polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 31 października 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (3)

W trzeciej części naszego cyklu "Prawo spadkowe" mec. Rafał Rogusz wyjaśnia kto może złożyć roszczenia testamentowe i co staje się gdy zmarły nie pozostawił testamentu.

 Prawo spadkowe w NSW: Wolność spadkowa vs dziedziczenie ustawowe

Prawo spadkowe w NSW: Wolność testamentowa

W NSW istnieje dowolność, jeśli chodzi o osoby, którym możemy zapisać nasz majątek. Należy jednak pamiętać, że spadkodawca ma obowiązek zabezpieczyć w pierwszej kolejności potrzeby małżonków, konkubentów oraz dzieci (a także osób zależnych majątkowo). W przeciwnym razie osoby te mają prawo wystąpić do sądu z roszczeniem spadkowym (Family Provision Claim). Do grona potencjalnie uprawnionych należą również byli małżonkowie oraz partnerzy de-facto, czyli byli konkubenci i konkubiny.

Kto Może złożyć roszczenie testamentowe (Family Provision Claim):
 
·         Mąż, żona
·         De-facto partner (pod warunkiem, że była to osoba mieszkająca ze zmarłym w gospodarstwie domowym)
·         Dzieci
·         Były mąż, była żona, byli de facto partnerzy(!)
·         Osoby, częściowo lub w pełni zależne majątkowo od zmarłego
·         Wnuczkowie, będący członkami gospodarstwa domowego zmarłego
·         Osoby, z którymi zmarły był w bliskiej relacji w czasie śmierci
 

 

Lista osób potencjalnie uprawnionych do złożenia roszczenia spadkowego jest bardzo długa. Przy sporządzaniu testamentu należy bardzo dokładnie zastanowić się, kto po naszej śmierci może złożyć takie roszczenie. Odpowiednie zapisy w testamencie mogą w dużej mierze zmniejszyć ryzyko takich roszczeń a przez to zapobiec długotrwałym i kosztownym konfliktom.

 

Prawo spadkowe w NSW: dziedziczenie ustawowe (bez testamentu) – część 1

Co w przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu?

W przypadku osób zmarłych w NSW po 1 marca 2010 zastosowanie ma nowa formuła dziedziczenia ustawowego. Nowa formuła umacnia uprzywilejowaną pozycje małżonka a także wprowadza regulacje w przypadku wielu małżonków oraz parterów de facto* (konkubentów). Głowne zmiany:

·         zlikwidowano różnice między rodzeństwem rodzonym i przyrodnim;

·         kuzynostwo w pierwszej linii może dziedziczyć w przypadku, gdy brak małżonka, dzieci, rodzeństwa i rodziców;

·         rozszerzono krąg uprawnionych do składania wniosku o udział w spadku, gdy zmarły nie pozostawił rodziny;

·         wprowadzono wymóg, że spadkobierca musi przeżyć spadkodawcę o co najmniej 30 dni;

·         oraz specjalne zapisy dotyczące rdzennych Australijczyków.

W naszym następnym artykule dowiedzą się Państwo więcej na temat dziedziczenia ustawowego (bez testamentów), do czego uprawnia ono współmałżonków oraz co się dzieje z majątkiem, gdy zmarły nie miał małżonka.
 
Rafał Rogusz

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga http://www.benefitlegal.com.au/category/blog/  oraz do polubienia naszej strony na Facebook’u http://facebook.com/BenefitLegalLawyers



Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy