polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 24 maja 2012

OECD: Australia - kraj o najwyższym standardzie życia

Sydney. Fot.K.Bajkowski
Australia została uznana za kraj o najwyższym standardzie życia – zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Beter Live Index”  Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupiającej 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa świata. Polska zajęła 24 miejsce osiągając poziom zbliżony do poziomu życia w Grecji i Portugalii.
Średnia długość życia w Australii wynosi mniej więcej 82 lata. Ponadto ponad 72% mieszkańców tego kraju w wieku pomiędzy 15 a 64 rokiem życia ma pracę.
Australia jest również jedynym krajem tzw. „grupy dziesięciu” najbardziej rozwiniętych krajów świata , która zdołała uniknąć recesji w 2009 roku. Natomiast dzięki nadwyżce budżetowej, którą australijski rząd planuje w przyszłym roku, Australia będzie jednym z pierwszych rozwiniętych krajów, który „dojdzie do siebie” po światowym kryzysie gospodarczym.

Wprowadzony w ub roku nowy index OECD uwzględnia ocenę dobrobytu społeczeństw na podstawie bogatszego zbioru kryteriów, niż sam Produkt Krajowy Brutto. Wpisuje  się to w popularny obecnie  nurt „ekonomii szczęścia".
Eksperci paryskiego klubu, zrzeszającego 34 państw, wzięli pod uwagę 20 kryteriów, należących do 11 grup tematycznych: mieszkanie, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, zaangażowanie społeczne, zdrowie, satysfakcję z życia, bezpieczeństwo, równowaga między pracą a czasem wolnym. Każde z objętych rankingiem państw otrzymało 11 ocen od 1 do 10.
Przy założeniu, że wszystkie te zagadnienia są równie ważne dla dobrostanu społeczeństw, najlepiej żyje się Australijczykom, Norwegom, Amerykanom, Szwedom i Duńczykom. W każdym z tych państw średnia ocena to około 8.

Polska ze średnią oceną nieco ponad 5 uplasowała się w rankingu OECD na 10. miejscu od końca, tuż przed Grecją, a za Słowacją. Jakość życia najniższa jest zaś w Turcji i Meksyku.
Polska szczególnie słabo wypada pod względem dochodów, które są poniżej średniej OECD, ale też satysfakcji z życia oraz jakości mieszkań jest w Polsce nieco wyższy, niż w Grecji. Na ocenie Polski ciąży  m.in. nie najlepszy stan zdrowia społeczeństwa i brak równowagi między pracą a życiem prywatnym. Natomiast wysokie oceny Polska zbiera w sferze edukacji i bezpieczeństwa.
 kb/Głos Rosji/ OECD

Zobacz najnowszy ranking wszystkich 34 krajów: OECD Better Life Index

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy