polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 8 grudnia 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Jak przygotować się do świąt?

Fot. kendrahw - Flickr (CC BY-NC 2.0)
Boże Narodzenie… - dla wielu osób to najpiękniejszy czas w roku! Zapach choinki, spotkania z bliskimi, dekoracje, prezenty, wspaniałe potrawy. Czy można spędzić Gwiazdkę bez obaw o figurę? Jak korzystać ze wszystkich pyszności i jednocześnie nie martwić się o przyrost wagi?

Jeśli macie ochotę korzystać z tradycyjnych świątecznych potraw, a jednocześnie Waszą ambicją jest nie zanotować nadwyżki kilogramów, warto już teraz rozpocząć przygotowania do Gwiazdki. Z jednej strony, chcę Wam polecić szereg konkretnych działań, z drugiej, dokładne przemyślenie „strategii” spędzania świąt. Oto moje wskazówki dla Was, wcielajcie je w życie jak najszybciej.

Regularne posiłki
Podstawą zachowania prawidłowej sylwetki jest regularne spożywanie posiłków. To także ważna zasada podczas odchudzania. Jak jedzenie ma się do Bożego Narodzenia? Spróbujcie wyrobić w sobie nawyk jedzenia co 3 lub co 4 godziny – zawsze w równych odstępach i zawsze o tych samych porach. Dzięki temu przyzwyczaicie organizm do pewnego stałego rytmu, dzięki czemu zmniejszycie prawdopodobieństwo zgubnego „podjadania” między posiłkami. Kiedy układ pokarmowy ma czas (wspomniane 3 lub 4 godziny) na strawienie pożywienia, „mniej chętnie” odkłada zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.

Ustal priorytety
Jedna z moich pacjentek powiedziała kiedyś, że to, czego nauczyła się podczas odchudzania, to fakt, że „3 pierogi smakują tak samo jak 13”. Już teraz warto się zastanowić nad tym, co i w jakich ilościach chcecie zjeść przy świątecznym stole. 2 kawałki ryby w wigilię, czy… tyle, ile dacie radę „zmieścić”? Nie chodzi o to, żeby nastawiać się na „głodowe” porcje, lecz na racjonalne żywienie. Domyślam się, że w większości domów będą królowały tradycyjne potrawy, czyli często takie, po których towarzyszy uczucie ciężkości. Może warto zastanowić się, na których z nich naprawdę Wam zależy, a z pozostałych po prostu zrezygnować..?

Pamiętaj o ruchu
Nie chcę Was zachęcać do opuszczania bliskich po to, by zrobić sobie trening w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Święta powinny być czasem rodzinnych spotkań. Jeśli już teraz przyzwyczaicie organizm do systematycznej aktywności fizycznej, wzmocnicie swój metabolizm i… łatwiej przekonacie rodzinę do wspólnego świątecznego spaceru lub zabawy z dziećmi na powietrzu. Jak zaplanować taki ruch? Najlepiej nie wcześniej niż godzinę po posiłku, ponieważ wówczas organizm jest zajęty przede wszystkim trawieniem i taki „trening” rozpoczęty za wcześnie nie będzie należał ani do owocnych, ani przyjemnych.

Zdrowe świąteczne smaki
Jakie smaki kojarzą Wam się z Bożym Narodzeniem? Dla mnie poza tradycyjnymi potrawami do takich aromatów należą cytrusy, zwłaszcza pomarańcze i mandarynki oraz orzechy. Owoce są zdrowe i zachęcam do ich spożywania. Pamiętajcie jednak, by nie robić tego wieczorem, ponieważ zawierają cukry proste. Ostateczną porą jedzenia owoców powinna być godzina 16:00. Co do orzechów – są bardzo zdrowe z uwagi na zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do najbardziej „świątecznych” należą z pewnością: orzechy włoskie, laskowe i migdały, choć tak naprawdę wszystkie odmiany mają cenne właściwości. Pamiętajcie jednak o tym, by jeść orzechy „naturalne”, bez soli czy karmelizowanej panierki i by ich ilość mieściła się w kategoriach „drobnej przekąski”. Każda odmiana orzechów to spora dawka kalorii. Z pewnością jednak będą lepszym rozwiązaniem od spożywania słodyczy.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy