polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

środa, 14 września 2011

Obrazy pod lupą czyli wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie

Pragniemy powiadomić Państwa o dostępnym od kilku miesięcy projekcie internetowego zwiedzania stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Galerii Sztuki Polskiej XX wieku oraz Galerii „Broń i Barwa w Polsce”  w Gmachu Głównym, a także Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.


Władysław Podkowiński Szał, 1894
 
 
Projekt „internetowe Muzeum Narodowe w Krakowie” („iMNK) powstał z myślą o tych wszystkich, którzy z różnych powodów pozbawieni są możliwości odwiedzenia Krakowa i obejrzenia arcydzieł malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego eksponowanych w naszych Galeriach. Dotyczy to przede wszystkim Rodaków mieszkających poza ojczyzną. „iMNK”, wykorzystując rozmaite formy prezentacji multimedialnej, pozwoli Polakom rozrzuconym po całym świecie na wirtualną obecność w naszym Muzeum, poczucie żywej łączności z życiem kulturalnym w ojczyźnie.
Zwiedzanie trzech pierwszych z wymienionych Galerii dostępne jest także w angielskiej wersji językowej. „iMNK” jest ciągle rozwijane i udoskonalane. W chwili obecnej oferuje możliwość obejrzenia sal muzealnych na ruchomych zdjęciach panoramicznych oraz poszczególnych dzieł sztuki na fotografiach dużej rozdzielczości i filmach video. Komentarze opracowane przez muzealnych kustoszy pozwalają poznać historię najstarszego Muzeum Narodowego w Polsce, założenia merytoryczne prezentowanych Galerii, zawartość ideową wydzielonych działów ekspozycji, a także treść i symbolikę poszczególnych dzieł sztuki. W kolejnym etapie „iMNK” zaopatrzone zostanie w programy edukacyjne dla szkół oraz w gry i zabawy dla dzieci. Poszerzy się także o kolejne wirtualne galerie naszego Muzeum.
Zapraszamy do odwiedzenia naszych Wirtualnych Galerii. „iMNK” dostępne jest zarówno na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie (www.muzeum.krakow.pl), jak i pod własnymi adresami: www.imnk.pl oraz http://www.i-mnk.pl/


Wacława Milewska 
 Szef projektu „iMNK”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy