polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

wtorek, 21 lutego 2017

Griffith—Sydney. Przyczynek do historii Polonii australijskiej

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka dotycząca Polonii australijskiej, którą do druku przygotowała Bogumiła Żongołłowicz. Jest to druga pozycja z serii „Korespondencja z antypodów. Wyszła nakładem Oficyny Wydawniczej Kucharski.

Griffith—Sydney to listy z lat 1954-1959, z początku znajomości Zbigniewa Jasińskiego z Romanem Gronowskim, interesujący pozaliteracki przyczynek do historii Polonii australijskiej. Jak czytamy we „Wstępie”: To swoista konwersacja, „rozmowy na papierze” dwóch indywidualności tej zbiorowości”. (…) Okres wytężonej służby słowem Ojczyźnie”.

To jednocześnie kolejne ważne źródło badawcze do dziejów prasy polskiej w Australii w pionierskim okresie. Dostarcza szczegółów z życia filarów tej prasy. Poszerza wiedzę o polskim wychodźstwie.
(iw)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy