polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

poniedziałek, 16 października 2023

Polska wybrała nowy parlament. Rekordowa frekfencja

Graf. wp.pl
 

Według sondażu late poll IPSOS za tvn24.pl, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne z wynikiem 39,2 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 27,07 proc. obywateli. Podium zamyka Trzecia Droga, uzyskując 14,3 proc. głosów. W obecnych wyborach głosowała rekordowa liczba Polaków: 73%. 


Choć wedle wstępnych szacunków Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci wygrało wybory parlamentarne, tym razem to opozycja demokratyczna ma większość. Według symulacji IPSOS PiS może liczyć na 198 mandatów w Sejmie, KO - 161, Trzecia Droga - 57, Lewica -30, Konfederacja -14. Opozycja ma łącznie 248 mandaty.

 Według sondażu exit poll Ipsos frekwencja w towarzyszącym wyborom referendum wyniosła zaledwie 40%, co oznacza, że nie można go uznać za ważne.

info za o2.pl, polskie media


Najnowsze wyniki wg Państwowej Komisji Wyborczej:

AKTUALIZACJA - 17.10.23:

PKW podała ostateczne wyniki wyborów. Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją. Przewagę ma obecna opozycja: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, która łącznie ma 248 mandatów i ma największe szanse na utworzenie nowego rządu. 

Najwięcej mandatów trafi do Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie zasiądzie 194 przedstawicieli tej partiiDrugą co do wielkości liczbę mandatów będzie miała Koalicja Obywatelska - 157. Dalej Trzecia Droga czyzli PSL i ugrupowanie Szymona Hołowni - 65 posłów, Nowa Lewica - 26 i Konfederacja - 18 mandatów w Sejmie.

Są znane także ostateczne  wyniki wyborów do Senatu. Zgodnie z nimi, w wyższej izbie parlamentu aż 66 mandatów zdobyli kandydaci zgłoszeni przez opozycyjny pakt senacki. PiS zdobyło jedynie 34 mandaty. 41 senatorów to reprezentanci Koalicji Obywatelskiej, 11 z Trzeciej Drogi, a 9 z Lewicy. 5 pozostałych to kandydaci niezależni.


Źrodło: Wirtualna Polska


Wszystkie wyniki:

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r.Pierwsze reakcje komitetow wyborczych, relacje, analizy na żywo w mediach:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy