polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 8 października 2010

Święta buntowniczka Mary MacKillop

Mary MacKillop ma ogromne zasługi dla piątego kontynentu. Cała Australia, ludzie wierzący i niewierzący, chrześcijanie i członkowie innych religii są jej wdzięczni za niezwykłe bogactwo inspiracji i konkretnych dokonań w czasach pionierskich, w czasach powstawania australijskiego systemu edukacji i powoływania do życia różnych form społecznej opieki.
Mary MacKillop jest pierwszym dojrzałym owocem świętości australijskiego Kościoła, owocem rozpoznanym i docenionym przez Święty Kościół Powszechny. Skupia w sobie to, co tworzono na antypodach i co wydaje się nadal najpiękniejsze i najbardziej cenione w australijskiej duchowości: otwartość na innych, gościnność wobec obcych, wspaniałomyślność względem potrzebujących pomocy, sprawiedliwość wobec źle traktowanych, wytrwałość w przeciwnościach oraz współczucie i pomoc niesione cierpiącym.
Miała zaledwie 24 lata, gdy w niewielkiej miejscowości w Australii Południowej zakładała Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa od Najświętszego Serca Jezusa. Cztery lata później jej zgromadzenie liczyło już 130 ofiarnych sióstr, pracujących w 40 różnych ośrodkach rozrzuconych w Australii Południowej i Queensland: w szkołach, sierocińcach, domach opieki dla młodych kobiet zwalnianych z więzienia oraz w przytułkach dla niedołężnych staruszek.
Słowa: „Jeśli widzisz kogoś w potrzebie, pomóż mu, nie oglądając się na innych”, były hasłem jej życia, nie tylko zalecanym i często powtarzanym, ale przede wszystkim realizowanym każdego dnia w radosnym trudzie, bez pytania o przynależność religijną czy rasową.
Założone przez nią zgromadzenie zakonne jest nadal jednym z największych zgromadzeń żeńskich w Australii. Dzisiaj australijskie józefitki kontynuują dzieło swej założycielki na antypodach, w Południowym Timorze i w Peru.

Beatyfikowana w Sydney przez Jana Pawła II w styczniu 1995 roku, zostanie ogłoszona świętą przez Benedykta XVI na placu Świętego Piotra w Rzymie w niedzielę, 17 października 2010 roku.
W przeddzień tego doniosłego dla wszystkich Australijczyków wydarzenia, włączając się w powszechną radość mieszkańców piątego kontynentu, oddajemy Polakom w Australii oraz polskiemu czytelnikowi w Kraju i poza jego granicami książkę Lesley O'Brien pod tytułem Mary MacKillop Unveiled.
Wydana dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej w Australii, przetłumaczona i przygotowana do druku przez jezuickie Wydawnictwo WAM w Krakowie, ma ukazać polskiemu czytelnikowi niezwykle mężną kobietę, dumę wszystkich mieszkańców Australii, wyprzedzającą w swej duchowej dojrzałości całe pokolenia.

ks. Wiesław Słowik SJ
Rektor Polskiej Misji Katolickiej
w Australii i Nowej Zelandii


Więcej: Opoka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy