polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 21 lutego 2021

Polka pierwszą osobą w Australii zaszczepioną przeciw Covid-19

Jane Małysiak -  pierwsza zaszczepiona Australijka
na Covid-19. Fot. TVprintscreen
 84-letnia  Jane Małysiak, urodzona w Polsce  została pierwszą  osobą w Australii, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 w Centrum Medycznym  Castle Hill  w Sydney. Dziś przed południem zainaugurowano program szczepien w Australii. W pierwszej grupie zaszczepionych znalazł się premier Scott Morrison.


Australijskie szczepienie przeciwko Covid-19  oficjalnie rozpoczęło się.  Polka p. Jane Małysiak  -  rezydent  Domu Opieki nad osobami starszymi, która po II wojnie światowej w wieku 13 lat przybyła do Australii   jako pierwsza otrzymała preparat  firmy Pfizer.  

Wraz z niewielką grupą rezydentów Domu Opieki w Castle Hill  zaszczepili się również  w blasku fleszy i kamer telewizyjnych Premier Scott Morrison, Chief Medical Officer Paul Kelly i główna pielęgniarka i położna Alison McMillan.


Premier Scott Morrison podczas szczepienia Covid-19
pierwszej Australijki - Jane Małysiak.
Fot. TVprintscreen


Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że zaszczepienie  premiera kraju  jako jednej  z pierwszych osób, ma  na celu wzmocnienie zaufania opinii publicznej  co do szczepionki.  

Od poniedziałku rozpocznie się główna akcja szczepien w całej Australii. Transport pierwszych dawek szczepionek Pfizera, które należy przechowywać w temperaturach poniżej -70 st C. został przyjęty tydzień temu.  Prepearaty rozprowadzone zostały do 16 centrów szczepień w całej Australii . 

 678 000 Australijczyków pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią otrzyma pierwszą rundę szczepień w najbliższych tygodniach. Pierwsza faza programu obejmie również szczepienie mieszkańców i personelu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także pracowników kwarantanny granicznej i hotelowej oraz osób pełniących podstawowe funkcje opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegółowy harmonogram szczepień dostępny na stronie: Fazy​​ wdrażania szczepionki COVID-19 w kraju.

Dotychczas na świecie dopuszczono do użytku publicznego dziesięć szczepionek na Covid-19: dwie szczepionki RNA ( szczepionka Pfizer – BioNTech i Moderna ), trzy konwencjonalne szczepionki inaktywowane ( BBIBP-CorV , Covaxin i CoronaVac ), cztery szczepionki na wektory wirusowe ( Sputnik V , szczepionka Oxford – AstraZeneca , Convidicea i szczepionka Johnson & Johnson ) oraz jedna szczepionka peptydowa ( EpiVacCorona )

Wiele krajów wdrożyło już etapowe plany dystrybucji, w których priorytetowo traktuje się osoby o najwyższym ryzyku powikłań, m.in.  osoby starsze, oraz osoby o wysokim ryzyku narażenia i transmisji, takie jak pracownicy służby zdrowia. Do 19 lutego 2021 r.  na całym świecie podano 200,33 mln dawek szczepionki COVID-19 na podstawie oficjalnych raportów krajowych agencji zdrowia. Najwięcej zaszczepiono  w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Liderem w liczbie dawek per capita jest  Izrael.

 W Polsce szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęły się 27 grudnia. Obecnie Polska jest w czołówce krajów realizujących plany szczepień – ponad 2,5 mln zaszczepionych.

WHO na temat szczepionki Pfizera.

Tymczasem WHO’s Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (SAGE) wydała zalecenia dotyczące polityki  wprowadzenia  szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 zatwierdzonej do stosowania tylko w nagłych wypadkach. Według SAGE, szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 mRNA jest bezpieczna i skuteczna. Niemniej jednak istnieją określone grupy populacji, dla których szczepienie nie jest zalecane ze względu na przeciwwskazania.  Obejmuje to osoby z poważnymi alergiami, większość kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 16 roku życia.

Wg WHO osoby z ciężką reakcją alergiczną na którykolwiek składnik szczepionki  nie powinny jej przyjmować. Natomiast stwierdzono, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna u osób z różnymi stanami, które są związane ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby. Obejmuje to nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby płuc, wątroby lub nerek, a także przewlekłe infekcje, ale które są stabilne i kontrolowane. Wg ekspertow WHO konieczne są dalsze badania  dotyczące wpływu szczepionki na osoby z obniżoną odpornością.

W chwili obecnej WHO nie popiera wprowadzenia wymagań dotyczących dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 podróżującym z zagranicy jako warunku wyjazdu lub wjazdu do kraju lub podróży międzynarodowej.

A co z innymi szczepionkami?

WHO nie ma preferowanego produktu, a różnorodność produktów, w tym ich specyficzne cechy i wymagania dotyczące obsługi, pozwala krajom znaleźć produkty najbardziej odpowiednie w ich sytuacji.

Oczekuje się, że WHO SAGE dokona przeglądu innych szczepionek w nadchodzących miesiącach. 

Od marca 2020 w Australii odnotowano  prawie 29 000 przypadków COVID-19. Z tego  909 osób  zmarło. W świecie ponad 110 mln przypadków zachorowań. Liczba zgonów na świecie: 2 452 437.

 na podst. ABCnews, MSNnews,  Euractiv .pl / health .gov.au / OurWorldInData, WHONewsRoom, Wikipedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy