polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 16 października 2021

Prof. Sev Ozdowski odebrał "Falun Gong Human Rights Award”

Profesor Sev Ozdowski odbiera
Nagrodę Przyjaciół Praw Człowieka Falun
 Gong. Fot.The Epoch Times
Wymienianie tytułów oraz zajmowanych stanowisk jakie pełni prof. Seweryn Ozdowski z Western Sydney University, zajęłoby znaczną część niniejszej publikacji. Wieloletni australijski Rzecznik Praw Obywatelskich (Australian Human Rights Commissioner)  Prezes Fundacji oraz Doradca Rządu Federalnego do Spraw Wielokulturowości, organizator licznych międzynarodowych Zjazdów i Konferencji...

W połowie bieżącego roku, nazwisko tego cenionego australijskiego Polaka znowu obiegło świat. W sierpniowym wydaniu "Epoch Times" opublikowany został artykuł Daniela Teng informujący, że prof. dr Sev Ozdowski AM został uhonorowany wysokim amerykańskim wyróżnieniem Human Rights Award in Washington DC. Odznaczenie zostało prof. Ozdowskiemu przyznane na wniosek "Friends of Falun Gong".

Falun Gong to jedna z chińskich religii, która najogólniej biorąc jest jak gdyby połączeniem Buddyzmu z Taoizmem. Po objęciu władzy przez Chińską Partię Komunistyczną w r. 1949, kiedy wszystkie ruchy religijne m.in Islam i Chrześcijaństwo były bezwzględnie tępione, Falun Gong cieszył się względną swobodą. Jednak pod konic ubiegłego wieku, osiągająca setki tysięcy liczba wyznawców tego zgrupowania zaczynała coraz szybciej rosnąć. Władze komunistycznych Chin nie mogły pozostać obojętne. Więzienia zapełniły się członkami tej grupy wyznaniowej. Na porządku dziennym były stosowane wobec nich tortury a nawet zabójstwa.

Opinię światową wstrząsnęła wiadomość o uprawianym w Chinach procederze handlu ludzkimi organami. Organy do przeszczepu pobierano nie tylko od zmarłych, ale także i od żywych więźniów, których nikt nie pytał o zgodę.

Prawdziwego wstrząsu dokonał kanadyjski raport z r 2006, który opracowali polityk David Kilgour oraz prawnik David Matas. Opierając się na sprawdzonych źródłach, autorzy raportu podali, że tylko w ciągu sześciu lat (2000 – 2005) w Chinach dokonano 41 i pół tysiąca niewytłumaczalnych transplantacji organów. W przeważającej większości organy pobierane były od uwięzionych wyznawców Falun Gong.

Na tę wiadomość nie mógł pozostać obojętny prof Ozdowski, australijski Human Rights Commissioner oraz prezes Australian Multicultural Council. Z racji wykonywanej pracy nawiązywał on bliskie kontakty z wieloma grupami etnicznymi, nie wyłączając także i chińskich. Wśród nich byli sydnejscy wyznawcy Falun Gong.

Profesor Ozdowski, jak teraz przyznaje, naiwnie sądził, że zgłaszając oficjalnie tę sprawę chińskim władzom, spowoduje, że problem zostanie rozwiązany. Ponieważ państwo odpowiada za bezpieczeństwo swoich obywateli, nawet uwięzionych, winni tego jawnego przestępstwa zostaną odpowiednio ukarani.

Niestety, tak się nie stało. Prof. Ozdowski rozpoczął więc konsekwentną działalność, która miała na celu przywrócenie podstawowych praw chińskim wyznawcom Falun Gong. Poruszył on światową opinię. Zaczęto coraz głośniej domagać się zaprzestania prześladowań religijnych w Chinach.

Ceremonia wręczenia zasłużonej nagrody prof. Ozdowskiemu, która odbyła się 16. lipca tego roku w Washington DC, zgromadziła ponad 2 000 uczestników. Niestety, lockdown nie pozwolił Profesorowi na osobiste uczestniczenie w tej uroczystości. Przemówienie, jakie przygotował zostało tam w jego imieniu odczytane. Trofeum - piękna statuetka, wykonana przez nowojorskich jubilerów oraz dyplom przesłano do Sydney pocztą.

W tym samym czasie prof. Ozdowski otrzymał nominację do Naukowej Rady Nadzorczej czasopisma ‘Political Thought - Myśl Polityczna’. Naczelnym Redaktorem wydawanego przez Polski Parlament dwujęzycznego kwartalnika jest prof. Bogdan Szlachta z Universytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 2010 prof. Szlachta był jednym z uczestników zorganizowanej przez prof. Ozdowskiego na Western Sydney University Międzynarodowej Konferencji IHRE (International Human Rights Education Conference). Jedną z tych dorocznych Światowych Konferencji prof. Szlachta wspólnie z prof. Ozdowskim zorganizowali w 2012 r w Krakowie.

Prof. Ozdowski jest także organizatorem serii innych międzynarodowych spotkań pod znamiennym tytułem: "Advancing Community Cohesion Conference – Today’s Challenges and Solutions". W tłumaczeniu na język polski oznaczałoby to: Konferencja Rozwoju Integracji Społecznej – Dzisiejsze Wyzwania i Poszukiwanie Rozwiązań. Również i w tych Konferencjach brali udział, zaproszeni przez prof. Ozdowskiego polscy naukowcy. Wśród nich na szczególne podkreślenie zasługuje zespół prof. Leszka Korporowicza także z Uniwesytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ilustrowany fotografiami oraz mapami wykład cenionego historyka przedstawił Polskę wieku XV i XVI, jako zintegrowany, wielokulturowy kraj – jeden z największych w Europie.

Należy podkreślić, że będąc głównym organizatorem oraz gospodarzem Western Sydney University, gdzie odbywały się te Konferencje, prof. Ozdowski zawsze znalazł czas na indywidualny kontakt z sydnejskimi Polakami, którzy w Konferencjach uczestniczyli. Pamiętał o zaaranżowaniu sytuacji, aby swoich rodaków przedstawić australijskim politykom a także naukowcom światowej sławy. Podobnie zresztą wyglądała sytuacja podczas spotkań dyskusyjnych "Open Forum". Prof. Ozdowski po objęciu pracy na WSU zapoczątkował organizowanie takich cyklicznych spotkań polityków i naukowców z zainteresowanymi daną tematyką osobami. Od r. 2006 aż do wybuchu ubiegłorocznej pandemii odbyło się blisko 70 otwartych spotkań dyskusyjnych. Prof. Ozdowski zawsze wśród grupy uczestników dostrzegał i pozytywnie wyróżniał Polaków.

Jest jeszcze jedna, niezwykle istotna strona działalności prof. Ozdowskiego. Pomimo niezwykle napiętego harmonogramu zajęć i spotkań zawsze znajduje on czas na spotkanie z polskimi nauczycielami. Sam będąc nauczycielem akademickim zdaje sobie sprawę jak wielką rolę w społeczeństwie ma do odegrania ta grupa ludzi. Prof. Ozdowski nigdy nie zlekceważył zaproszenia Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Brał udział jako cenny komentator i niekwestionowany autorytet w wielu Konferencjach Metodycznych Nauczycieli Języka Polskiego, a także w uroczystych ceremoniach pożegnania naszych maturzystów.

Reprezentując wielu nauczycieli oraz  rzesze absolwentów polskich szkół, obecnie studentów uniwersytetu, gratulujemy prof. Sewerynowi Ozdowskiemu kolejnej, jakże zasłużonej nagrody.

Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy