polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 4 kwietnia 2024

Rodzinna recenzja występów "Mam Teatr" w Perth

Ostatnim etapem tegorocznej podróży Mam Teatr do Australii było Perth. Do znanej już doskonale widowni antypodów Marzanny Graff i Aleksandra Mikołajczaka dołączyła z Polski Julia Pękalska. Ten trzyosobowy skład bawił i wzruszał publiczność z Perth. To nie tylko aktorzy, to już przyjaciele wielu z nas. Zawsze powtarzali, że cieszy ich gdy spektakle ogląda cała rodzina. Postanowimy zastosować się do ich sugestii. Na tegoroczne spektakle poszliśmy wielopokoleniowo: babcia, mama  i dorosłe już dzieci. Bawiliśmy się wyśmienicie. Na koniec stworzyliśmy wspólne recenzje spektakli. Oto one.

Recenzja spektaklu "Dżunio"

Mam Teatr w swoim najnowszym tournee po Australii przywiózł widzom spektakl "Dżunio", którego mogliśmy podziwiać również podczas jego występu w Perth. Autorstwa Marzanny Graff, ta komedia prawie kryminalna rozgrywa się w kontekście sąsiedzkich relacji, tajemnic, i humoru, które w niektórych momentach przeplatają się z subtelnie dramatycznymi niuansami.

Główną postacią jest Małgorzata, znakomicie odegrana przez Marzannę Graff. Jej rola wciąga widzów w wir komicznych sytuacji i psychologicznych zagadek. Wraz z pojawieniem się nowego sąsiada, granego przez Aleksandra Mikołajczaka, atmosfera staje się coraz bardziej intrygująca. Mikołajczak jako Dżunio doskonale balansuje między tajemniczością a sympatycznym urokiem, co utrzymuje postać w tajemnicy aż do samego końca.

No bo któż to jest ten cały “Dżunio”? Dżunio, ta zagadkowa postać, pozostawia widzów w pełnej niepewności co do swojej prawdziwej natury. Czy to bandzior, mafioza, czy może naciągacz? A może jest tylko facetem wykorzystującym naiwne dziewczyny? Czy Dżunio jest tylko postacią teatralną, czy też metaforą ludzkiej natury, która czasem ukrywa swoje prawdziwe oblicze? Ta nieustająca tajemniczość i wielowymiarowość postaci sprawiają, że widzowie nie mogą oderwać wzroku od sceny, wyczekując każdego gestu i słowa, które mogłyby rzucić nowe światło na to, kim tak naprawdę jest Dżunio. Odpowiedzi na te pytania pozostają otwarte, co pozwala każdemu widzowi wnieść własne interpretacje i wnioski.

Dodatkowy element komedii wprowadza postać Oli Szafirek, granej przez Julię Pękalską. Jej dynamiczne relacje z Małgorzatą dodają spektaklowi energii i świeżości, choć równocześnie rzucają światło na pewne stereotypy i społeczne przekonania.

W tym spektaklu komediowo-kryminalnym każdy element – od scenografii po doskonałą grę aktorską – składa się na niezapomniane widowisko, które porusza tematy głębsze niż pozornie mogłoby się wydawać.

W skrócie, "Dżunio" to niezwykle udany spektakl, który bawi, zaskakuje, i prowokuje do refleksji nad ludzkimi relacjami. Aktorska gra, reżyseria, i scenografia tworzą spójną i zapadającą w pamięć całość, godną zasłużonych braw i uznania widowni. Czy Dżunio to prawdziwy dżentelmen czy kryje w sobie mroczne tajemnice? To jedno z najbardziej fascynujących aspektów tego znakomitego teatralnego przedstawienia, które pozostaje w pamięci widza na długo po zakończeniu spektaklu.

Recenzja spektaklu " Zamieszanie " wystawionego przez Mam Teatr

Spektakl "Zamieszanie" wystawiony przez Mam Teatr to prawdziwa uczta dla widza, niezależnie od wieku. To niezwykła bajka pełna szalonych zwrotów akcji, która przenosi nas do Bajkowego Miasteczka, gdzie zniknął twórca bajek i dobrych snów. W roli głównej występuje Radości Księżniczka o imieniu Zamieszanie, która wyrusza na poszukiwania i wprowadza radosne zamieszanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Spektakl jest pełen humoru, ale też skłania do refleksji nad istotą bajek, marzeń i roli wyobraźni.

"Zamieszanie" wprowadza element refleksji nad znaczeniem tradycji i marzeń, a także nad wpływem nowoczesności na nasze życie. Przez historię Bajczuwacza spektakl przekazuje głębsze przesłanie o konieczności pielęgnowania wartościowych elementów naszego życia, takich jak tradycja, marzenia i wyobraźnia, co czyni go niezwykle ważnym i inspirującym widowiskiem dla widzów wszystkich wieków.

Historia "Zamieszania" to nie tylko zabawa dla dzieci, ale także przypomnienie dla dorosłych o ważności marzeń, kreatywności i wyobraźni. Pokazuje, jak istotne jest zachowanie równowagi między tradycją a nowoczesnością, jak również ochrona wartościowych elementów naszego życia przed wpływem technologii.

Marzanna, która wciela się w Radości Księżniczkę i która niesamowicie podkłada głosy różnych zwierząt i postaci, wnosząc do spektaklu niezwykłą dynamikę i barwność, jest niezapomnianym elementem tego widowiska. Jej aktorski kunszt dodaje spektaklowi dodatkowej spektaklowi dodatkowej magii i niezapomnianego uroku. Razem z nią na scenie pojawiają się także Pan Humorek i Bajczuwacz, tworząc trójkę bohaterów, której towarzystwo gwarantuje pełną rozrywkę i emocje.

Ważną rolę w spektaklu odgrywa również Aleksander Mikołajczak, który wciela się w postać Pana Humorka. Jego interpretacja tej postaci przynosi dodatkową lekkość i humor do przedstawienia, podkreślając kontrast pomiędzy powagą niektórych sytuacji a szalonymi zwrotami akcji. Pan Humorek dodaje spektaklowi dynamiki i przyjemności dla widza, wprowadzając elementy komizmu i zaskoczenia.


Bajczuwacz, kluczowa postać w spektaklu, jest tajemniczym twórcą bajek i dobrych snów w Bajkowym Miasteczku. Jego zniknięcie stawia przed pozostałymi bohaterami wyzwanie odnalezienia go i przywrócenia harmonii w bajkowym świecie. Reprezentuje on wartość wyobraźni, kreatywności oraz tradycji, co jest niezwykle istotne dla zachowania magii i piękna bajkowych historii. Jego postać symbolizuje również siłę wyobraźni i twórczego myślenia, co stanowi ważną lekcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oglądających spektakl.

Julia Pękalska, w roli Różowej Wróżki, również wprowadza do spektaklu elementy fantazji i nieoczekiwanego czaru, który dodatkowo wzbogaca bajkowy świat spektaklu. Jej gra aktorska nadaje postaci niepowtarzalny charakter, sprawiając, że Różowa Wróżka jest jedną z najbardziej zapadających w pamięć postaci w przedstawieniu. Jej obecność na scenie dodaje głębi emocjonalnej i sprawia, że "Zamieszanie" staje się jeszcze bardziej fascynującym i niezapomnianym doświadczeniem teatralnym dla widzów. Różowa Wróżka pełni ważną rolę w kreowaniu atmosfery spektaklu oraz w przekazywaniu przesłania o sile wyobraźni i magii bajek.

Ich wspólny talent sprawia, że "Zamieszanie" staje się nie tylko widowiskiem pełnym humoru i emocji, ale również inspirującym do refleksji i zachwytu nad sztuką teatralną.

Anna Gołąb z rodziną

zdjęcia: Jerzy Rudnicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy