polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 21 lipca 2018

Ukończenie pierwszego półrocza w The Polish School of Sydney

Nauczyciele języka polskiego na  konferencji stanowej
dla nauczycieli . Fot. The Polish School of Sydney
Trudno jest uwierzyć, że pierwszą połowę roku szkolnego mamy już za sobą. W ciągu minionego półrocza, nasi uczniowie, jak zwykle,  starli się osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce języka polskiego. Włożyli w to wiele wysiłku poprzez aktywny udział w pracach klasowych  oraz odrabianie prac domowych.

Nasi uczniowie są priorytetem na każdej lekcji, gdzie w miłej atmosferze, wspólnie z kolegami i koleżankami zgłębiają aktywnie znajomość języka polskiego. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania naszych  nauczycieli oraz ich troski o każdego ucznia.


Obecnie, nasi nauczyciele są bardzo zajęci sprawdzaniem egzaminów końcowych z drugiego okresu szkolnego oraz przygotowywaniem półrocznych raportów. Rodzice otrzymają te raporty w czasie zaplanowanej  na 11 sierpnia wywiadówki. Raporty te zawierają podsumowanie i ocenę pracy  uczniów w pierwszym półroczu (okres 1 i 2). Kadra nauczycielska naszej szkoły wkłada wiele trudu i wysiłku w przygotowanie tych raportów oraz  portfolios zawierających prace i egzaminy uczniów. Chciałabym zachęcić wszystkich rodziców do wzięcia udziału w spotkaniu z nauczycielem swojego dziecka w celu przedyskutowania jego postępów w nauce oraz wspólnego wytyczania  celów na drugie półrocze.

Nasi nauczyciele przykładają dużą wagę do swojego rozwoju zawodowego, ponieważ zależy im na udoskonalaniu umiejętności w zakresie nauczania, a tym samym wychodzeniu  naprzeciw potrzebom swoich uczniów. W tym półroczu, wszyscy  nauczyciele wzięli udział w dorocznej konferencji stanowej dla nauczycieli szkół etnicznych zorganizowanej przez Federację Szkół Etnicznych w NPW. Konferencja ta miała miejsce 28 kwietnia na University of Sydney. Tematem wiodącym konferencji był: Języki Etniczne w XXI wieku.

Głównymi prelegentami byli światowej sławy eksperci w nauczaniu języków: Profesor David Nunan oraz Profesor Ingrid Piller. Ponadto, uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w kilku z 30 zaoferowanych warsztatów szkoleniowych prowadzonych przez znanych i cenionych prezenterów z ogromnym doświadczeniem  w zakresie nauczania języków etnicznych,  pracowników naukowych oraz nauczycieli. Wszystkie warsztaty były nadzwyczaj praktyczne i przydatne.

Konferencja ta umożliwiła naszej kadrze dalszy rozwój zawodowy poprzez nabycie nowych i ważnych umiejętności takich jak:  przygotowywanie materiałów do nauczania, planowanie i przygotowywanie egzaminów, ocenianie uczniów, a także wykorzystywanie na lekcjach technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Z ogromną przyjemnością chciałbym Państwa poinformować, ze Pani Anna Sawicka i Pani Anna Jordan ukończyły kurs “ Certifikat w Nauczaniu Języków” prowadzony przez University of Sydney na zlecenie Departamentu Edukacji NPW. Gratulujemy serdecznie obu Paniom ukończenia tego nadzwyczaj przydatnego kursu, który był nie lada wyzwaniem – wymagał bowiem 60 godzin nauki (kosztem  czasu wolnego!)

Ponadto, gratuluję :

·         Pani Marii Gizie ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz jednodniowego kursu na temat zarządzania klasą, nauczania wielopoziomowego oraz programowania.

·         Pani Anicie Książek ukończenia kursów pierwszej pomocy, resuscytacji oraz zachowania w niebezpiecznych sytuacjach i ewakuacji.

 
Obecnie, nasza szkoła jest w trakcie współorganizowania kolejnej dorocznej Konferencji Nauczycieli Języka Polskiego, która odbędzie się 1 września na Sydney University.  W tym  szczególnym roku kiedy Polonia na  całym świecie celebruje 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, konferencja nasza odbędzie się pod hasłem : Utrzymanie języka, kultury i obyczajów polskich wśród diaspory polskiej. Konferencja ta będzie w znacznej mierze sponsorowana przez rząd Rzeczypospolitej  Polskiej. Oczekujemy również dotacji z Departamentu Edukacji NPW.

Gratulacje dla wszystkich uczniów The Polish School of Sydney za pomyślne ukończenie pierwszego półrocza . Chciałabym także podziękować serdecznie naszej niestrudzonej i ciężko pracującej kadrze nauczycielskiej za ogrom pracy jaką wykonała w pierwszym półroczu oraz wszystkim rodzicom za wspieranie swoich dzieci w nauce języka polskiego.

Gosia Vella
Koordynator do Spraw Nauczania
The Polish School of Sydney


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy