polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

niedziela, 8 stycznia 2023

Fotograficzna podróż po PolArt Sydney 2022 (2)

Fot. Julia Firak
6 stycznia  dobiegło końca    święto polskiej  sztuki  performerskiej i wizualnej  w Sydney czyli  15. edycja Polskiego Festiwalu PolArt Sydney 2022, największego tego typu wydarzenia na świecie poza granicami Polski.

10 dni polskiej muzyki, folkloru,  teatru, literatury i wystaw artystycznych w wykonaniu polonijnych artystów zawodowych i amatorskich, ludzi pełnych pasji w  podkreślaniu i podtrzymywaniu swojej polskości.  W festiwalowych wydarzeniach wzięło udział ponad 800 wykonawców.

Na  dużych teatralnych  scenach w Chatswood, Parramatta i w city na Darling Harbour odbyły się  pokazy tańców ludowych  w wykonaniu 15 australijskich zespołów taneczo-wokalnych z Sydney, Melbourne, Adelajdy, Perth, Brisbane, Hobart, Newcastle,  i nowo-zelandzkich  z Wellington i Christchurch.

 Folklor dominował też na Youth Fest w trzecim dniu festiwalu w Sali koncertowaj sydnejskiego ratusza. Tu odbyły się prezentacje muzyczne, taneczne a także literackie w wykonaniu młodego pokolenia Polonusów.

Wśród wydarzeń muzycznych jak koncerty muzyki klasycznej i popularnej wyróżnił się ekskluzywny recital polskiej muzyki barokowej  w Sydney Town Hall w wykonaniu zespołu muzyków pod kierunkiem klawesynistki Joanny Butler. Miała tu miejsce australijska premiera  utworu  XVII wiecznego kompozytora i kapelmistrza katedry we Włocławku - Macieja Wronowicza - "In dulci jubilo".

Muzyczną wrażliwością wyrózniły się rodzinny zespół Radwanowicz Family z Melbourne i L’estro Armoniko String Orchestra pod dyr. Zdzisława Kowalika z Sydney.

Kapela Polska w rozrywkowej części muzycznej festiwalu wraz z innymi artystami porwała widownię do zaśpiewania znanej wszystkim Polakom w kraju i za granicą piosenki : „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...”.

Polonijne teatry: Scena’98 z Perth, Stary z Adelajdy, Miniatura z Melbourne oraz  Fantazja i Muzyczny im. Jana Pawla II  z Sydney a także sydnejski kabaret Vis-a Vis wystawili swoje produkcje z ostatnich lat. Aż dwie z nich nawiazały do okresu pandemii w teatralno-piosenkarsko-kabaretowy sposób a  aktorzy Scenay’98 przedstawili filozowiczny spektakl pt. „Pierwiastek z minus jeden” -  jedno z najbardziej intelektualnych wydarzeń Festiwalu.

W prezentacjach literackich  na wyróżnienie zasługuje spotkanie z sędziwym Marcelem Weylandem – sydnejskim tłumaczem literatury polskiej. Jego flagową pozycją książkową  jest jedyne tłumaczenie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w Australii  na język angielski. 

Na wystawach artystycznych obrazów, rzeżby i wyrobów rękodzielniczych polonijni twórcy prezentowali swoje prace, które nawiazywały do kultury, tradycji  polskiej a także osobistych doświadczeń z opuszczonej ojczyzny. Szokującą pracę wystawił Grzegorz Dąbrowa – sydnejski  rzeżbierz i konserwator sztuki , wyrażajac nią  swój stosunek do globalistycznych tendencji zniewolenia ludzkiego umysłu.

Festiwal PolArt tradycyjnie odbywa się w okresie świąteczno-noworocznm to też nie zabrakło koncertów polskich kolęd. Te odbyły się w polskim sanktuarium maryjnym w Marayong oraz w  skróconej wersji  w sydnejskiej katedrze.  Uczestnicy festiwalu świetnie bawili sie na sylwestrowej zabawie w auli Uniwersytetu NSW.

W sumie imprezy festiwalowe odwiedzilo 5000 osób. Nastepny Festiwal PolArt odbędzie się za trzy lata w Nowej Zelandii w Wellington. To pierwszy raz, kiedy to z 45-letnią tradycją impreza zorganizowana zostanie poza Australią.

Zapraszamy na dalszą część fotograficznej podróży Julii Firak po Festiwalu Polart Sydney 2022. a wkrótce nasze kolejne filmowe urywki festiwalowe.

Youth Fest - Sydney Town Hall:Darling Harbour:
Golden Age of Polish Baroque - Town Hall:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy