polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

czwartek, 1 września 2011

Biochromy Renaty Buziak

Jak stworzyć obraz, którego autorami są mikroby czyli mikrorganizmy?  Odpowiedź na to pytanie zna  Polka z Brisbane, Renata Buziak.
We wtorek w Sali konsulatu RP w Sydney odbyła się niezwykła prezentacja prac mieszkającej od 20 lat w Australii polskiej artystki fotografika – Renaty Buziak pn. „Biochromes – a colaboration with nature”.
Wyjątkowość dzieł Buziak polega na efektach uzyskanych przy wyborze techniki tworzenia. Jest nią wykorzystanie procesów biochemicznych zachodzących w obumarłych roślinach. Artystka nazwała swe prace biochromami  . Są to obrazy utworzone na starych kliszach fotograficznych poddanych procesowi erozji biochemicznej poprzez kontakt z materiałem roślinnym takim jak liście, łodygi, płatki kwiatów. Ta twórczość to dla artystki niejako podróż w czasie do lat dzieciństwa, do lasów w Janowie Lubelskim, gdzie się urodziła i do dziewczęcych zwyczajów suszenia liści w szkolnych pamiętnikach.
We współpracy z mikroorganizmami artystka uzyskuje niesamowite efekty. Sfotografowane po tygodniach pracy i powiększone obrazy procesów biochemicznych w połączeniu z emulsją kliszy, stanowią zadziwiająco kolorowe konfiguracje godnie konkurujące z klasyką abstrakcjonizmu.
W czasach, gdy niemal każdy człowiek  mając w ręku telefon komórkowy może wykonać natychmiast zdjęcie w dowolnym czasie i miejscu, profesjonalny fotograf, a tym bardziej artysta – fotografik, musi znaleźć coraz to nowe formy wyrazu. Renata Buziak właśnie to czyni i robi to po mistrzowsku.
Na spotkaniu w konsulacie można było obejrzeć wystawę biochromów ze zbioru artystki, wysłuchać ilustrowanej slajdami interesujacej opowieści o całym procesie technologicznym powstawania obrazów biochromicznych oraz rozkoszować się niezwykłym, mistycznie tajemniczym tańcem eurytmicznym nowozelandzkiej tancerki i nauczycielki eurytmiki zarazem, Jan Baker-Finch.  Jej mini-spektakl taneczny do muzyki Nicholasa Ng’a, grającego na chińskim instrumencie smyczkowym – erhu, w połączeniu z wyświetlanymi obrazami biochromów, dał unikalny efekt kolorowej wibracji, niczym impresja narodzin czegoś z tego, co już obumarło.
Goście tego wykwintnego, artystycznego spotkania mieli również okazję do nabycia wydanego po polsku i po angielsku albumu  zilustowanego biochromami  Renaty Buziak pt. Afterimage.
W rozmowie dla Bumeranga Polskiego artystka zapowiedziała, że następnym etapem jej współpracy twórczej z przyrodą będzie praca polegająca na synchronizacji z roślinami, które mają własności lecznicze. Efekty tego zobaczymy już po Nowym Roku.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Bajkowski




  
Eurytmistka Jan Baker-Finch podczas występu




Renata Buziak i Jan Baker-Finch



Renata Buziak i b. przewodniczący Parlamentu NSW, John Aqualina
w trakcie spotkania w konsulacie RP



Spotkanie zorganizował konsul RP w Sydney, Daniel Gromann



Renata Buziak podczas prezentacji swojej twórczości



Artystka  z konsulami RP, Małgorzatą i Danielem Gromannami



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy