polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 9 września 2012

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza"

Prezydent Bronisław Komorowski  z małżonką Anną
 oraz aktor Andrzej Seweryn podczas akcji "Narodowe czytanie
 "Pana Tadeusza", 8 bm. w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
 (PAP/Fot. Jacek Turczyk)
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w sobotę w Warszawie „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywalo się publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

"O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z 11 księgi Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu Pana Tadeusza.

"200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, Pana Tadeusza", chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności Pan Tadeusz i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały" - mówił prezydent.
"Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania Pana Tadeusza, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo" - dodał Komorowski.
Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Kolejne księgi czytali: Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohdziewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczytał Andrzej Seweryn. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.
Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania +Pana Tadeusza+" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania”. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W sobotę w całym kraju ludzie spotkali się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu objęła ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytali  poemat w domach opieki czy szpitalach.
Do udziału w projekcie zgłosiły się m.in: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Ciechanów, Ciechocinek, Częstochowa, Elbląg, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz Dolny, Kielce, Koszalin, Kraków, Łagiewniki, Łódź, Malbork, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Wieluń, Zamość i Zakopane.
Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie +Pana Tadeusza+”, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.
Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana została księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 dla wszystkich chętnych Pałac Prezydencki otworzy swoje podwoje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca, w których polscy prezydenci przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami i wypełniali codzienne obowiązki. W Pałacu Prezydenckim można będzie zwiedzić między innymi Salę Kolumnową, Salę Chorągwianą, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę.
Zwiedzający będą mogli także obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, na którą składają się m.in. karta z rękopisu "Pana Tadeusza", pióro poety, list autora do Zygmunta Krasińskiego z 1844 r. oraz ilustracje do poematu autorstwa Michała Elwiro Andriollego.
kb/(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy