polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

sobota, 27 maja 2023

Odszedł Red. Eugeniusz Bajkowski

Red. Eugeniusz Bajkowski (1931 - 2023)
Fot. BumerangMedia/K.Bajkowski
19 maja 2023 roku w Canberze odszedł   Red. Eugeniusz Bajkowski, polski  dziennikarz, publicysta ekonomiczny i działacz polonijny. Miał 92 lata. Jego publikacje ukazywały się  w prasie australijskiej i polonijnej. Był komentatorem budżetu federalnego w polskojęzycznym programie SBS. Obszerne analizy ekonomiczno-polityczne a także szereg innych artykułów  publikował  w Bumerangu Polskim.

 

Eugeniusz Bajkowski urodził się 31 sierpnia 1931 r. W Harbinie w Mandżurii – chińskiej stolicy prowincji  Heilongjiang. Jego rodzice byli potomkami  zesłańców  syberyjskich. Ojciec był urzędnikiem Głównego Zarządu Ceł w Chinach. W latach 1932 – 1939 Eugeniusz mieszkał w Triencinie a nastepnie do 1952 roku w Szanghaju z kilkunastomiesięczną przerwą, kiedy to rodzina Bajkowskich  w 1948 roku przybyła do odradzającej się po wojnie Polski.

W Szanghaju ukończył, prowadzone przez zakon marystów i mające opinię najlepszego na Dalekim Wschodzie gimnazjum St. Francis Xavier's College. W latach 1951-1952 był sekretarzem  Związku Obywateli Polskich w Chinach. Pisywał po anglielsku i rosyjsku do prasy w Szanghaju  i w Warszawie (m.in. korespondencje dla czasopism: „Po prostu”, „Film”, „Polityka”, współpracował z Agencją Prasowo-Informacyjną API).

 Od października 1952 r. Zamieszkał  w Australii, gdzie studiował na wydziale ekonomicznym Sydney University. Ożenił się z Jolantą Małkiewicz. Od końca lat 50. był członkiem redakcji australijskiego tygodnika „The Bulletin”, a następnie  „The Australian”. Jest autorem niezliczonej ilości artykułów i analiz ekonomicznych, recenzji, felietonów oraz  tekstów dotyczących środowiska polonijnego w Australii. W Polsce publikował w tym czasie okazjonalnie m.in. w "Życiu Warszawy", "Polityce", "Kontynentach", "Filmie", "Ekranie", "Ekspresie Wieczornym" a także w pismach polonijnych w Australii ("Wiadomości Polskie", "Tygodnik Polski") i Wielkiej Brytanii ("Dziennik Polski"). Był redaktorem wydawanego nieregularnie dwujęzycznego przeglądu wydarzeń w Polsce pt. "Panorama". 

W latach 1965-1967 był  oficjalnym rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Canberze. W latach 70. był także m.in. doradcą ekonomicznym Związku Izb Przemysłowych Australii. W latach 80. współpracował z „Sydney Morning Herald”.

 Relacjonował dla australijskich pism i rozgłośni radiowych wizyty Jana Pawła II w Polsce. Współpracował z ukazującym się w Hongkongu tygodnikiem "Inside”. W naszym magazynie Bumerang Polski ukazało się ponad 30 jego artykułów ekonomiczno-politycznych, a także wywiady i reportaże z życia polonijnego.

W 2001 r. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i 2018 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.  W 2019 roku władze  Australii uhonorowały go Medalem „Order of Australia”.

Jego postać opisał Olgierd Budrewicz w książce pt.: „Wśród polskich kangurów”.

Ostatnie pożegnanie śp. Eugeniusza Bajkowskiego odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023., o godz. 11.00 w kościele St Joseph’s Catholic Church  w Canberze (61 Boronia Dr, O’Connor, ACT). Pogrzeb tego samego dnia na cmentarzu Gungahlin o godz. 12:30. (Sandford St, Mitchell, ACT).

(media polonijne, Wikipedia, kb)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy