polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 11 listopada 2010

Pomnik ofiak katastrofy smoleńskiej odsłonięty

- W imieniu rodzin proszę o ciszę nad tymi trumnami, o uszanowanie naszej żałoby, choćby tylko w tym miejscu - apelowała Joanna Racewicz, wdowa po zmarłym w katastrofie prezydenckiego samolotu oficerze BOR, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar smoleńskiej katastrofy na warszawskich Powązkach. Uroczystości rozpoczęły się o 8:41 - o tej godzinie 10 kwietnia prezydencki samolot uderzył w ziemię.
W uroczystości uczestniczyły rodziny i bliscy ofiar, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, premier Donald Tusk.

Uroczystości rozpoczęły się od dźwięku syren i minuty ciszy. Potem odegrano hymn Polski. Jako pierwsza głos w imieniu rodzin zabrała Joanna Racewicz, która w katastrofie straciła męża, oficera BOR-u Pawła Janeczka.

Potem głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski. - Bardzo bym chciał, aby ten pomnik postawiony nie z jakichkolwiek kalkulacji politycznych, ale z odruchu serca, był tym miejscem, w którym ile razy ktokolwiek z nas stanie, serdeczna myśl, serdeczna modlitwa pofrunie daleko aż tam do Smoleńska - powiedział, podkreślając jednocześnie, że "w takich chwilach wszyscy jesteśmy jedną osieroconą rodziną i tak powinno być na zawsze".



Relacja telewizyjna z uroczystosci odsłonięcia pomnika na Powązkach:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy