polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 8 października 2011

Portret Emigranta - konkurs



Konkurs  - PORTRET  EMIGRANTA

Opowieści emigrantów, wspomnienia wyjazdów, tęsknota, dom, rodzina, praca. Nowy świat, nowi ludzie, nowe zwyczaje, nowe ojczyzny. Dzieci, nauka, obcy język, swoi i obcy….

Zdjęcia z pożegnań w starym kraju. Uroczyste, poważne, odświętne. Każda z nich to początek nowej historii. Rodzinnej opowieści o tych co wyjechali i tych co pozostali. Krewni, znajomi, przyjaciele czasu minionego. 

Opowieści i ilustracje, które  składają się na zbiorowy portret emigracyjnej epopei. Historii złożonej z indywidualnych ludzkich losów – zwyczajnych, burzliwych, czasem dramatycznych.

Z takich opowieści, archiwalnych fotografii budujemy kolekcję emigracyjnych życiorysów. To fascynujący obraz czasów, zwierciadło naszej polskiej historii. Bo to w kraju kształtowały się emigracyjne losy, rodziły decyzje, motywacje, plany na przyszłość. 

PORTRET EMIGRANTA – konkurs na emigracyjne opowieści to element projektu Muzeum Emigracji w Gdyni. Budowania opowieści o historii polskiej emigracji  zaczerpniętej z rodzinnych albumów, wspomnień, pamiętników. 

Jury Konkursu wybierze i nagrodzi trzy najciekawsze prace. Nagrodami będą:
- bilet lotniczy na dowolną linię o wartości 1500 zł (lub dopłata do biletu większej wartości),
- 2 bilety lotnicze na dowolną linię po 750 zł (lub dopłata do biletów większej wartości)

Więcej informacji: Konkurs - Portret Emigranta


Celem konkursu jest stworzenie zalążku kolekcji 
muzealnej poświęconej jednostkowym ludzkim losom tych wszystkich, 
którzy otarli się o problem emigracji. Poprzez własne doświadczenie, 
bądź doświadczenie krewnych. Bliższych czy dalszych znajomych. Chcemy, 
gromadząc te emigracyjne fragmenty polskich życiorysów, stworzyć 
zbiorowy portret polskiej emigracji. Historycznej ale i współczesnej. 
To właśnie w tych osobistych refleksjach spodziewamy się znaleźć 
odpowiedzi na wiele pytań: o motywacje wyjazdu, drogę do nowego życia, 
kontakt z inną cywilizacją, konieczność adaptacji, czasami asymilacji 
w nowym środowisku. Sukcesy i porażki, dramaty i kariery. Stosunek do 
starego kraju, poczucie narodowej tożsamości, dzieci - czy czują 
polskie korzenie, język, nowej ale i starej ojczyzny. Plusy i minusy 
bycia w obcym środowisku. Czy rzeczywiście obcym? Na ile jest się 
obcym poza krajem urodzenia? Podwójny patriotyzm. Sama droga do 
emigracji. Decyzja, wyjazd, pożegnania, tęsknota, rodzina.

Adresujemy nasz konkurs zarówno do emigrantów, pierwszego, ale i 
kolejnych pokoleń, także wszystkich innych, którzy mogą opisać znaną 
im osobiście emigrancką opowieść. Warunkiem jest jej oryginalność i 
wierność faktom. Zależy nam także na materialnych śladach 
wzbogacających historię - fotografiach, dokumentach, nawet 
przedmiotach....

Wszystkie prace trafią do muzealnego archiwum, część z pewnością 
zostanie wykorzystana w tworzeniu muzealnej ekspozycji. Wzbogacą naszą 
wiedzę i staną się z pewnością przydatne w pracy badawczej nad 
historią polskiej emigracji. Konkurs jest początkiem procesu 
gromadzenia opisów polskich losów na emigracji.

Aleksander Gosk
pełnomocnik prezydenta Gdyni
ds. projektu Muzeum Emigracji
http://www.muzeumemigracji.pl/

tel. 0048 58 6697004
e-mail: [email protected]

AUSTRALIA
Emigracja polska do Australii jest jedną z najmłodszych. Znane są wprawdzie relacje Polaków docierających do Australii nawet w składzie słynnej wyprawy Jamesa Cooka, jednak większe grupy dotarły na kontynent dopiero po II wojnie światowej.
Wychodźcami byli wówczas głównie wojskowi, którzy walczyli w składzie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z różnych przyczyn nie udało im się osiedlić we Francji lub Wielkiej Brytanii. Do Australii docierali również żołnierze AK, uciekający z Polski przed nasilającymi się represjami komunistycznymi.
Drugą i dotychczas największą grupą wyjeżdżających do Australii byli w latach 80. XX wieku emigranci „solidarnościowi”. Obecnie stanowią oni ok. 78% żyjących tu Polaków.
Oblicza się, że na kontynencie australijskim żyje dziś ok. 217 tys. osób pochodzenia polskiego. Największymi skupiskami Polonii są Melbourne, Sydney, Adelajda i Perth.
muzeumemigracji.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy