polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 13 lutego 2012

Występ wrocławskiego zespołu "Jedliniok" w Marayong

Występ Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jedliniok” (z Wrocławia) w ośrodku Najświętszej Maryi Panny Częstohowskiej, Królowej Polski w Marayong (Sydney)


W niedzielę, 29-go stycznia ośrodek tutejszy miał zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca, który zachwyca i szerzy polską kulturę po wielu zakątkach świata. Zespół ten zaproszony został do Australii przez panią Urszulę Lang i udzielał się w kilku różnych ośrodkach sydnejskich. Dyrektorem Zespołu jest pan Henryk Brzezicki, a Zespół składa się z licznej grupy młodzieży oraz muzyków, panów: Franciszka Farona, Witolda Woynarowicza oraz Włodzimierza Góreckiego.

Nasi mili goście uczestniczyli w porannej Mszy Świętej celebrowanej przez duszpasterza tutejszego ośrodka ks. Antoniego Dudka (TChr), i polskim zwyczajem prowadzili śpiewanie kolęd  z udziałem całej kongregacji..

Koncert rozpoczął się o godzinie 12.30 w Sali Błogosławionego Jana Pawła II, gdzie pani Urszula Lang przywitała artystów, jak również duchowieństwo i wszystkich zebranych rodaków. Koncert rozpoczęto najstarszym polskim tańcem – polonezem. Pary  posuwały się w dostojnym korowodzie wolnym, eleganckim krokiem, tworząc interesujące figury zbiorowe. Piękne stroje szlacheckie dopełniały obrazu. Każdy taniec, czy to posuwisty mazur, czy energiczny krakowiak, czy też regionalne tańce góralskie, oprócz charakterystycznych dla nich tanecznych układów, reprezentowały typowe dla nich przepiękne stroje. Bajecznie kolorowe spódnice i gorsety  dziewcząt tańczących krakowiaka oraz długie kaftany i czerwone rogatywki ich partnerów zachwycały wzrok, podobnie jak piękne haftowane bluzki góralek i i białe spodnie sukienne z lampasami górali. Pełen wigoru krakowiak oraz  energiczne regionalne tańce góralskie przeplatane były zabawnymi przyśpiewkami ludowymi, nagradzane gorącymi oklaskami. I nie było podziału na tańczących i śpiewających; cały Zespół tańczyL i śpiewał.

Po wykonaniu programu na scenie, młodzi artyści złączyli się z uczestnikami koncertu na Sali zapraszając panie i panów do tańca.  Przed zakończeniem koncertu ks. Antoni, w imieniu wszystkich zebranych, złożył serdeczne podziękowanie artystom i całej wspólnocie za ich obecność. Serdeczne dzięki skierowane były  pod adresem pana Leszka Szymańskiego, który włożył wiele pracy w przygotowaniu  nagłośnienia. 

Przed zakończeniem spotkania, można było posilić się smacznymi pączkami i ciastem starannie przygotowanym przez panie z Komitetu Pomocy Duszpasterskiej.

Cecylia Tobera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy