polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Prezydent RP Andrzej Duda w Australii. Dzień 2

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy Mauzoleum
Pamięci. Fot. J.Szymczuk/KPRP
W niedzielę, w drugim dniu oficjalnej wizyty w Australii prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości w Mauzoleum Pamięci (Shrine of Rememberance) poświęconej wspólnym walkom polskich i australijskich żołnierzy pod Tobrukiem.  Spotkał się też z miejscową Polonią i wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Polski zamieszkałym w Australii.

– Chcę podziękować Australii, że po II wojnie światowej, gdy Polska była w komunistycznej niewoli, dom znalazło tutaj tak wielu polskich żołnierzy – powiedział Prezydent Andrzej Duda w Melbourne podczas ceremonii .

– To dla mnie wielki zaszczyt stanąć tutaj pod tym monumentem, wśród ludzi, o których śmiało można powiedzieć, że są towarzyszami broni. Jeśli można powiedzieć, że coś buduje przyjaźń i tworzy więzi, które trwają przez całe życie a może i dłużej, to z pewnością jest to wspólnie przelana krew. To właśnie stało się państwa udziałem – mówił Prezydent.

Przywołując historię wydarzeń, Prezydent dodał, że w tamtych dniach 1941 roku żołnierze australijskiej 9. Dywizji Piechoty i polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich twardo stanęli i oparli się niemieckiej nawale.


Prezydent mówił, że Niemcy prześmiewczo nazwali obrońców Tobruku "szczurami Tobruku". – Oni kpili, a to określenie stało się właśnie symbolem bohaterstwa tamtego czasu, tamtej obrony i tamtego zwycięstwa. "Szczury Tobruku", ale zarazem żołnierze wielkiej Victorii – mówił Andrzej Duda.

Po wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda, a później także weterani, złożyli wieńce przed pomnikiem na dziedzińcu przed Mauzoleum.

The Shrine of Remembrance (Mauzoleum Pamięci) w Melbourne, zwane przez lokalną społeczność The Shrine, jest jednym z największych w Australii pomników-muzeum poświęconych pierwotnie weteranom I wojny światowej. Obecnie pomnik upamiętnia wszystkich Australijczyków służących w wojnach z udziałem wojsk australijskich. Jest to miejsce corocznych obchodów Dnia ANZAC (25 kwietnia) i Dnia Pamięci (11 listopada).

Następnie Prezydnet z Małżonką uczestniczyli w mszy św. odprawionej w prowadzonym przez polskich księży Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough, na przedmieściach Melbourne.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią. Andrzej Duda podkreślał, że Polska się rozwija, a Polacy są coraz bogatsi. – Wierzę, że przyjeżdżając do Polski, będziecie mogli z satysfakcją na to patrzeć i myśleć o powrocie – mówił.

Prezydent dziękował przedstawicielom Polonii za to, że będąc tutaj od pokoleń, nadal pozostają Polakami. – Chociaż często jesteście obywatelami Australii, to macie pewnie poczucie dwóch ojczyzn: tej ojczyzny ojców, dziadków i tej waszej tutaj, na antypodach. Dziękuję za to, że wciąż jesteście Polakami, że kultywujecie polskość, że żyjecie w naszych obyczajach i kulturze. Przede wszystkim dziękuję wam za to, że ludzie tutaj szanują Polskę i szanują Polaków – podkreślał Prezydent.
Prezydent przypomniał, że w Australii żyje ponad 180 tys. osób pochodzenia polskiego, z czego ponad 56 tys. w stanie Wiktoria, którego największym miastem jest Melbourne.

– Wierzę, że kiedy będziecie państwo przyjeżdżali do Polski w kolejnych latach (...), będziecie mogli z satysfakcją patrzeć i myśleć: "Może warto wrócić". Nie ukrywam, że bardzo bym tego chciał – powiedział Andrzej Duda.

Odznaczeni przedstawiciele Polonii w Melbourne z Parą Prezydencką.
Na spotkaniu prezydent wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Polski zamieszkałym w Australii, a także obywatelom Australii zasłużonym w działalności polonijnej.
Odznaczenia państwowe dla zasłużonych przedstawicieli Polonii w Melbourne:

Wieczorem lokalnego czasu Para Prezydencka udała się do Canberry, gdzie w poniedziałek odbędzie się oficjalne powitanie. W stolicy Australii Prezydent weźmie także udział w spotkaniach m.in. z Premierem Malcolmem Turnbullem i Gubernatorem Generalnym Australii Peterem Johnem Cosgrove'em.
na podst. mat. prasowych KPRM
Zdjęcia: Jakub Szymczuk/KPRP

 * * *
Informacje na bieżąco dotyczące wizyty prezydent RP w Australii: 
Twitter #WizytaWAustralii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy