze od 10 lat całkowite zaćmienie Słońca. Wśród patrzących znaleźli się turyści, astronomowie-amatorzy, jak i naukowcy m.in. z agencji kosmicznej NASA.
Według świadków rano czasu miejscowego można było zobaczyć, jak Słońce w całości zostaje zakryte przez Księżyc. Zjawisko trwało około dwóch minut, pogrążając w ciemnościach część kontynentu.
Częściowe zaćmienie mogło być także widoczne w innych regionach Australii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Nowej Zelandii.

Miejsca w hotelach w Queensland rezerwowano już przed trzema laty, a w dniu zaćmienia do regionu przybyło 50 tys. odwiedzających - powiedział dyrektor miejscowej izby turystycznej, Jeff Gilles.
Obserwacje zjawiska prowadzono z zatłoczonych plaż, łodzi, pól uprawnych, a nawet balonów. W dniu zaćmienia zorganizowano specjalny maraton, w którym sygnałem do startu były pierwsze promienie Słońca wychodzące zza Księżyca. Dla wielu była to także dodatkowa okazja do świętowania.
Naukowcy na Wielkiej Rafie Koralowej za pomocą kamer podwodnych badali również, jak zwierzęta reagują na nagłe ciemności.
(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy