polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Słowacki premier Robert Fico został postrzelony. Kilka strzałów padło po posiedzeniu słowackiego rządu, kiedy premier wyszedł do ludzi. Media podały, że polityk został przewieziony do szpitala. Na profilu Roberta Fico na Facebooku poinformowano, że jest on "w stanie zagrażającym życiu", a najbliższe godziny "będą decydujące". Nie ma jeszcze informacji o motywach strzelca. Napastnik został zatrzymany przez policję* W niedzielę Władimir Putin wysunął kandydaturę wicepremiera Biełousowa na ministra obrony Rosji, a dotychczasowego szefa resortu Siergieja Szojgu mianował sekretarzem Rady Bezpieczeństwa. wg nowego szefa rosyjskiego MONu Rosja musi wypracować "nowe metody prowadzenia wojny".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

wtorek, 27 listopada 2018

O franciszkanach i Papui Nowej Gwinei w sydnejskim konsulacie

Spotkanie z bp. Dariuszem Kałużą (PNG) w Konsulacie RP.
Fot. T.Syka
Niezwykle wieczorne spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Sydney w czwartek, 15 listopada.  Przybyłych ponad 100 osób usłyszało  ciekawą opowieść  bp. Dariusza Kałuży   z  Papui Nowej  Gwinei. Hierarcha pięć  dni wcześniej przybył do Sydney  aby  przewodniczyć   w Katedrze sydnejskiej uroczystej mszy świętej  z okazji  100 lecia Niepodległości Polski . W trakcie wieczoru  odbył się także  pokaz filmu dokumentalnego  „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z  jego twórcami.

 Na samym  początku  spotkania bp Dariusz Kałuza  ordynariusz diecezji  Goroka w Papui Nowej Gwinei przybliżył gościom  swoją codzienną prace w papuaskim buszu.  W tle jego egzotycznej  opowieści mogliśmy zobaczyć barwne fotografie z życia lokalne ludności oraz posługi kapłana. Spotkanie prowadził ks. Kamil Zyłczyński.

Po prelekcji odbyła się seria pytań i odpowiedzi.  Jedno z nich dotyczyło możliwości zaangażowania się Polonii australijskiej w pomoc papuaską. Następnie Konsul  Irena  Juszczyk zaprezentowała warszawską ekipę filmową przybyłą na zaproszenie australijskiej Prowincji  Księży Chrystusowców w składzie:  Maciej i Tadeusz Sykowie - producenci filmowi,  Joanna Jackowska - dziennikarka oraz Lukasz Perkowski - operator.  Młodzi warszawiacy reprezentowali studio filmowe High Hope Films zlokalizowane przy warszawskiej parafii  Bł. Edmunda Bojanowskiego. Ekipa współtworzy również Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego, które od 2015 roku tworzy wyjątkowy film dokumentalny pt. „Pewność”. Zwiastun do zobaczenia tutaj: 
 Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego kanał YT.


Po krótkim  wstępie ze strony ekipy odbył się fascynujący pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioly” .

 Film ten  powstawał ponad 10 lat. Opowiada o wspólnocie franciszkanów odnowy, którzy swoją główna siedzibę maja w Nowym Jorku. W swoim założeniu posługują w najtrudniejszych środowiskach: więzienia, narkomani, bezdomni i przestępcy. Na samym film prezentuje bohaterów w nowojorskiej scenerii, później widz przenosi się na ulice Irlandii i do mrocznego więzienia w Hondurasie.  Więcej o filmie: Komandosi św. Franciszka (Gość Niedzielny)

Franciszkanie odnowy obecnie są zakonem, który cieszy się największa ilością powołań. Film wyprodukowała nowojorskie studio filmowe: Grassroots Films, znane m.in.  z takich filmów jak The Human Experience czy Child 31. Reżyserem filmu jest Joseph Campo a dystrybutorem w Polsce oraz środowiskach polonijnych studio braci Syków: High Hope Films w Warszawie.


 Następnie odbyła się  ciekawa dyskusja o powstawaniu filmu oraz o misji studia, które w swojej działalności skupia się również na dokumentowaniu życia Polonii na całym świecie. Filmowcy przybyli do Australii, aby w duchu patriotycznym przygotować film o pracy polskich kapłanów oraz pokazać dorobek i kulturę  australijskiej Polonii. Film będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Swój honorowy patronat nad produkcja zadeklarował już Ambasador RP Michał Kołodziejski.

Tekst i zdjecia Tadeusz Syka

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy