polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 22 listopada 2010

Co naprawdę powiedział papież o prezerwatywach?

„Papież zmienia nauczanie w kwestii prezerwatyw”; „Kościół poluzowuje zakaz prezerwatyw”: takie tytuły przyniosły media, także polskie, powołując się na nową książkę Benedykta XVI, której premiera nastąpi jutro w Watykanie.

Tak sformułowana wiadomość mogła zelektryzować miliony katolików z całego świata, którzy, z większymi lub mniejszymi wyrzutami sumienia, stosują prezerwatywy. Czy możemy zatem rzeczywiście mówić rewolucji w kościelnym nauczaniu. Chyba nie - przekonuje publicysta "Tygodnika Powszechnego" Wojciech Pięciak.

Ksiązka"Światło świata" jest  niezwykłym wywiadem-rzeką z papieżem. Jego autorem jest dziennikarz Peter Seewald. Seewald zadaje papieżowi wszystkie najważniejsze pytania, jakie powinny dziś zostać zadane przywódcy Kościoła: o molestowanie seksualne przez duchownych, zdjęcie ekskomuniki z biskupów-lefebrystów, spór z islamem, ekumenizm, także o światowy kryzys finansowy. Oraz, rzecz jasna, o nauczanie w sprawach dotyczących seksualności.

Co naprawdę powiedział Benedykt XVI w wywiadzie?
 "Być może istnieją uzasadnione pojedyncze przypadki, gdy np. mężczyzna uprawiający prostytucję używa prezerwatywy w sytuacji, gdy takie postępowanie może być pierwszym krokiem na drodze do umoralnienia, jakimś zalążkiem odpowiedzialności, aby na nowo rozwinąć świadomość tego, iż nie wszystko jest dozwolone i nie wolno robić wszystkiego, na co ma się ochotę. Ale nie jest to rzeczywisty sposób na poradzenie sobie ze złem, jakim jest infekcja HIV. Taki rzeczywisty sposób może polegać natomiast na uczłowieczeniu seksualności".
Papież zawarł swoje stwierdzenie w kontekście specyficznych afrykanskich problemów w walce z HIV/AIDS w rozdziale poświęconym podróżom papieskim a nie w rozdziale poświęconym etyce seksualnej .

Więcej: Tygodnik Powszechny

Papież nie reformuje ani nie zmienia nauczania Kościoła, ale je potwierdza wskazując na perspektywę wartości i godności ludzkiej płciowości jako wyrazu miłości i odpowiedzialności. W ten sposób rzecznik Stolicy Apostolskiej Ks. Federico Lombardi  odniósł się do medialnych doniesień.

Ojciec Święty bynajmniej nie usprawiedliwia moralnie nieuporządkowanego życia seksualnego – czytamy w watykańskim oświadczeniu. – Uważa jednak, że stosowanie prezerwatywy przy niebezpieczeństwie zakażenia jest «pierwszym aktem odpowiedzialności». Byłby to «pierwszy krok na drodze ku seksualności bardziej ludzkiej», niż gdyby miało się wystawić na szwank życie drugiego człowieka, nie używając prezerwatywy”. Jak zwraca uwagę watykański rzecznik, nie ma w tej opinii niczego rewolucyjnego i takie samo stanowisko zajmuje wielu teologów moralnych i kościelne autorytety.

Więcej: Radio Watykańskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy