polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 6 listopada 2010

Wielka inauguracja Centrum Nauki Kopernik

Na warszawskim Powiślu zakończył się "Wielki Wybuch", widowisko towarzyszące otwarciu Centrum Nauki Kopernik. Po spektaklu drzwi do centrum symbolicznie otworzyli dyrektor placówki Robert Firmhofer oraz przedstawiciele rządu z premierem Donaldem Tuskiem i  wladz stolicy z prezydentem Warszawy Hanną Gronkiewicz-Walz.

Pierwsi goście centrum mogli przeprowadzić eksperymenty na 350 eksponatach udostępnionych w ramach pięciu wystaw stałych Kopernika: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko"
i galerii dla dzieci "Bzzz! Centrum było w piątek otwarte do godz. 2.00 w nocy.

Donald Tusk powiedział, że dzień otwarcia Centrum Nauki Kopernik jest świętem polskiej nauki. - Jestem wzruszony, bo jak wszystkie duże dzieci, a wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi, marzyliśmy o takim obiekcie, o takim miejscu gdzie nauka zamienia się w bajkę, a marzenia zamieniają się w naukę. - mówił. Dodał, nawiązując do tytułu spektaklu, który towarzyszy otwarciu centrum: - Aby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom na świecie.

- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - mówiła z kolei prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.

- Centrum Nauki Kopernik jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody. Dzieciom pozwala lepiej zrozumieć świat, a dorosłym - rozbudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata - mówił dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

"Wielki Wybuch" to opowieść o początku Wszechświata spisana na podstawie siedmiu mitów, pochodzących m.in. z Grecji, Chin i Ameryki Południowej. W drugiej części spektaklu zaprezentowana została - poprzez sylwetki naukowców i myślicieli - historia nauki. Atrakcją widowiska jest udział 250 polskich tancerzy. W spektaklu wykorzystane zostały efekty świetlne, projekcje, animacje oraz elementy filmu.

Centrum Nauki Kopernik powstało z inicjatywy środowisk naukowych, by stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy. Jako pierwsi z taką ideą wyszli w 1997 roku przedstawiciele Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki, prof. Magdalena Fiskus i prof. Łukasz Turski. W 2004 roku porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber i minister nauki Krystyna Łybacka. - Wówczas była to idea ponad podziałami partyjnymi i politycznymi – mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Rozpoczęcie budowy siedziby Centrum nastąpiło w sierpniu 2008 roku.

Więcej: Wirtualna Polska


Premier przemawia  na otwarciu Centrum Nauki Kopernik


"Wielki Wybuch" na otwarcie Centrum Nauki Kopernik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy