polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Inauguracja Roku Strzeleckiego

W lipcu 2022 roku Sejm RP ogłosił rok 2023 ROKIEM PAWŁA EDMUNDA STRZELECKIEGO w 150 rocznicę jego śmierci. Dzisiaj uroczyście i radośnie inaugurujemy obchody Roku Strzeleckiego w Australii. Ich organizacji i koordynacji podjęła się „Kosciuszko Heritage Inc” wspierana przez organizacje polonijne. 

Pragniemy, aby informacja o obchodach Roku Wybitnego Polaka dotarła do wielu środowisk australijskich, a także na cały ten glob, który tak dzielnie okrążył. Wiedza o Strzeleckim ciągle się poszerza, trwają badania, na jaw wychodzą nowe fakty. W Irlandii utrwala się legenda Dobrego Samarytanina, który w czasie Klęski Głodu uratował od śmierci głodowej ponad 200 tysięcy dzieci. Irlandzka uczona, profesor Kristina Kinealy nazywa Strzeleckiego my hero i apeluje o postawienie mu pomnika. A w Australii?- wstyd przyznać, zdarzają się środowiska, które publikują mylne i błędne informacje, a nawet prowokacyjnie twierdzą, jakoby Strzelecki w ogóle nie wszedł na Górę Kościuszki!

 W 150 lat po śmierci wybitnego Polaka trzeba nareszcie przypomnieć wszystkie jego dokonania. Dowiedzmy się wreszcie, jak niezwykła była to postać! Człowiek o nieskazitelnym honorze. Genialny samouk, biegły w wielu dziedzinach (prócz geologii). Czy statystyczny Australijczyk słyszał, że Strzelecki po powrocie do Anglii był cenionym doradcą najwybitniejszych polityków, bankierów, admirałów i intelektualistów owej doby? Dlaczego tak niewielu z nas wie, iż był sojusznikiem i przyjacielem rdzennej ludności na różnych kontynentach, w tym australijskich Aborygenów. Trzeba też przypomnieć, że dzisiejsza Australia nie byłaby tą samą Australią ze swym silnym katolickim rdzeniem, gdyby Strzelecki nie organizował masowej emigracji do Australii : rok po roku, statek po statku, często pojawiając się na pokładzie, by emigrantom osobiście życzyć powodzenia. Jeszcze mało kto wie, że był nie tylko człowiekiem honoru, ale też humoru?! Duszą towarzystwa, eleganckim panem, żywo gestykulującym, z niezwykłym repertuarem anegdot, dowcipnym i tylko ciutkę złośliwym? Dajmy Australii szansę poznania pełnej prawdy o tym niezwykłym człowieku. 

Jedną z form obchodów Roku Strzeleckiego będzie Międzynarodowy Konkurs „W duchu Strzeleckiego – czyli jak?”, na którego nagrody przeznaczamy 25 tysięcy dolarów australijskich. Ogłoszenie konkursu muzyczno-literackiego i graficznego nastąpi 1 marca br., a laureatów poznamy na Gali Konkursowej w Sydney w dniu 6 października 2023 r. Na inaugurację Roku Strzeleckiego proponujemy wysłuchać piosenki "Śladami Strzeleckiego" w wykonaniu Sławka Kazana, wyróżnionej w 2017 roku w Międzynarodowym Konkursie Kosciuszko Bicentenary".

W sprawie planu obchodów Roku Strzeleckiego można się kontaktować z Ernestyną, m. 0408 897 358 (+61 408 897 358), zapraszamy na strony: Kosciuszko Heritage Inc. i Puls Polonii .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy