polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 9 października 2011

Dzień Papieski - dzień dzielenia się miłością

W dzisiejsza niedzielę – po raz pierwszy po beatyfikacji papieża-Polaka – obchodzimy XI Dzień Papieski. W tym roku ten Dzień przebiega pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Tegoroczny Dzień Papieski jest wielkim dziękczynieniem za beatyfikację papieża –  powiedział kard. Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje Dzień.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć Polakom treści nauczania Papieża - Rodaka i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Dzień Papieski jest przede wszystkim  dniem duchowej łączności z Janem Pawlem II i modlitwy w Jego intencji.
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręczyla jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS.
Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę otrzymał kompozytor muzyki filmowej - Michał Lorenc. W kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" wyróżniony został twórca stowarzyszenia "Siemacha" - ksiądz Andrzej Augustyński.
Za propagowanie nauczania Jana Pawła II TOTUS-em nagrodzone zostało Wydawnictwo "Biały Kruk" z Krakowa, które specjalizuje się w tematyce chrześcijańskiej i patriotycznej.
TOTUS medialny, upamiętniający biskupa Jana Chrapka, otrzymał natomiast zespół twórców filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..."
Wreczenie nagrod (VIDEO)

Dniowi Papieskiemu towarzyszy także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie.  Do obchodów Dnia Papieskiego włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.

Odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy:  młodzieży i dorosłych z różnych środowisk. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika" Janowi Pawłowi II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy