polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: „Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny wieloletni program wspierania produkcji amunicji, w zakładach prywatnych i państwowych. Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całej Europie, a nawet w całym NATO jest zbyt mało” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało podczas briefingu we wtorek, że łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono ukraińskich: ▪️404 samoloty; ▪️226 śmigłowców; ▪️3 612 bezzałogowych statków powietrznych; ▪️414 przeciwlotniczych zestawów rakietowych; ▪️8 433 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone; ▪️1 074 instalacje wyrzutni rakietowych; ▪️4 449 dział artylerii polowej i moździerzy; ▪️9 161 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

wtorek, 22 listopada 2022

Matura 2022: "Ojczysty język łączy nas"

Maturzyści języka polskiego w Sydney 2022
Fot. BumerangMedida
 Polonia australijska pieczołowicie dba o utrzymanie języka polskiego na obczyźnie traktując go jako najważniejszy skarb kulturowy. Toteż nauczyciele sobotnich polskich szkół zachęcają co roku  młodzież polonijną do  wybierania  języka polskiego  jako przedmiot dodatkowy do egzminu dojrzałości.

Matura z j. polskiego w Australii  nie jest trudna. Jak mówi  wieloletnia nauczycielka klas maturalnych w Sydney, Marianna Łacek, dla każdego prawie ucznia język polski jest najlepiej zdanym przedmiotem. Wg niej do tej pory zdecydowana większość   uczniów zdaje polski na "szóstkę" – to znaczy uzyskuje ponad 90 punktów. Zalicza im się to jako 20% do przyjęcia na studia. Każdy, kto ma wyobrażenie o australijskiej maturze zdaje sobie sprawę ile wysiłku kosztuje uzyskanie podobnego wyniku z innego przedmiotu – podkreśla p. Łacek.

W sobotę 5 października w Klubie Polskim w sydnejskim Bankstown odbył sie uroczysty wieczór  dla klkunastu tegorocznych maturzystów języka polskiego i ich rodzin, na którym rozdane zostały dyplomy    przygotowane  przez  Zrzeszenie Nauczycieli Polskich  oraz książka – dwujęzyczny tomik antologii poezji sydnejskiego poety polskego pochodzeia Petera Skrzyneckiego : „ Stary Świat / Nowy Świat”– w przekładzie Marianny Łacek. Program prowadziła Monika Bray, nauczycielka klasy maturalnej z Liverpool.  Gratulacje polskim maturzystom  zlożyła  m.in. prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej – Małgorzata Kwiatkowska. Prezes  Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii , Adam Gajkowski wręczył każdemu medal Pawła Edmunda Strzeleckiego, przypominajac o zasługach nie tylko dla Australii tego wielkiego Polaka. Nie bez przyczyny,  bowiem przyszły rok został ogłoszony przez Sejm właśnie  Rokiem Strzeleckiego.

 Wieczór urozmaiciły występy jednej z maturzystek z mieszanej polsko-azjatyckiej rodziny  a także młodszych kolegów. W repertuarze wykonawców znalazła się  specjalnie napisana na tę okazję piosenka  „Polska jest w nas, Polska jest w nas, ojczysty język łączy nas”.

Podczas uroczystosci  p. Marianna Łacek, powiedziała do polskich maturzystów : niech ta polskość doda wam skrzydel.... bo wy jesteście lepsi od innych, bo wy znacie język... macie  udokumentowaną maturę z jezyka waszych rodziców. I to jes istotne...

Krzysztof Bajkowski

Nasza relacja filmowa z wieczoru maturzystów w Klubie Polskim w Bankstown. 

Realizacja: Krzysztof Bajkowski

W najbliższy piątek  materiał z imprezy  będzie pokazany w magazynie Australia Express na kanale TVPolonia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy