polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

wtorek, 24 marca 2015

Odszedł Malcolm Fraser - australijski mąż stanu

Malcolm Fraser (1930 - 2015) - premier
Australii w latach 1975-1983
Fot. Public Domain
W piątek,  27 marca w Melbourne odbędzie się uroczysty, państwowy pogrzeb byłego 22-go federalnego premiera Australii, Malcolma Frasera. Zmarł w Melbourne nagle, po krótkiej chorobie, 20 marca w wieku 84 lat. 

Ten wybitny, bardzo zasłużony działacz polityczny Partii Liberalnej był również bardzo prawym, porządnym, dobrym i wbrew pozorom osobiście skromnym człowiekiem. Odszedł jeden z rzeczywiście "Sprawiedliwych". Pozostawił po sobie wiele bardzo korzystnych - nieraz przełomowo korzystnych dla Australii wyników swoich śmiałych polityczno-ekonomicznych inicjatyw. Szereg jego osiągnięć jest bardzo istotnych w  historycznej skali ogólno-krajowej. Nie tylko! Pozostawił po sobie również bardzo wiele ludzkich raczej niż politycznych osiągnięć. W skali ludzkiej - dla ludzi.  Bardzo wiele zrobił dla innych, m. in. australijskich Aborygenów, uchodźców, australijskiej wielokulturowości, australijskich stosunków z Azją i Europą, całą Ameryką. Był prawdziwym przyjacielem Polonii Australijkskiej, Polaków i Polski co udowodnił wielokrotnie swoimi czynami i wypowiedziami.

 John Malcolm Fraser urodził się  21 maja 1930 w pobliżu miasta Deniliquin w achodniej Victorii w rodzinie zamożnego, państwowo-twórczo myślącego rolnika (farmera). Przejął i rozwinął to podejśćie do życia oddziedziczone od swego ojca i dziadka. Dane biograficzne obszernie podały codzienne środki przekazu. Wrócę do nich innym razem.
 
Teraz streszczę jego najważniejsze inicjatywy i osiągnięcia jako męża stanu. Podkreślam: męża stanu,  nie tylko politytka. Był przede wszystkim politykiem państwowo-twórczym, z wielkim darem trafnego prewidydwania. Malcolm Fraser wstąpił do Liberalnej Partii Australii w 1952 r. W wieku 25 lat został federalnym posłem z okręgu Wannon w Victorii. Był ministrem d/s wojska (Army minister) w 1966-68, ministrem edukacji i nauki w 1968-69 i 1971-72, ministrem obrony w 1969-71. W listopadzie 1975 r. w bardzo kontrowersyjnych, bezprecendowych okolicznościach spowodował konstytucyjne odwołanie laburzystowskiego premiera Gougha Whitlama przez ówczesnego Generalnego Gubernatora Sir John Kerra - po kilkakrotnym  odrzuceniu kluczowych finansowych pozycji pakietu budżetowego przez zdominowany przez opozycyjną liberalno-agrarną opozycję Senat. Parlament rozwiązano. Jako przywódca opozycji Malcolm Fraser został mianowany  tymczasowym federalnym pemierem. Następnie z  wielką przewagą wygrał przedterminowe federalne wybory i został premierem. Był premieerem przez trzy kolejne kadencje (1975-1983).  Następnie przegrał wybory i na jego miejsce pzyszedł laburzysta Bob Hawke. Należy dodać, że po odejściu z działalności partyjno-politycznej Fraser, Whitlam i Hawke bardzo zaprzyjaźnili się. Po zgonie Frasera laburzyści współnie z rządową koalicją uczcili jego pamięć w federanym parlamencie.

Do jego najważniejszych osiągnięć Malcolma Frasera należą m. in: utworzenie Federalnego Sądu Rodzinnego i Australijskiego Sądu Federalnego; wprowadzenie samorządu terytorialnego w Północnym Terytorium; utworzenie stanowiska federalnego "Ombudsman" do rozpatrywania skarg przeciwko urzędom; założenie radia ABC FM; założenie radia i telewizji SBS (Special Broadcasting Service), Australijskiej Doradczej Rady Uchodźczej oraz Komisji Rozwoju Aborygenów. Jako federalny premier Malcolm Fraser bardzo wiele zrobił dla ochrony środowiska (m. in. Wyspy Frasera i  Wielkikej Rafy Koralowej (Great Barrier Reef). Wprowadził ustalanie ceny ropy według światowego parytetu. Szczególnie duże są jego zasługi w dziedzinie wprowadzenia zasady wielokulturowości. M. in. wznowił programy imigracyjne. Popierał ruchy niepodległościowe w Afryce oraz obalenie rasistowskiego systemu "Apartheidr" w Południowej Afryce. Dla Polonii Australijskiej szczególnie cenne i przyjaźne były jako niemał spontaniczne reakcje na wprowadzenie Stanu Wojennego w Polsce. Natychmiast udzielił prawo azylu bądź stałego pobytu Polakom z Kraju przebywającym w Australii. Entuzjastycznie popierał inicjatywy "Help Poland Live" (i "Let Poland Live"). Wyasygnował $1 mln. na zbiórkę pieniędzy na potrzeby żywnościowo-lekarskie ludnosci w Polsce. A w "Dzień Australii" 26 stycznia 1982 r. wygłosił płomienne przemówienie popierające Solidarność i Ruch Solidarnościowy. Odszukał je prof. Jan Pakulski (przy pomocy p. Aleksandra Gancarza).  Podaję to historyczne przemówienie w jego oryginalnym angielskim brzmieniu:


DAY OF SOLIDARITY WITH POLAND

 Because they dared to try to obtain for themselves some small part of the freedoms which we take for granted, the Polish people are now suffering appalling hardship and repression under martial law. The bare essentials of life are in hopelessly short supply. Thousands of workers have lost their jobs because they refused to give up their union membership. Nobody can doubt that Soviet influence stands behind the present situation. It is a scathing indictment of totalitarian systems that they cannot meet people's basic needs or recognise fundamental freedoms.

January 30 is being set aside in a number of countries as a " Day of Solidarity with Poland". The Day of Solidarity has the Government's full support. It will give Australians the opportunity to join with people from other countries to oppose the imposition of martial law on the Polish people, and to support a return to the path of freedom. We cannot ignore what the Polish Primate, Archbishop Glemp, only last Sunday described as " voices full of pain and distress plagued by impatience due to prolonged misery". An international television program, entitled " Let Poland be Poland", is being organised for the Day of Solidarity. I have agreed to take part in this program, together with a number of other Western Heads of Government including President  Reagan. The Day of Solidarity provides a further opportunity for the community to make contributions in terms of practical humanitarian assistance to the people of Poland. The Government has contributed $ 1 million to the " Help Poland Live" appeal. Private humanitarian assistance is, according to the information available to the Government, apparently reaching the people for whom it is intended. The flow of private aid for the benefit of the Polish people will obviously continue with the Government's full support.

****************

Kilka dni temu otrzymałem od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie książkę Patryka Pleskota "Solidarność na Antypodach. Inicjatywy solidarnościowe polskiej diaspory w Australi [1980-1989]", w której  Malcolm Fraser jest wielokrotnie wymieniany w kontekście jego wsparcia dla "Solidarności" i Polski.

 Cześć Jego Pamięci!
 
Eugeniusz Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy