polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

niedziela, 9 października 2011

Dzień Papieski - dzień dzielenia się miłością

W dzisiejsza niedzielę – po raz pierwszy po beatyfikacji papieża-Polaka – obchodzimy XI Dzień Papieski. W tym roku ten Dzień przebiega pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Tegoroczny Dzień Papieski jest wielkim dziękczynieniem za beatyfikację papieża –  powiedział kard. Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje Dzień.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć Polakom treści nauczania Papieża - Rodaka i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Dzień Papieski jest przede wszystkim  dniem duchowej łączności z Janem Pawlem II i modlitwy w Jego intencji.
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręczyla jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS.
Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę otrzymał kompozytor muzyki filmowej - Michał Lorenc. W kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" wyróżniony został twórca stowarzyszenia "Siemacha" - ksiądz Andrzej Augustyński.
Za propagowanie nauczania Jana Pawła II TOTUS-em nagrodzone zostało Wydawnictwo "Biały Kruk" z Krakowa, które specjalizuje się w tematyce chrześcijańskiej i patriotycznej.
TOTUS medialny, upamiętniający biskupa Jana Chrapka, otrzymał natomiast zespół twórców filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..."
Wreczenie nagrod (VIDEO)

Dniowi Papieskiemu towarzyszy także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie.  Do obchodów Dnia Papieskiego włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.

Odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy:  młodzieży i dorosłych z różnych środowisk. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika" Janowi Pawłowi II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy