polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 8 lipca 2018

Mundial obrócił w gruzy uprzedzenia na temat Rosji

Kokoszniki, czyli tradycyjne rosyjskie kobiece nakrycia
 głowy, już od kilku tygodni upiększają trubuny
Mundialu w Rosji.Fot. © Sputnik. N. Zotina
W mediach Ameryki Łacińskiej nierzadko przeczytać można o tym, jakie zdumienie dziennikarzy i kibiców wywołały rosyjskie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - zdumienie wywołane gościnnością gospodarzy, jak i tym, ile owe kraje okazały się mieć wspólnego z Rosjanami na płaszczyźnie kulturowej. Doznane wrażenia zdemaskowały wpajane od stuleci mity i uprzedzenia na temat Rosji.

O tym w wywiadzie dla Sputnika opowiedział Martín Baña, profesor nauk historycznych z Uniwersytetu Buenos Aires (UBA). Specjalista zauważył, że okoliczności historyczne sprawiły, że w wyobraźni mieszkańców Ameryki Łacińskiej Rosja utrwaliła się „jako dziwne egzotyczne miejsce, odmienne od tego, co możemy uznać za kulturę zachodnią".


Tysiące kibiców z Ameryki Łacińskiej pokonało ocean, żeby wesprzeć swoje reprezentacje, i ze zdumieniem odkryło nowoczesne i dynamiczne miasta zamieszkane przez serdecznych ludzi gotowych służyć pomocą. Jednym słowem to, co zobaczyli zniweczyło wyobrażenia o Rosjanach jako wrogich i obojętnych ludziach.
 
Kibice, którzy nie pojechali na mistrzostwa, mogli rozkoszować się transmisjami, na których także można było zobaczyć całą specyfikę miast-gospodarzy, a także zobaczyć miejsca ciekawe pod względem kulturalnym, aczkolwiek mało znane.

Dlaczego tak się zadziało? W XIX wieku w kronikach podróżników i dyplomatów rysował się negatywny wizerunek Rosji mający na celu „umocnienie europejskiej tożsamości" ich autorów. W kolejnym stuleciu „swoje zrobiła" Zimna Wojna, w czasie której Europa i USA przedstawiały ZSRR jako „wcielenie zła".

„To zmuszało do odgradzania się od Rosji i odbierania jej jako coś innego, jako egzotyczną przestrzeń. Ale jeśli popatrzeć na to, co działo się w historii i kulturze Rosji, można znaleźć ogromną sieć kontaktów między Rosją, Europą i resztą świata. Nie sposób wyobrazić sobie Rosji bez Europy, i Europy bez Rosji" — zauważył Baña.

Filozofia egzystencjalizmu na przykład „nie byłaby możliwa bez wpływów takich pisarzy jak Fiodor Dostojewski", a zasada niestosowania przemocy Mahatmy Gandhiego „nie ukształtowałaby się bez wpływu Lwa Tołstoja".

„W taki sposób można odnaleźć mnóstwo punktów styczności między Rosją i resztą świata, więcej niż byśmy się spodziewali" — przekonuje historyk specjalizujący się w historii Rosji.

Dlaczego dokonał tego dopiero Mundial?

Obecność gości w czasie Mistrzostw Świata pozwala zniszczyć skostniałe uprzedzenia dotyczące Rosjan — zauważył Baña. Dzisiaj Rosjanie są dalecy od wizerunku „zimnych, melancholijnych i grubiańskich ludzi". Chociaż jeśli wyobrażenie o nich bazowałoby na innych przejawach kultury, na przykład muzyce, byłoby ono z pewnością inne.

„To obraz, który ugruntował się za sprawą rosyjskiej literatury przyswojonej przez zachodnich czytelników. Mowa o takich autorach jak Dostojewski, Tołstoj i Gogol. Za sprawą ich bohaterów utrwaliło się wyobrażenie o Rosjanach jako o ludziach skłonnych do melancholii" — zreasumował specjalista.

Kiedy ktoś tutaj przyjeżdża i wstępuje w dialog z miejscowymi, widzi, jak ten stereotyp ulega załamaniu. Często ze zdumieniem mówią, że spodziewali się zobaczyć jedno, a zderzyli się z czymś zupełnie innym — dodał ekspert.
 
Bodziec dla rosyjskiej piłki nożnej

W Rosji, a wcześniej w ZSRR, istniała i istnieje do tej pory dość ważna tradycja sportowa. Choć istnieją popularniejsze dyscypliny sportowe, obecne Mistrzostwa jako takie i dobre wyniki reprezentacji (wystarczy wspomnieć, że wygrała z hiszpańską drużyną, jednym z faworytów) podgrzewają zainteresowanie piłką nożną.

„Z jednej strony takie globalne wydarzenia, jak mistrzostwa świata, zawsze stają się dobrą okazją dla obcokrajowców do zapoznania się z państwem-gospodarzem, a wewnątrz kraju działają jak bodziec podgrzewający zainteresowanie dyscypliną sportową, która cieszy się niezbyt dużą popularnością" — wyjaśnił historyk.

Nie, w Rosji nie zawsze leży śnieg

Mistrzostwa świata pozwalają też obalić mit o Rosji jako o kraju wiecznej zimy, gdzie zawsze leży śnieg. To wyobrażenie rozpada się, jak tylko dziennikarze idą brać wywiad u kibiców leżących na ciepłym piasku, w lekkich ubraniach i opalają się, albo kiedy komentatorzy tłumaczą spadek aktywności graczy w czasie meczu panującym upałem.

Zgodnie ze stereotypami w Rosji jest zawsze zimno i goście byli zdumieni, kiedy na ulicy panował 30-stopniowy upał, zmuszając do chodzenia w szortach. Stereotypy związane z Rosją dotknęły nawet klimatu — zauważył historyk.
 
Każda pora roku ma swoją specyfikę, Rosja w lipcu czy w grudniu to zupełnie inne doświadczenie. W charakterze przykładu Baña przywołuje Petersburg.

„Zimą wszystko jest białe, wszystkie kanały zamarzają, dzień jest bardzo krótki. A lato to święto, bo wszystko jest zielone, można rozkoszować się kanałami, i praktycznie nie ma nocy".

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy