polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 26 lutego 2016

Niebezpieczne selfie

Niebezpieczne selfie. Fot.Jean-François Gornet/Flickr (cc)
Kiedyś wszystko było prostsze. Aby mieć pamiątkowe zdjęcie sprzed wyjątkowego zabytku potrzebna nam była interakcja z innym człowiekiem. „Proszę Pana mógłby Pan zrobić nam tutaj zdjęcie? Wystarczy wcisnąć ten przycisk”. Fotografie zwyczajnie się szanowało, gdyż nie mieliśmy prawie nieograniczonego miejsca na karcie pamięci, z której w każdej chwili te nieudane zdjęcia można usunąć. Od uzyskania pomocy od nieznajomej osoby na ulicy nie odstraszały nawet pojedyncze przypadki kradzieży aparatów. No i poza utrzymywaniem dodatkowych sporadycznych kontaktów społecznych, nikt nie ryzykował utraty zdrowia lub życia podczas fotografowania siebie samego.

Wydaje mi się, że czasem osobę robiącą selfie można porównać nawet do pijanego kierowcy, który chwiejącym krokiem traci kontakt z rzeczywistością. Ważniejsze jest to co zobaczy na ekranie, jak uwieczni swoją osobę, czy jak zegnie długi kijek z samowyzwalaczem. Nie liczy się natomiast to w jakim miejscu się znajduje i czy przypadkiem za chwilę nie wpadnie do pobliskiego rowu czy wodospadu.

W zasadzie co chwilę media donoszą nam o kolejnych wypadkach spowodowanych przez selfie. Co ważniejsze każdy z nich jest coraz bardziej dziwny i dla osoby, która nie podziela takiej kultury fotografowania, coraz bardziej niezrozumiały. Najnowszy wypadek to ten z Indii, gdzie Austriacka turystka w momencie uzyskiwania idealnego ujęcia wpadła do 10-cio metrowej studni. W sumie z całej sytuacji wyszła cało, gdyż wyciągnięto ją za pomocą liny stworzonej z koszul. Inni często tyle szczęścia nie mieli.

Australijska studentka zginęła spadając s norweskiego klifu, katastrofę lotniczą w Denver (w której zginęły dwie osoby) spowodował pilot, który zamiast trzymać stery robił sobie selfie (przez co za późno odzyskał władzę nad maszyną). Do tego dochodzą pomysły w stylu zdjęcia podczas skoku z mostu do Wisły, uwiecznienia siebie na dachu pociągu dotykając głową przewodów elektrycznych, czy fotografii z pistoletem przy głowie (pistolecie który oczywiście odpalił).
Doszło do tak absurdalnej sytuacji, że przed selfie trzeba wszystkich przestrzegać. Rząd Rosji (gdzie w pierwszym półroczu 2015 roku doszło do 10 takich przypadków śmiertelnych i ponad 100 osobach rannych) prowadzi wręcz akcję społeczną uświadamiającą jak niebezpieczne mogą być takie autoportrety. Na ulotkach widnieją ilustracje przypominające znaki drogowe zakazujące selfie. Jeszcze dalej poszły lokalne władze indyjskiego Bombaju. Jest tam już 15 miejsc, w których popularne zdjęcia z ręki są prawnie zakazane.
Być może dobrym pomysłem byłyby podobne do drogowych czarne punkty (jako miejsca najbardziej niebezpieczne). Jednak w większości nie pozostaje nic innego jak uświadamianie. Tak naprawdę przecież każde narzędzie, zabawka, czy torebka foliowa, przy niewłaściwym użyciu i w niewłaściwych rękach, może okazać się niebezpieczna. Dlatego następnym razem przed zrobieniem sobie ciekawego zdjęcia chociaż chwilę pomyślmy, albo po staremu znajdźmy kogoś kto uwieczni nas na fotografii.
Jakub Sadurski
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy