polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 16 listopada 2015

Film "Pilecki" zwycięzcą 10. Polonijnego Festiwalu Multimedialnego

O.Krzysztof Kołodyński (werbista – przedstawiciel
nagrodzonego o. Krzysztofa Wołodko) , Mirosław
Krzyszkowski  (reżyser  filmu "Pilecki" i Zygmunt 
 Gutowski, dyrektor programowy  Festiwalu. Fot. A.Winiarz 
Mirosław Krzyszkowski reżyser fabularyzowanego dokumentu opowiadającego o losach rotmistrza Witolda Pileckiego  zdobył Grand Prix tegorocznego 10. Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015" w Częstochowie. Nagrodę specjalną otrzymał o. Mirosław Wołodko za filmy „Posługa misyjna w krainie słoni” i  „Urodziłem się , aby latać…” . Jury przyznalo łącznie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Głównym przesłaniem tegorocznego Festiwalu było hasło: „Duchowni Katoliccy  – Ambasadorami Polonii Świata”.

W przeglądzie zgłoszonych na festiwal i umieszczonych na stronach Festiwalu
www.warszawa.mazowsze.pl/festpol   44 filmów i programów telewizyjnych,
21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych  pokazano życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii,  Gruzji,  Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i Polsce.


W warstwie dokumentalnej nagrodzonego Grand Prix  filmu „Pilecki”  udział bierze syn rotmistrza: Andrzej Pilecki. Jako materiał ilustracyjny w filmie wykorzystano wiele dotychczas niepublikowanych zdjęć, pochodzących z archiwum rodziny Pileckich.
Z kolei film „Posługa misyjna w krainie słoni. Z życia misyjnego…”, zdobywca nagrody specjalnej  ukazuje nietypową pracę misyjną o. Marka Marciniaka SVD, werbisty z Polski. Przed laty o. Marek przyjął obywatelstwo Botswany i prowadzi młodą młodą parafię na pograniczu Parku Narodowego Czobe w Północnej części kraju. Jest autorem i realizatorem projektu „Dzieci słoni”. Nagroda specjalna byla przyznana w myśl przesłania tegorocznego, jubileuszowego  Festiwalu : „Duchowni Katoliccy  – Ambasadorami Polonii Świata”.

Wsród wyróżnień znalazł się jeden film z Australii w reżyserii Andrzeja Siedleckiego pt.  Jeden z wielu”. Film opisuje historię żołnierza-tułacza, majora Seweryna Korzelińskiego (na podstawie jego pamiętników)  uczestnika powstania listopadowego, jak i węgierskiego, internowanego do Turcji,  podróżującego do Anglii i wreszcie do Australii, gdzie kopiał złoto wraz z innymi Polakami.
Historię Seweryna Korzelińskiego opisywał w Bumerangu Polskim autor wyróżnionego filmu cztery lata temu w cyklu: Gorączka złota .
Organizatorami tego dorocznego Festiwalu były Fundacja Polska-Europa-Polonia z Warszawy oraz Akademia Polonijna i Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii w Częstochowie.
kb/BumerangMedia/PolonijnyFestiwalMultimedialny 

Zobacz uroczystość wręczenia nagród:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy