polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji.
POLONIA INFO:

sobota, 9 października 2010

Trwa Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Wśród dopuszczonych do drugiego etapu przesłychań odbywającego się obecnie  XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie znalazło się czterech Polaków: Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy.

Jury ogłosiło wyniki z blisko trzygodzinnym opóźnieniem z czwartku na piątek. Jednak jak zapewniał przewodniczący jury prof. Andrzej Jasiński, powodem opóźnienia nie były różnice między zdań między członkami jury, a przyczyny techniczne – Czterdziestka pianistów grających w drugim etapie wyłoniła się w sposób naturalny – zapewniał Jasiński.

– Myślę, że wszyscy pianiści, którzy zasługują na to, by grać dalej w konkursie znaleźli się w tej czterdziestce, która będzie grała teraz dłuższy i trudniejszy program. Jest grupa bardzo dobrych pianistów, ale w tej chwili nie mam jeszcze jednego faworyta – uważa przewodniczący jury Andrzej Jasiński.

Oprócz czterech Polaków, do konkursu zakwalifikowało się po sześciu Rosjan, Chińczyków i Japończyków.

Reprezentanci Rosji to: Yulianna Avdeeva, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Ilya Rashkovskiy, Yury Shadrin i Daniil Trifonov.

Chiny w II etapie będą reprezentować: Wai-Ching Rachel Cheung, Fei-Fei Dong, Peng Cheng He, Jiayi Sun, Xin Tong i Ching-Yun Hu (Taipei).

Przedstawiciele Japonii to: Junna Iwasaki, Airi Katada, Kotaro Nagano, Yuma Osaki, Rina Sudo oraz Yuri Watanabe.

W drugim etapie zagra też po trzech pianistów z USA (Claire Huangci, Mei-Ting Sun i Andrew Tyson) i Francji (Francois Dumont, Guillaume Masson, Helene Tysman), po dwóch z Ukrainy (Anna Fedorova, Denis Zhdanov), Włoch (Leonora Armellini, Irene Veneziano) i Korei (Da Sol Kim i Hyung-Min Suh) oraz po jednym z Litwy (Lukas Geniusas), Kanady (Leonard Gilbert), Australii (Jayson Gillham), Hiszpanii (Marianna Prjevalskaya), Austrii (Ingolf Wunder) i Bułgarii (Evgeni Bozhanov).

Drugi etap rozpocząl sie dziś. Na jego podstawie jury wyłoni 20 artystów, którzy przejdą do trzeciego etapu. W finale który rozpocznie się 18 października udział weźmie tylko dziesięciu, najwyżej ocenianych przez jury pianistów. Laureatów 16 edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy 20 października po godzinie 23. Konkurs zwieńczy koncert laureatów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 21 października.


Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. W ciągu osiemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.

Transmisja na żywo: konkurs.chopin.pl  lub  chopin2010.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy