polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

poniedziałek, 16 października 2023

Gala Konkursu „W duchu Strzeleckiego” w 150 rocznicę śmierci odkrywcy

Fot. N.A.Khan
 W piatek, 6 października w Brian Brown Theatre w Bankstown odbyła się Gala Międzynarodowego Konkursu  „W duchu Strzeleckiego” zorganizowanego przez sydnejskie stowarzyszenie Kościuszko Heritage Inc.  z okazji 150 rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego - podróżnika, odkrywcy, naukowca i filantropa, dzięki któremu najwyższa góra Australii nosi nazwę Mt Kościuszko. Paweł Strzelecki zmarł dokładnie 150 lat temu, 6 paździenika 1873 roku.

W uroczystej galii, na której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono obecnym w Sydney laureatom nagrody uczestniczył m.in. ambasador Polski w Australii Maciej Hmieliński wraz z małżonką.  Oprawę muzyczną gali stanowiły utwory Wieniawskiego i Chopina w wykonaniu  Sebastiana Banasiaka i  Krzysztofa Małka oraz tańce zespołu folklorystycznego „Lajkonik”. Sydnejska Kapela Polska z solistką Dorotą Banasiak przedstawiła publiczności  kilka piosenek  związanych ze Strzeleckim m.in te, które zostały wyróżnione w konkursie. W foyer sali teatralnej zainstalowana została wystawa prac graficznych nadesłanych na konkurs. 

 Jak informuje prezes Kosciuszko Heritage Inc.  dr Ernestyna Skurjat-Kozek,  14 niezależnych jurorów, ekspertów artystyczno – literackich  oceniło  182  prace  z 9 krajów.  Przyznanych zostało w sumie 50 nagród, w tym w kategorii dorosłych - 33 nagrody i 17 w kategorii młodzieżowej (12-18 lat). Najwięcej nagród w kategorii dorosłych trafiło do 20 autorów piosenek wskazując na popularność tej formy twórczości.

Najwięcej nagród w kategorii młodzieżowej trafiło do 11 twórców w kategorii plastycznej (komiksów, portretów i ilustracji).

Największe zróżnicowanie geograficzne wystąpiło w kategorii plastycznej – prace nadeszły z Rosji, Uzbekistanu, Litwy i USA.

Konkurs w dużej mierze został zdominowany przez ukochaną Strzeleckiego - Adynę Turno; pojawia się ona w 10 piosenkach, na 7 obrazach, a jej duch jest obecny w każdym prawie wierszu – podkreśla Ernestyna Skurjat-Kozek.

W sumie na nagrody wydano $25,900.000.

Grand Prix  w kategorii Songs i 5 000 AUD otrzymał Lech Makowiecki z Gdyni za piosenkę "Bądźmy wszyscy jak Strzelecki”.  W kategorii Fine arts  zdobywcą I miejsca i nagrody 3 000 AUD została Aleksandra Dukat z Melbourne za obraz „Strzelecki on the Dreaming Tracks Led by Aboriginal Guides”. W kategorii Poetry I nagrodę i 2000 AUD przyznano Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego za wiersz „Krok za krokiem - jedwabna parasolka”.

W kategorii młodzieżowej  (Youth Songs)  I nagroda w wysokości  1 000 AUD powędrowała do autorów utworu „Rapowa Ballada Strzeleckiego” - Adama Wernera i Oliwiera Jaśkowskiego z Melbourne.  W dziedzinie młodzieżowej sztuki wiuzualnej pierwsze miejsce  zdobył Marcel Jaśkowski z Melbourne za komiks „Przygody Strzeleckiego” a w dziedzinie poezji Jacek Stache z podpoznańskiej Głuszyny  (miejsca urodzin bohatera konkursu) za wiersz  pt. „List do Pawła Edmunda Strzeleckiego”. Obie nagrody po 500 dolarów.  

Dodatkowo przyznane zostały specjalne dwie nagrody muzyczne portalu Puls Polonii dla artystów z Polski: Juliana Gilewskiego, Piotra Bujnowskiego i Kasi Dominik za „Hymn dla Strzelckiego” oraz dla Sławka Kazana z Gold Coast za „Balladę o Strzeleckim”.

Pełna lista laureatów konkursu znajduje sie na stronie Kościuszko Heritage.

Oto nasz reportaż filmowy z gali konkursu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy