polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

sobota, 2 maja 2020

List Senatorów RP na Dzień Polonii w szczególnym czasie

Prawdopodobnie ostatnie polonijne spotkanie piknikowe
przed ogłoszeniem pandemicznych restrykcji. Piknik Bumeranga
Polskiego - 7.03.2020. Sydney. Fot. K.Bajkowski
2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowione zostało w 2002 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości. "W czasie trwającej na świecie pandemii koronawirusa w sposób szczególny odczuwamy potrzebę kontaktu, wymiany myśli, dbałości o relacje i łączące nas więzi. Poddawani społecznej kwarantannie, nie możemy podróżować, ani się spotykać. To zupełnie nowa sytuacja w naszym życiu." - piszą z okazji polonijnego święta  senatorowie z Senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
 
  Poniżej publikujemy treść listu jakie nasza redakcja otrzymała  od Senatu RP z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, skierowane przez Wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Wiceprzewodniczące Senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - Panią Janinę Sagatowską oraz Panią Marię Koc.

 

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą pragnę w imieniu własnym oraz Wiceprzewodniczących Senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami Panią Janiną Sagatowską i Panią Marią Koc przekazać Państwu pozdrowienia z Polski oraz najserdeczniejsze życzenia!

W czasie trwającej na świecie pandemii koronawirusa w sposób szczególny odczuwamy potrzebę kontaktu, wymiany myśli, dbałości o relacje i łączące nas więzi. Poddawani społecznej kwarantannie, nie możemy podróżować, ani się spotykać. To zupełnie nowa sytuacja w naszym życiu. Jeszcze w ubiegłym roku, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w wielu krajach świata odbywały się uroczystości, w trakcie których nasi Rodacy manifestowali swoje przywiązanie do polskości. W uroczystościach tych uczestniczyli też przedstawiciele Senatu RP. Święto to zawsze było okazją do wyrażania patriotycznych uczuć i dumy z pochodzenia, ale też było wspaniałą promocją Polski. Nikt bowiem lepiej nie świadczy o naszej Ojczyźnie, jak Jej Dzieci rozproszone po całym świecie! To właśnie Polacy żyjący w różnych krajach świata, na różnych kontynentach poprzez swoją ciężką pracę, poprzez swoje sukcesy i społeczne zaangażowanie dają najlepsze świadectwo tego, czym jest polskość! To Wy, Drodzy Rodacy zawsze byliście i jesteście najlepszymi ambasadorami Polski! To od Was najczęściej czerpią wiedzę o Polsce obywatele innych państw i poprzez pryzmat osobistych kontaktów z Wami kształtują swoje wyobrażenia o dalekim kraju nad Wisłą.
Nie inaczej jest też w czasie pandemii. Z wielką uwagą śledzimy to, co dzieje się na świecie. Patrząc na walkę, jaką z koronawirusem toczą społeczeństwa, ze szczególną troską myślimy o Polakach, żyjących poza granicami naszego kraju. Zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi się borykacie, tocząc batalię o zdrowie i życie swoich bliskich i własne. Śledzimy też z wielką dumą, jaką ofiarnością i odpowiedzialnością wykazują się Polacy w tym trudnym czasie i z jaką odwagą przystąpili do walki z epidemią w swoich krajach zamieszkania. Idąc za przykładem swoich przodków, którzy nigdy się nie poddawali i potrafili pokonać wszelkie przeciwieństwa, przedstawiciele współczesnej Polonii i nasi Rodacy na Wschodzie skutecznie i z ogromnym poświęceniem angażują się we wszelkie działania pomocowe. W Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Ameryce Południowej, w krajach Europy Zachodniej, ale też na Białorusi, na Ukrainie i w Rosji, wszędzie, gdzie są, Polacy nie pozostają obojętni wobec nieszczęścia chorych i cierpiących z powodu koronawrirusa. Tu, w Polsce wielką dumą napawa nas fakt, że polscy naukowcy uczestniczą w ważnych projektach naukowych, nakierowanych na znalezienie szczepionki i leków na koronawirusa, a lekarze i pielęgniarki polskiego pochodzenia stają na pierwszej linii walki z tą chorobą. Nasi Rodacy w krajach swojego zamieszkania bezinteresownie szyją maseczki, zbierają środki na wsparcie dla służb medycznych, inicjują akcje pomocowe dla najbardziej potrzebujących. Polskie szkoły za granicą z powodzeniem przeszły na zdalny tryb nauczania, a organizacje polonijne podjęły wiele nowatorskich i ciekawych inicjatyw, wykorzystując do nich nowoczesne środki przekazu. Troska o zdrowie i życie ludzi jest w dobie pandemii najważniejsza. Tak jest w Polsce, gdzie od tygodni walczymy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, tak też jest w wielu innych państwach. Ważne jest, abyśmy mieli świadomość, że w tej walce nie jesteśmy osamotnieni, że w obliczu zagrożenia możemy liczyć na innych. Solidarność z cierpiącymi, pomoc potrzebującym jest naszym obowiązkiem. Polacy w kraju i za granicą dają dowód na to, że bardzo dobrze to zobowiązanie rozumieją. Pośród wielu cech i wartości, które nas łączą, niesienie pomocy innym w obliczu zagrożenia, staje się wartością nadrzędną i pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Dziękujemy Wam, Drodzy Rodacy, za ofiarność, za odwagę i odpowiedzialność. Za piękną, prospołeczną postawę w dobie pandemii. Mamy nadzieję, że ten trudny czas niedługo się skończy. Granice się otworzą, a życie wróci do normy. Być może będzie trochę inne, ale na pewno nie zabraknie w nim miejsca na intensywną działalność polonijną i kultywowanie więzi pomiędzy Polakami w kraju i za granicą. Bo niezależnie od trudności my, Polacy, zawsze mamy głębokie poczucie wspólnoty i łączącego nas przywiązania. Nie rozerwie go żadna siła, nie osłabi żadna choroba. Trudności mogą nas tylko wzmocnić!
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzymy naszym Rodakom wszelkiego dobra, dużo zdrowia, bezpiecznego jutra! Niech działalność polonijna będzie dla Was zawsze źródłem radości i satysfakcji. Niech dobry Bóg ma Was w swojej nieustającej opiece i otoczy swoim błogosławieństwem Polskę i Polaków na całym świecie!
 

Stanisław Karczewski
Wicemarszałek Senatu RP
Janina Sagatowska,
Maria Koc
Wiceprzewodniczące Senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
 

 




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy