polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

sobota, 27 maja 2023

Odszedł Red. Eugeniusz Bajkowski

Red. Eugeniusz Bajkowski (1931 - 2023)
Fot. BumerangMedia/K.Bajkowski
19 maja 2023 roku w Canberze odszedł   Red. Eugeniusz Bajkowski, polski  dziennikarz, publicysta ekonomiczny i działacz polonijny. Miał 92 lata. Jego publikacje ukazywały się  w prasie australijskiej i polonijnej. Był komentatorem budżetu federalnego w polskojęzycznym programie SBS. Obszerne analizy ekonomiczno-polityczne a także szereg innych artykułów  publikował  w Bumerangu Polskim.

 

Eugeniusz Bajkowski urodził się 31 sierpnia 1931 r. W Harbinie w Mandżurii – chińskiej stolicy prowincji  Heilongjiang. Jego rodzice byli potomkami  zesłańców  syberyjskich. Ojciec był urzędnikiem Głównego Zarządu Ceł w Chinach. W latach 1932 – 1939 Eugeniusz mieszkał w Triencinie a nastepnie do 1952 roku w Szanghaju z kilkunastomiesięczną przerwą, kiedy to rodzina Bajkowskich  w 1948 roku przybyła do odradzającej się po wojnie Polski.

W Szanghaju ukończył, prowadzone przez zakon marystów i mające opinię najlepszego na Dalekim Wschodzie gimnazjum St. Francis Xavier's College. W latach 1951-1952 był sekretarzem  Związku Obywateli Polskich w Chinach. Pisywał po anglielsku i rosyjsku do prasy w Szanghaju  i w Warszawie (m.in. korespondencje dla czasopism: „Po prostu”, „Film”, „Polityka”, współpracował z Agencją Prasowo-Informacyjną API).

 Od października 1952 r. Zamieszkał  w Australii, gdzie studiował na wydziale ekonomicznym Sydney University. Ożenił się z Jolantą Małkiewicz. Od końca lat 50. był członkiem redakcji australijskiego tygodnika „The Bulletin”, a następnie  „The Australian”. Jest autorem niezliczonej ilości artykułów i analiz ekonomicznych, recenzji, felietonów oraz  tekstów dotyczących środowiska polonijnego w Australii. W Polsce publikował w tym czasie okazjonalnie m.in. w "Życiu Warszawy", "Polityce", "Kontynentach", "Filmie", "Ekranie", "Ekspresie Wieczornym" a także w pismach polonijnych w Australii ("Wiadomości Polskie", "Tygodnik Polski") i Wielkiej Brytanii ("Dziennik Polski"). Był redaktorem wydawanego nieregularnie dwujęzycznego przeglądu wydarzeń w Polsce pt. "Panorama". 

W latach 1965-1967 był  oficjalnym rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Canberze. W latach 70. był także m.in. doradcą ekonomicznym Związku Izb Przemysłowych Australii. W latach 80. współpracował z „Sydney Morning Herald”.

 Relacjonował dla australijskich pism i rozgłośni radiowych wizyty Jana Pawła II w Polsce. Współpracował z ukazującym się w Hongkongu tygodnikiem "Inside”. W naszym magazynie Bumerang Polski ukazało się ponad 30 jego artykułów ekonomiczno-politycznych, a także wywiady i reportaże z życia polonijnego.

W 2001 r. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i 2018 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.  W 2019 roku władze  Australii uhonorowały go Medalem „Order of Australia”.

Jego postać opisał Olgierd Budrewicz w książce pt.: „Wśród polskich kangurów”.

Ostatnie pożegnanie śp. Eugeniusza Bajkowskiego odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023., o godz. 11.00 w kościele St Joseph’s Catholic Church  w Canberze (61 Boronia Dr, O’Connor, ACT). Pogrzeb tego samego dnia na cmentarzu Gungahlin o godz. 12:30. (Sandford St, Mitchell, ACT).

(media polonijne, Wikipedia, kb)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy