polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 9 października 2010

Trwa Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Wśród dopuszczonych do drugiego etapu przesłychań odbywającego się obecnie  XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie znalazło się czterech Polaków: Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy.

Jury ogłosiło wyniki z blisko trzygodzinnym opóźnieniem z czwartku na piątek. Jednak jak zapewniał przewodniczący jury prof. Andrzej Jasiński, powodem opóźnienia nie były różnice między zdań między członkami jury, a przyczyny techniczne – Czterdziestka pianistów grających w drugim etapie wyłoniła się w sposób naturalny – zapewniał Jasiński.

– Myślę, że wszyscy pianiści, którzy zasługują na to, by grać dalej w konkursie znaleźli się w tej czterdziestce, która będzie grała teraz dłuższy i trudniejszy program. Jest grupa bardzo dobrych pianistów, ale w tej chwili nie mam jeszcze jednego faworyta – uważa przewodniczący jury Andrzej Jasiński.

Oprócz czterech Polaków, do konkursu zakwalifikowało się po sześciu Rosjan, Chińczyków i Japończyków.

Reprezentanci Rosji to: Yulianna Avdeeva, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Ilya Rashkovskiy, Yury Shadrin i Daniil Trifonov.

Chiny w II etapie będą reprezentować: Wai-Ching Rachel Cheung, Fei-Fei Dong, Peng Cheng He, Jiayi Sun, Xin Tong i Ching-Yun Hu (Taipei).

Przedstawiciele Japonii to: Junna Iwasaki, Airi Katada, Kotaro Nagano, Yuma Osaki, Rina Sudo oraz Yuri Watanabe.

W drugim etapie zagra też po trzech pianistów z USA (Claire Huangci, Mei-Ting Sun i Andrew Tyson) i Francji (Francois Dumont, Guillaume Masson, Helene Tysman), po dwóch z Ukrainy (Anna Fedorova, Denis Zhdanov), Włoch (Leonora Armellini, Irene Veneziano) i Korei (Da Sol Kim i Hyung-Min Suh) oraz po jednym z Litwy (Lukas Geniusas), Kanady (Leonard Gilbert), Australii (Jayson Gillham), Hiszpanii (Marianna Prjevalskaya), Austrii (Ingolf Wunder) i Bułgarii (Evgeni Bozhanov).

Drugi etap rozpocząl sie dziś. Na jego podstawie jury wyłoni 20 artystów, którzy przejdą do trzeciego etapu. W finale który rozpocznie się 18 października udział weźmie tylko dziesięciu, najwyżej ocenianych przez jury pianistów. Laureatów 16 edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy 20 października po godzinie 23. Konkurs zwieńczy koncert laureatów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 21 października.


Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. W ciągu osiemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.

Transmisja na żywo: konkurs.chopin.pl  lub  chopin2010.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy