polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła dziś oficjalnie, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Głosować będzie można zarówno w lokalu wyborczym, jak i w sposób korespondencyjny. * * * AUSTRALIA: W srodę skarbnik federalny Josh Frydenberg potwierdził, że Australia znajduje się obecnie w recesji w wyniku poważnych skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Recesja oznacza, że ​​bezrobotnym będzie znacznie trudniej znaleźć pracę, a osobom pracującym trudniej będzie zmienić pracę. Oznacza to również spowolnienie wzrosu płac. * * * SWIAT: Trwajace od kilku dni w wielu miastach USA zamieszki ogarnęły także stolicę kraju. W Waszyngtonie rozruchy sięgnęły terytorium siedziby prezydenckiej w Białym Domu. Służby po kilku godzinach opanowały sytuację. Podczas demonstracji przed Białym Domem w piątek prezydent USA Donald Trump został zaprowadzony przez służby bezpieczeństwa do podziemnego schronu. Stojący przed Białym Domem pomnik Tadeusza Kościuszki został zdewastowany.
CORONAVIRUS INFO: Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 383000/11%, Wlochy: 33500/17%, USA: 108000/14%, Rosja: 5200/3%, Polska: 1100/8%, Australia: 100/2%, Szwecja: 4500/47%, Wielka Brytania: 39000/99%

czwartek, 2 kwietnia 2020

Australia: Nowe drastyczne ograniczenia i drakońskie kary

Samoizolacja i dystansowanie się od innych podstawą
 rządowego programu walki z COVID-19. Fot. Pixabay
Zapowiedź rządu federalnego, że spotkania mają być ograniczone do dwóch osób, chodź brzmi dość prosto, to absurd tego nakazu rządowego spowodował pewne zamieszanie w społeczeństwie australijskim. Rozpoczęła się wirtualna narodowa debata - bo na żywo trudno się teraz spotkać - nad tym co jest istotne a co nie. Niemal codziennie władze wprowadzają  nowe ograniczenia oraz ustalają coraz bardzie drakońskie kary za nie przestrzeganie nakazów.

W niedzielę, premier Scott Morrison powiedział, że  wewnątrz i na zewnątrz obiektów mogą spotykać się tylko dwie osoby, z wyjątkiem:

- Osoby z tego samego gospodarstwa domowego mogą gromadzić się razem
- Na pogrzebach może zgromadzić się maksymalnie 10 osób
- Na weselu może być do pięciu osóbGabinet Narodowy (czyli rząd federalny i stanowe) dał również  rekomendacje dla wszystkich Australijczyków, aby pozostać w domu, chyba że robi się niezbędne zakupy, korzysta się z usług medycznych lub opieki zdrowotnej (pójście do lekarza) bądź pełni się rolę opiekuna nad inną osobą.

Dopuszcza się plenerowe ćwiczenia w grupie dwóch osób lub w grupie wielkości jednostki rodzinnej. Jednostka rodzinna oznacza najbliższą rodzinę.

Opuszczać dom mogą również ci, których praca lub nauka, nie może być realizowana zdalnie.


Morrison mocno podkreślał swoją rekomendację ale nie jako nakaz  samodzielnego izolowania się w domu, jeśli to możliwe, ludziom powyżej 70-tki, powyżej 60-tki, jeśli mają przewlekłe schorzenia  i pow. 50 lat  Aborygenom.

W oświadczeniu premiera stwierdzono, że stany i terytoria mogą same zdecydować, czy te nowe środki prewencji przed koronawirusem  pozostaną w dużym stopniu zalecane, czy prawnie egzekwowane.

Jak to rozwiązano w poszczególnych stanach?

NSW
 Władze NSW - stanu najbardziej zaludnionego państwo, w które również jest najwięcej przypadków zachorowań,  wprowadziły  surowe kary włacznie z karą wiezienia dla tych, którzy ignorują nowe przepisy. Kary zostały zaostrzone ze względu na notoryczne nieprzestrzeganie przepisów przez mieszkańcow głownie wschodnich dzielnic Sydney jak Bondi i Weverley, gdzie lokalizuje się epicentrum zachorowań w największej metropolii Australii.
Złamanie zasady zbierania się do dwóch osób może, z kilkoma wyjątkami może skutkować więzieniem na sześć miesięcy i / lub grzywny 11.000 dolarów, plus 5500 dolarów za każdy dzień dalszego łamania zasad.

Victoria
Po tym jak melbourneńska St Kilda Beach stała się australijskim epicentrum lekceważenia zasad socjalnego dystansu (1.5m)  i nakazów, aby pozostać w domu, rząd Victorii wdrożył kilka surowych środków.
 Policjanci Victorii otrzymali uprawnienia do wydawania na miejscu grzywny w wysokości do 1652 dolarów dla napotkanych ludzi i 9913 dolarów dla biznesów  za ewidentne nieprzestrzeganie  nakazów zgromadzeń i samoizolacji.

Queensland
Rząd Queenslandii  przyjął podobne zasady samoizolacji i gromadzenia się publicznego  jak w innych stanach . Maksymalna kara dla osób, które nie przestrzegają dyrektyw w Queenslandii to 100 jednostek karnych. Jedna jednostka karna stanowi grzywnę w wysokości 133,45 dolarów.
Tak więc szybko kalkulując oznacza, że najwyższa grzywna to 13.345 dolarów dla osób fizycznych, z tym, że policja  może wydawać tylko na miejscu grzywny w wysokości  do1334,50 dolarów dla osób fizycznych  i 6.672,50 dolarów dla korporacji.

Jak to zostało rozwiązane w innych stanach - zobacz: 
Coronavirus rules: How different states in Australia are implementing new restrictions and what the penalties are

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja