polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

poniedziałek, 16 października 2023

Polska wybrała nowy parlament. Rekordowa frekfencja

Graf. wp.pl
 

Według sondażu late poll IPSOS za tvn24.pl, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne z wynikiem 39,2 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 27,07 proc. obywateli. Podium zamyka Trzecia Droga, uzyskując 14,3 proc. głosów. W obecnych wyborach głosowała rekordowa liczba Polaków: 73%. 


Choć wedle wstępnych szacunków Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci wygrało wybory parlamentarne, tym razem to opozycja demokratyczna ma większość. Według symulacji IPSOS PiS może liczyć na 198 mandatów w Sejmie, KO - 161, Trzecia Droga - 57, Lewica -30, Konfederacja -14. Opozycja ma łącznie 248 mandaty.

 Według sondażu exit poll Ipsos frekwencja w towarzyszącym wyborom referendum wyniosła zaledwie 40%, co oznacza, że nie można go uznać za ważne.

info za o2.pl, polskie media


Najnowsze wyniki wg Państwowej Komisji Wyborczej:

AKTUALIZACJA - 17.10.23:

PKW podała ostateczne wyniki wyborów. Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją. Przewagę ma obecna opozycja: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, która łącznie ma 248 mandatów i ma największe szanse na utworzenie nowego rządu. 

Najwięcej mandatów trafi do Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie zasiądzie 194 przedstawicieli tej partiiDrugą co do wielkości liczbę mandatów będzie miała Koalicja Obywatelska - 157. Dalej Trzecia Droga czyzli PSL i ugrupowanie Szymona Hołowni - 65 posłów, Nowa Lewica - 26 i Konfederacja - 18 mandatów w Sejmie.

Są znane także ostateczne  wyniki wyborów do Senatu. Zgodnie z nimi, w wyższej izbie parlamentu aż 66 mandatów zdobyli kandydaci zgłoszeni przez opozycyjny pakt senacki. PiS zdobyło jedynie 34 mandaty. 41 senatorów to reprezentanci Koalicji Obywatelskiej, 11 z Trzeciej Drogi, a 9 z Lewicy. 5 pozostałych to kandydaci niezależni.


Źrodło: Wirtualna Polska


Wszystkie wyniki:

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r.Pierwsze reakcje komitetow wyborczych, relacje, analizy na żywo w mediach:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy