polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Przemysław Czarnek został oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera. Wybór Czarnka jest interpretowany jako zwrot partii w stronę bardziej wyrazistego, prawicowego kursu oraz próba mobilizacji twardego elektoratu przed nadchodzącymi wyborami. * * * AUSTRALIA: Władze Australii oficjalnie poparły działania militarne USA i Izraela podjęte przeciwko Iranowi. Trwa akcja sprowadzania obywateli Australii utkniętych na Bliskim Wschodzie z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej. Rząd zaplanował kolejne loty komercyjne, aby umożliwić powrót tysiącom osób przebywających m.in. w Dubaju. * * * SWIAT: Po barbarzyńskim ataku Izraela i USA na Iran i zamordowaniu jego przywódcy religijnego, armia irańska prowadzi intensywny ostrzał rakietowy Izraela, w którym po raz pierwszy na taką skalę wykorzystuje amunicję kasetową (cluster bombs) wymierzoną w Tel Awiw. Miasto stało się celem wielu fal ataków rakiet balistycznych wyposażonych w głowice kasetowe. Odnotowano liczne pożary i uszkodzenia budynków. Ostrzeliwane są też bazy militarne USA rozlokowane w wielu krajach na Bliskim Wschodzie. Do Waszyngtonu wracają pierwsze trumny ze zwlokami zabitych amerykańskich żołnierzy.
POLONIA INFO:

sobota, 7 stycznia 2023

Największe na świecie uliczne jasełka

1,5 miliona uczestników w ponad 750 miastach wzięło udział w największych na świecie ulicznych jasełkach


„Moją myśl kieruję także do Orszaku Trzech Króli, który obywa się dzisiaj w wielu miastach i wioskach w Polsce” – powiedział papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” w uroczystość Objawienia Pańskiego. ”Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” – pod tym hasłem w ponad 750 miastach Polski i świata odbyły się po raz 15. Orszaki Trzech Króli, w których wzięła udział rekordowa liczba uczestników ok. 1,5 miliona. To największe uliczne jasełka na świecie.

Główne wydarzenie miało miejsce w Warszawie. Według organizatorów uczestniczyło w nim ok. 80 tys. ludzi.

„Odkrywanie Boga w codzienności i zwykłości jest większe niż odkrycie Ameryki; błogosławiony, kto potrafi szukać i pytać” – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, który przemawiał w trakcie warszawskiego orszaku.

Biskup Janocha zwrócił się również po ukraińsku do licznie zgromadzonych w Warszawie ukraińskich matek z dziećmi. „Życzymy wam i waszej Ojczyźnie pokoju mocniejszego od wojny. Życzymy wam i waszej Ojczyźnie nadziei, która jest mocniejsza od śmierci. Chwała Ukrainie” – podkreślił duchowny. W tym roku w Warszawie kolędowano po polsku i ukraińsku. W ramach poczęstunku rozdawano wigilijne potrawy ukraińskie.

Słowa pozdrowienia do uczestników orszaków w Polsce i poza jej granicami skierowała para prezydencka. Prezydent Duda podkreślił w specjalnym liście, że Orszaki przyczyniają się do ożywiania i popularyzacji polskich tradycji jasełkowych i kolędowych w XXI wieku, a przez to umacniania tożsamości i więzi rodzinnych poprzez odważne manifestowanie wiary chrześcijańskiej na ulicach i placach polskich miast.





Tegoroczną nowością była możliwość składania w stajence betlejemskiej listów napisanych przez dzieci do Dzieciątka Jezus. 2 lutego zostanie odprawiona Msza św. w intencjach zawartych w tych listach.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest obecnie do największych ulicznych jasełek na świecie. W 2022 roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w 668 miastach Polski i na kilku kontynentach. Barwne korowody przeszły ulicami m.in. w Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych, Rwandzie, Kamerunie, Zambii, Czadzie.

Tekst i zdjęcia: Family News Service

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy