polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA:Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się z dnia na dzień. Ministerstwo Zdrowia zanotowało aż 15 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 309 zgonów. To najgorsze dane od listopada. * * * AUSTRALIA: 23 000 Australijczyków otrzymało pierwsze szczepionki firmy Pfizer ale opóźnienia i ograniczona podaż tej szczepionki mogą zniweczyć plan rządowy zaszczepienia wszystkich Australijczyków do końca października. Eksperci ds. zdrowia publicznego przewidują, że aż 200 000 osób dziennie musiałoby otrzymać szczepionkę, aby rząd dotrzymał obietnicy. Szczepienia w Australii są dobrowolne. * * * SWIAT: Słowacja, w ślad za Węgrami, zarejestrowała rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V, nie czekając na zgodę unijnego regulatora. Pierwsza partia szczepionki Sputnik V została dostarczona 1 marca na Słowację.
POLONIA INFO: Międzynarodowy Dzień Kobiet - koncert: Klub Polski w Bankstown, 14.03, godz. 15:00

niedziela, 21 lutego 2021

Polka pierwszą osobą w Australii zaszczepioną przeciw Covid-19

Jane Małysiak -  pierwsza zaszczepiona Australijka
na Covid-19. Fot. TVprintscreen
 84-letnia  Jane Małysiak, urodzona w Polsce  została pierwszą  osobą w Australii, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 w Centrum Medycznym  Castle Hill  w Sydney. Dziś przed południem zainaugurowano program szczepien w Australii. W pierwszej grupie zaszczepionych znalazł się premier Scott Morrison.


Australijskie szczepienie przeciwko Covid-19  oficjalnie rozpoczęło się.  Polka p. Jane Małysiak  -  rezydent  Domu Opieki nad osobami starszymi, która po II wojnie światowej w wieku 13 lat przybyła do Australii   jako pierwsza otrzymała preparat  firmy Pfizer.  

Wraz z niewielką grupą rezydentów Domu Opieki w Castle Hill  zaszczepili się również  w blasku fleszy i kamer telewizyjnych Premier Scott Morrison, Chief Medical Officer Paul Kelly i główna pielęgniarka i położna Alison McMillan.


Premier Scott Morrison podczas szczepienia Covid-19
pierwszej Australijki - Jane Małysiak.
Fot. TVprintscreen


Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że zaszczepienie  premiera kraju  jako jednej  z pierwszych osób, ma  na celu wzmocnienie zaufania opinii publicznej  co do szczepionki.  

Od poniedziałku rozpocznie się główna akcja szczepien w całej Australii. Transport pierwszych dawek szczepionek Pfizera, które należy przechowywać w temperaturach poniżej -70 st C. został przyjęty tydzień temu.  Prepearaty rozprowadzone zostały do 16 centrów szczepień w całej Australii . 

 678 000 Australijczyków pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią otrzyma pierwszą rundę szczepień w najbliższych tygodniach. Pierwsza faza programu obejmie również szczepienie mieszkańców i personelu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także pracowników kwarantanny granicznej i hotelowej oraz osób pełniących podstawowe funkcje opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegółowy harmonogram szczepień dostępny na stronie: Fazy​​ wdrażania szczepionki COVID-19 w kraju.

Dotychczas na świecie dopuszczono do użytku publicznego dziesięć szczepionek na Covid-19: dwie szczepionki RNA ( szczepionka Pfizer – BioNTech i Moderna ), trzy konwencjonalne szczepionki inaktywowane ( BBIBP-CorV , Covaxin i CoronaVac ), cztery szczepionki na wektory wirusowe ( Sputnik V , szczepionka Oxford – AstraZeneca , Convidicea i szczepionka Johnson & Johnson ) oraz jedna szczepionka peptydowa ( EpiVacCorona )

Wiele krajów wdrożyło już etapowe plany dystrybucji, w których priorytetowo traktuje się osoby o najwyższym ryzyku powikłań, m.in.  osoby starsze, oraz osoby o wysokim ryzyku narażenia i transmisji, takie jak pracownicy służby zdrowia. Do 19 lutego 2021 r.  na całym świecie podano 200,33 mln dawek szczepionki COVID-19 na podstawie oficjalnych raportów krajowych agencji zdrowia. Najwięcej zaszczepiono  w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Liderem w liczbie dawek per capita jest  Izrael.

 W Polsce szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęły się 27 grudnia. Obecnie Polska jest w czołówce krajów realizujących plany szczepień – ponad 2,5 mln zaszczepionych.

WHO na temat szczepionki Pfizera.

Tymczasem WHO’s Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (SAGE) wydała zalecenia dotyczące polityki  wprowadzenia  szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 zatwierdzonej do stosowania tylko w nagłych wypadkach. Według SAGE, szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 mRNA jest bezpieczna i skuteczna. Niemniej jednak istnieją określone grupy populacji, dla których szczepienie nie jest zalecane ze względu na przeciwwskazania.  Obejmuje to osoby z poważnymi alergiami, większość kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 16 roku życia.

Wg WHO osoby z ciężką reakcją alergiczną na którykolwiek składnik szczepionki  nie powinny jej przyjmować. Natomiast stwierdzono, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna u osób z różnymi stanami, które są związane ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby. Obejmuje to nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby płuc, wątroby lub nerek, a także przewlekłe infekcje, ale które są stabilne i kontrolowane. Wg ekspertow WHO konieczne są dalsze badania  dotyczące wpływu szczepionki na osoby z obniżoną odpornością.

W chwili obecnej WHO nie popiera wprowadzenia wymagań dotyczących dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 podróżującym z zagranicy jako warunku wyjazdu lub wjazdu do kraju lub podróży międzynarodowej.

A co z innymi szczepionkami?

WHO nie ma preferowanego produktu, a różnorodność produktów, w tym ich specyficzne cechy i wymagania dotyczące obsługi, pozwala krajom znaleźć produkty najbardziej odpowiednie w ich sytuacji.

Oczekuje się, że WHO SAGE dokona przeglądu innych szczepionek w nadchodzących miesiącach. 

Od marca 2020 w Australii odnotowano  prawie 29 000 przypadków COVID-19. Z tego  909 osób  zmarło. W świecie ponad 110 mln przypadków zachorowań. Liczba zgonów na świecie: 2 452 437.

 na podst. ABCnews, MSNnews,  Euractiv .pl / health .gov.au / OurWorldInData, WHONewsRoom, Wikipedia


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja