polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Reprezentacja Polski ostatecznie awansowała do 1/8 finału mundialu w Katarze. Biało-Czerwoni co prawda przegrali w ostatnim meczu fazy grupowej z Argentyną 0:2, ale rywalizację w grupie C ukończyli na drugim miejscu i w niedzielę zagrają o ćwierćfinał z broniącą tytułu Francją. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: USA złagodziły sankcje naftowe wobec Wenezueli w odpowiedzi na porozumienia zawarte między władzami a opozycją tego latynoamerykańskiego państwa – poinformował Departament Skarbu USA. Departament wydał licencję, która pozwala amerykańskiej firmie Chevron wydobywać w Wenezueli ropę naftową i produkować produkty naftowe przez sześć miesięcy oraz dostarczać je na rynek amerykański.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

wtorek, 22 listopada 2022

Matura 2022: "Ojczysty język łączy nas"

Maturzyści języka polskiego w Sydney 2022
Fot. BumerangMedida
 Polonia australijska pieczołowicie dba o utrzymanie języka polskiego na obczyźnie traktując go jako najważniejszy skarb kulturowy. Toteż nauczyciele sobotnich polskich szkół zachęcają co roku  młodzież polonijną do  wybierania  języka polskiego  jako przedmiot dodatkowy do egzminu dojrzałości.

Matura z j. polskiego w Australii  nie jest trudna. Jak mówi  wieloletnia nauczycielka klas maturalnych w Sydney, Marianna Łacek, dla każdego prawie ucznia język polski jest najlepiej zdanym przedmiotem. Wg niej do tej pory zdecydowana większość   uczniów zdaje polski na "szóstkę" – to znaczy uzyskuje ponad 90 punktów. Zalicza im się to jako 20% do przyjęcia na studia. Każdy, kto ma wyobrażenie o australijskiej maturze zdaje sobie sprawę ile wysiłku kosztuje uzyskanie podobnego wyniku z innego przedmiotu – podkreśla p. Łacek.

W sobotę 5 października w Klubie Polskim w sydnejskim Bankstown odbył sie uroczysty wieczór  dla klkunastu tegorocznych maturzystów języka polskiego i ich rodzin, na którym rozdane zostały dyplomy    przygotowane  przez  Zrzeszenie Nauczycieli Polskich  oraz książka – dwujęzyczny tomik antologii poezji sydnejskiego poety polskego pochodzeia Petera Skrzyneckiego : „ Stary Świat / Nowy Świat”– w przekładzie Marianny Łacek. Program prowadziła Monika Bray, nauczycielka klasy maturalnej z Liverpool.  Gratulacje polskim maturzystom  zlożyła  m.in. prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej – Małgorzata Kwiatkowska. Prezes  Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii , Adam Gajkowski wręczył każdemu medal Pawła Edmunda Strzeleckiego, przypominajac o zasługach nie tylko dla Australii tego wielkiego Polaka. Nie bez przyczyny,  bowiem przyszły rok został ogłoszony przez Sejm właśnie  Rokiem Strzeleckiego.

 Wieczór urozmaiciły występy jednej z maturzystek z mieszanej polsko-azjatyckiej rodziny  a także młodszych kolegów. W repertuarze wykonawców znalazła się  specjalnie napisana na tę okazję piosenka  „Polska jest w nas, Polska jest w nas, ojczysty język łączy nas”.

Podczas uroczystosci  p. Marianna Łacek, powiedziała do polskich maturzystów : niech ta polskość doda wam skrzydel.... bo wy jesteście lepsi od innych, bo wy znacie język... macie  udokumentowaną maturę z jezyka waszych rodziców. I to jes istotne...

Krzysztof Bajkowski

Nasza relacja filmowa z wieczoru maturzystów w Klubie Polskim w Bankstown. 

Realizacja: Krzysztof Bajkowski

W najbliższy piątek  materiał z imprezy  będzie pokazany w magazynie Australia Express na kanale TVPolonia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy