polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 22 listopada 2022

Matura 2022: "Ojczysty język łączy nas"

Maturzyści języka polskiego w Sydney 2022
Fot. BumerangMedida
 Polonia australijska pieczołowicie dba o utrzymanie języka polskiego na obczyźnie traktując go jako najważniejszy skarb kulturowy. Toteż nauczyciele sobotnich polskich szkół zachęcają co roku  młodzież polonijną do  wybierania  języka polskiego  jako przedmiot dodatkowy do egzminu dojrzałości.

Matura z j. polskiego w Australii  nie jest trudna. Jak mówi  wieloletnia nauczycielka klas maturalnych w Sydney, Marianna Łacek, dla każdego prawie ucznia język polski jest najlepiej zdanym przedmiotem. Wg niej do tej pory zdecydowana większość   uczniów zdaje polski na "szóstkę" – to znaczy uzyskuje ponad 90 punktów. Zalicza im się to jako 20% do przyjęcia na studia. Każdy, kto ma wyobrażenie o australijskiej maturze zdaje sobie sprawę ile wysiłku kosztuje uzyskanie podobnego wyniku z innego przedmiotu – podkreśla p. Łacek.

W sobotę 5 października w Klubie Polskim w sydnejskim Bankstown odbył sie uroczysty wieczór  dla klkunastu tegorocznych maturzystów języka polskiego i ich rodzin, na którym rozdane zostały dyplomy    przygotowane  przez  Zrzeszenie Nauczycieli Polskich  oraz książka – dwujęzyczny tomik antologii poezji sydnejskiego poety polskego pochodzeia Petera Skrzyneckiego : „ Stary Świat / Nowy Świat”– w przekładzie Marianny Łacek. Program prowadziła Monika Bray, nauczycielka klasy maturalnej z Liverpool.  Gratulacje polskim maturzystom  zlożyła  m.in. prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej – Małgorzata Kwiatkowska. Prezes  Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii , Adam Gajkowski wręczył każdemu medal Pawła Edmunda Strzeleckiego, przypominajac o zasługach nie tylko dla Australii tego wielkiego Polaka. Nie bez przyczyny,  bowiem przyszły rok został ogłoszony przez Sejm właśnie  Rokiem Strzeleckiego.

 Wieczór urozmaiciły występy jednej z maturzystek z mieszanej polsko-azjatyckiej rodziny  a także młodszych kolegów. W repertuarze wykonawców znalazła się  specjalnie napisana na tę okazję piosenka  „Polska jest w nas, Polska jest w nas, ojczysty język łączy nas”.

Podczas uroczystosci  p. Marianna Łacek, powiedziała do polskich maturzystów : niech ta polskość doda wam skrzydel.... bo wy jesteście lepsi od innych, bo wy znacie język... macie  udokumentowaną maturę z jezyka waszych rodziców. I to jes istotne...

Krzysztof Bajkowski

Nasza relacja filmowa z wieczoru maturzystów w Klubie Polskim w Bankstown. 

Realizacja: Krzysztof Bajkowski

W najbliższy piątek  materiał z imprezy  będzie pokazany w magazynie Australia Express na kanale TVPolonia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy