polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

niedziela, 15 października 2023

Australia powiedziała NIE dla zmian w konstytucji

 2023 Australian Voice Referendum By Division
Graf. M.MacMullin/WikimediaCommons
Wg wstępnych wyników referenum, które odbylo się w sobotę,  ponad 60 poc. Australijczyków  powiedziało NIE, udaremniając plany rządu Antoniego Albanese zmiany 122-letniej konstytucji kraju po kampanii referendalnej prowadzącej do podziałów na tle rasowym. Reformy konstytucyjne  miały  spowodować  utworzenie organu doradczego skladającego się  tylko z członków społeczności aborygeńskiej i mieszkańców wysp Cieśniny Torresa– tzw. „Głosu” dla parlamentu – który miałby oceniać przepisy rządowe.   Referendum kosztowało podatników ponad 400 tys. dolarów. Oto podsumowanie analityka wyborów z The Conversation:


Referendum  VOICE „Głos do parlamentu” zakończyło się zdecydowanym  niepowodzeniem po tym, jak ABC przewidziała duże zwycięstwa strony „nie” w głosowaniu krajowym i we wszystkich stanach.

„ Poll Bludger” prognozuje obecnie, że w głosowaniu ogólnokrajowym wygrana „nie” kontra „tak” wyniesie 60,0–40,0%, przy policzeniu 74% zarejestrowanych wyborców.

Obecne prognozy ankiety Poll Bludger dla stanów to wygrana „nie” w Nowej Południowej Walii (58,9–41,1%), Wiktorii (54,1–45,9%), Queensland (68,1–31,9%), Australii Zachodniej (63,2–36,8), Południowej Australia (64,0–36,0%) i Tasmania (59,0–41,0%).

Czytaj więcej: Referendum „Głos do parlamentu” pokonane: wyniki w skrócie

Aby referendum zakończyło się sukcesem, wymagana była większość głosów w większości stanów (cztery z sześciu), a także większość głosów w całym kraju. Głosy oddane na Terytorium Północnym i w ACT są liczone tylko w głosowaniu ogólnokrajowym.

ACT jest jedynym stanem lub terytorium, które zagłosowało na „tak” z przewagą 60,9–39,1% w projekcji Poll Bludger. NT prognozuje obecnie, że na „nie” będzie głosować 61,7–38,3%.

Oto najnowszy zbiorczy wykres ankiety, który został zaktualizowany o ostateczne sondaże Newspoll i JWS oraz tymczasowe wyniki.

Wyniki elektoratu

ABC stwierdziła, że ​​„tak” wygrywa w 28 ze 151 mandatów federalnych, a „tak” prowadzi w kolejnych pięciu mandatach. ABC ogłosiło zwycięstwo „nie” w przypadku 115 mandatów, przy czym trzy mandaty są „nie” i nie została jeszcze podjęta decyzja.

Najlepszymi elektoratami na „tak” były siedziby w centrum miast, gdzie Partia Pracy i Zieloni tradycyjnie dobrze sobie radzą, jak elektorat lidera Zielonych adama Bandta w Melbourne, Grayndler i Sydney w Nowej Południowej Walii oraz Canberze w ACT. Trzy okręgi w Queensland zdobyte przez Zielonych w wyborach w 2022 r. również głosowały na „tak”.

Wydaje się, że wszystkie mandaty zdobyte przez „turkusowych” niezależnych kandydatów w 2022 r. głosowały na „tak”, chociaż Curtin i Mackellar nadal mają wątpliwości.

Wszystkie sześć elektoratów z największą liczbą głosów na „nie” znajdowało się na obszarach wiejskich stanu Queensland. Tradycyjne bastiony Partii Pracy, takie jak Calwell i Scullin w Melbourne, również głosowały na „nie” z dużą większością głosów.

Wczoraj wieczorem policzono część głosów oddanych drogą pocztową, zatem do policzenia pozostały głównie głosy nieobecne i głosy oddane po terminie. Zostaną one przedstawione w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Myślę, że te głosy pomogą stronie „tak” utrzymać elektorat tam, gdzie obecnie prowadzi. Ogólny wynik pozostanie jednak ciężką porażką.

Referenda labourzystów bardzo rzadko wygrywają

W maju pisałem, że tylko w jednym z 25 referendów zainicjowanych przez Partię Pracy udało się zdobyć wymaganą większość stanową, a także większość narodową. Referenda Partii Pracy organizowane wraz z wyborami powszechnymi nie zakończyły się sukcesem, ale wypadły znacznie lepiej niż te, które odbywały się jako samodzielne referendum.

W świetle tej historii błędem było organizowanie tego referendum jako odrębnego głosowania, a nie podczas następnych wyborów powszechnych.

Sześć z 18 referendów zaproponowanych przez rządy konserwatywne zakończyło się sukcesem. Powodem ogromnej różnicy we wskaźniku powodzenia referendów Partii Pracy i referendów inicjowanych przez konserwatystów jest to, że Partia Pracy czasami udziela wsparcia referendom konserwatywnym, podczas gdy konserwatyści prawie nigdy nie robią tego odwrotnie.

Analityk ds. wyborów (psefolog) w The Conversation; 

 honorowy współpracownik Szkoły Matematyki i Statystyki Uniwersytetu w Melbourne


The Conversation* * * 

Najnowsze wyniki referendum 14.10.2023:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy