polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

sobota, 2 października 2010

Największa akcja społeczna od czasu PRL

Janusz Palikot zdecydował: odchodzi z Platformy Obywatelskiej.  Deklaruje, że dziś, w sobotę ma zacząć się "największa po 1989 roku kampania społeczna i obywatelska" - ma trwać do wyborów parlamentarnych w przyszłym roku.

Już dziś ma się odbyć zjazd Ruchu Poparcia Palikota "Nowoczesna Polska". Jak mówił Janusz Palikot, swoją decyzję powinien ogłosić właśnie w tym dniu, bo "w tym dniu potrzebne jest ważne wydarzenie".

- Odchodzę z PO w przyjaźni, nie wrogo - zadeklarował poseł. Przyznał jednak, że to nie jest dla niego łatwa decyzja.

Janusz Palikot jest znany z kontrowersyjnych happeningów i wypowiedzi. Swoimi pytaniami niejednokrotnie szokował i nadal szokuje polityków i Polaków. Na swoim blogu dziś pisze:

Dzisiaj o godzinie 17.00 wszystko będzie jasne. Padnie pokerowe "sprawdzam". Dzisiaj - z Waszym udziałem - poznamy odpowiedź na niektóre ważne pytania. Chociażby takie, jak te:

Czy jesteśmy jako Naród gotowi do rewolucji o Nowoczesną Polskę.
Czy widzimy potrzebę pozytywnych zmian.
Czy chcemy przewietrzyć zatęchłą polityczną sejmową graciarnię i wpuścić do niej powiew ożywczej świeżości.
Czy raczej akceptujemy obecne status quo.

Więcej: Dziennik Janusza Palikota

Premier Donald Tusk pytany, czy odejście Janusza Palikota zaszkodzi PO, odpowiedział że każdy tego typu ruch na scenie politycznej zwiększa konkurencję. 

- Konkurencja w polityce jest rzeczą dobrą. Ja też zaczynałem tę wielką przygodę z Platformą od decyzji, która niektórych irytowała, niektórych bawiła. Ja nie jestem od tego, by komuś źle życzyć, ale oczywiście to stawia nowe wymagania przed wszystkimi w Polsce, każdy tego typu ruch zwiększa konkurencję - ocenił Tusk.

Chociaż, jeśli pytacie mnie państwo o moją prognozę, to nie wydaje mi się, żeby zamiary Janusza Palikota przyniosły jakieś straty z punktu widzenia PO. Ale zobaczymy, moim zadaniem i moich współpracowników będzie minimalizować ewentualne problemy. Ale jakoś intuicja mi tak mówi, że to nie będzie problem, natomiast przez jakiś czas może być znowu ciekawie.


"Ruch Poparcia Palikota" powstał po fali krytyki kolegów partyjnych, za wypowiedzi Palikota, że to Lech Kaczyński lub jego otoczenie doprowadziło do katastrofy smoleńskiej. Do tej pory ponad 22 tys internautów wpisało się do tego Ruchu.

Według wrześniowego sondażu TNS OBOP, zaufanie społeczne do Palikota jest porównywalne z zaufaniem do wicepremiera Waldemara Pawlaka i Wojciecha Olejniczaka. Olejniczakowi ufa 10 proc., Pawlakowi 9 proc., a Palikotowi 8 proc. badanych.
 Wiecej: Wirtualna Polska

Transmisja na żywo z kongresu o godz. 17.00 czasu polskiego: "Nowoczesna Polska"

Zobacz pierwszy reportaż  z kongresu: Wirtualna Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy